O zodpovednosti politikov počas pandémie (komentár)

Celosvetové pandémie kvárili ľudstvo aj v minulosti. Nedávno zverejnili list ruskej cárovnej Kataríny II. Veľkej, v ktorom vyzývala poddaných na očkovanie proti kiahňam. List, ktorý je datovaný 20. apríla 1787, verejne vystavil aukčný dom MacDougall’s pred jeho dražbou v Londýne.

Veľkí politickí rivali v Českej republike premiér v demisii Andrej Babiš (ANO) a designovaný predseda vlády Petr Fiala (ODS) spoločne vystúpili na tlačovej konferencii na Úrade vlády. Podporili akciu, ktorej cieľom je za jediný týždeň zaočkovať posilňujúcou dávkou milión ľudí. Obaja premiéri vyzvali k rýchlemu očkovaniu proti covidu a vyslali tak jasný signál, že situácia je vážna a že očkovanie je nevyhnutné.

Aj prezidentka Zuzana Čaputová po návšteve covidového oddelenia nemocnice, povedala s neskrývanou emóciou v hlase to, čo by mal urobiť každý zodpovedný politik. Apelovala na vládu i parlament aj občanov, že s covidom prehrávame a treba zmeniť prístup. Dokonca uviedla, že máme prestať tliachať a šíriť bludy o covide, že Slovensko potrebuje lockdown, aj keď voči očkovaných je to teraz nefér.

Je na zodpovednosti lídrov, ako sa v ťažkej dobe zachovajú. Vedenie mesta Ružomberok zverejnilo výzvu, aby občania zvážili možnosť očkovania a pomohli okresu získať žolíka, ktorý ho už nemôže zaradiť v covid automate do čiernej farby. Výzva zabrala a viac ako 65 percent ľudí nad 50 rokov si vybralo cestu zodpovednú voči sebe, svojim najbližším a svojmu okoliu.

Namiesto politikárčenia zdravý rozum

Primátor Ružomberka Igor Čombor v parlamentných voľbách kandidoval za politickú stranu Vlasť. Jej predseda Štefan Harabin je známym odporcom nosenia rúšok a protipandemických opatrení. Naproti tomu Igor Čombor z pohľadu primátora mesta, ale aj lekára s atestáciou, okrem iného z infektológie, apeluje na všetkých, aby s očkovaním nečakali. Vidieť, že u ružomberského primátora zdravý rozum zvíťazil nad politikou.

V ostrom kontraste je konanie vedenia susedného okresného mesta Liptovský Mikuláš. Primátor a poslanec Národnej rady i Zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja (Smer-SSD a Hlas-SD) aj jeho prvý viceprimátor (SNS) odmietajú očkovanie. A tak nezorganizovali ani očkovanie pomocou mobilnej jednotky VakciZuzka. Dokonca sa snažili obchádzať platné opatrenia svojou účasťou na futbalovom či hokejovom zápase, keď bol okres v čiernej farbe. 

V hornom Liptove sa tak situáciu snažia zachrániť občianski aktivisti a podnikatelia v gastrosektore, cestovnom ruchu a službách, ktorí sa vďaka karanténam a opatreniam štátu dostali do existenčných problémov. Spolu s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu REGION LIPTOV ponúkajú rizikovej skupine zaočkovaných ako bonus lístky do Jasnej a akvaparkov Tatralandia i Bešeňová.

Aj pod Tatrami pripravili očkovacia kampaň s názvom Pomôžme našej nemocnici. Mobilné očkovacie tímy lekárov a záchranárov denne zaočkovali v dedinách a osadách v okolí Popradu viac ako stovku ľudí. V tejto aktivite zameranej na zvýšenie počtu zaočkovaných a na pomoc popradskej nemocnici chcú pokračovať v okrese Poprad aj po 14. decembri, kedy plánujú pokoriť hranicu zaočkovanosti ľudí nad 50 rokov veku potrebnú pre prechod z čiernej farby v rámci covid automatu do bordovej, čo však bude platiť len mimo núdzového stavu.

Titulná fotografia: Redakcia.

 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaný novinár s dlhoročnou praxou v celoslovenských, regionálnych i komunálnych médiách a mám skúsenosti aj s vydávaním novín. Dlhé roky bol vydavateľom a šéfredaktorom regionálneho týždenníka LIPTOV a šéfredaktorom MY/Liptovské noviny. V súčasnosti som riaditeľom vydavateľstva R PRESS a poverený vedením redakcie RK MAGAZÍN.