Obnova Hradu Likava bude pokračovať

Rekonštrukcia jednej z najvýznamnejších kultúrno-historických pamiatok na severnom Slovensku bude pokračovať. Financovaná bude z plánu obnovy Európskej únie.

Postupná obnova Likavského hradu ako expozície Liptovského múzea v Ružomberku prebiehala už v minulosti a podarilo sa sprístupniť verejnosti dve nádvoria hradu a tzv. Hunyadyho vežu. Hrad však po obnove ponúkne ďalšie expozície a zrekonštruuje sa významná časť tejto historickej pamiatky, ktorá formuje ráz horného Liptova už od 14. storočia. Ako informoval Žilinský samosprávny kraj, momentálne prebieha obstarávanie projektovej dokumentácie v celkovej hodnote približne 120 000 eur. Riaditeľ Liptovského múzea na sociálnej sieti uviedol, že práce na obnove hradu by sa mali začať už tento rok.

Po obnove by sa na hrade mohli objaviť ďalšie expozície a sprístupniť ďalšie časti. Výkres: Dokumentácia pre VO

Komplexná obnova Likavského hradu môže túto muzeálnu expozíciu zatraktívniť a viac otvoriť návštevníkom, ale aj domácim Ružomberčanom. V súčasnosti hrad nepatrí medzi najexponovanejšie atrakcie regiónu a aj preto je jeho plánovaná rekonštrukcia výzvou pre zriaďovateľa, keďže pamiatky tohoto typu majú potenciál prilákať návštevníkov z domova aj zo sveta. Výhodou sa stane jeho atraktívna lokalita z pohľadu tranzitu, keďže po vybudovaní diaľnice sa stane akousi lokálnou dominantou, ktorá by na lákala na pohľad. Po komplexnej rekonštrukcii a v budúcnosti aj prípadom vhodnom nasvietení hradu by sa táto pamiatka mohla stať jedným z ťahákov horného Liptova. Nahráva tomu aj fakt, že jeden z exitov budúcej diaľnice bude práve v obci Likavka. Tá by sa mala spustiť koncom roka 2023, čiže v čase kedy už bude Likavský hrad snáď komplexne obnovený. Nové vedenie Liptovského múzea už v prvých mesiacoch potvrdzuje, že má ambíciu túto dnes už historickú inštitúciu posunúť do 21. storočia. Tento projekt mu môže v jeho snahe veľmi napomôcť a profitovať by z toho mohlo nielen mesto Ružomberok a obec Likavka, ale celý región.

Hunyadyho veža by mohla dostať prestrešenie. Vizualizácia: Dokumentácia pre VO

Vizualizácia: Dokumentácia pre VO

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som lokálpatriot. Zaujímajú ma všetky témy týkajúce sa Ružomberka. Prioritne sa venujem témam územného, sociálneho a mestkého rozvoja.


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.