Obrat na Štiavničkách. Ruža ukradla Dukle všetky body

Ružomberskí futbalisti otočili nepriaznivé skóre na Dukle. Fotografia: Rudolf Maškurica
Ružomberskí futbalisti zvíťazili v sobotu 6. augusta v rámci 4. kola Fortuna ligy nad domácou Duklou Banská Bystrica 2:3. Pre Duklu išlo o prvý domáci zápas v najvyššej slovenskej lige na domácom štadióne po siedmich rokoch.

V 3. minúte sa do protiútoku dostali domáci hráči. Po kombinácií Migaľu so Slávikom v pravej vertikále, sa postaral o otvárací gól zápasu Depetris. V 9. minúte Ružomberčania takmer odpovedali, keď Gerecovu hlavičku vyrážal za bránu brankár Hruška.

O deväť minút neskôr sa dostali k priamemu kopu Ružomberčania. Strelu kapitána tímu Masla však vychytal brankár domácich. V 21. minúte sa do obrovskej šance dostal Polievka, no nevyužil šancu zvýšiť náskok banskobystrických futbalistov. Aj o šesť minút neskôr sa ocitol v streleckej pozícii Polievka, no opäť nepochodil.

V 37. minúte sa po strele Willwébera tešili Banskobystričania už z dvojgólového vedenia. Do polčasu sa ružomberským futbalistom skórovať už nepodarilo a tak šli do šatní za veľmi nepriaznivého stavu.

Tréner MFK Ružomberok nebol s prvým polčasom vôbec spokojný. „V prvom polčase boli domáci dôslednejší, silnejší v útokoch a trestali naše chyby, išli do vedenia 2:0. Z našej strany absentovala efektivita,“ povedal k prvému polčasu na pozápasovej tlačovej konferencii Peter Struhár.

Strelecké trápenie aj v prvej polovici druhého polčasu

Aj v úvode sa ružomberským futbalistom v ofenzívnej časti hry nedarilo presadiť. Aj napriek tomu, že boli na lopte lepším tímom im aj v druhom polčase robili problém rýchle protiútoky domácich hráčov.

V 58. minúte Willwéberova strela mierila mimo brány hostí. O šesť minút neskôr zneškodnil strelu bývalého ružomberského zakončovateľa brankár Frühwald. O pár sekúnd neskôr vytiahol ružomberský brankár ďalší zákrok, keď chytil ťažkú strelu z uhla od Záhumenského.

Trojgólová smršť za štrnásť minút

Do 72. minúty sa ružomberským futbalistom nepodarilo vymyslieť nič, čo by mohlo aspoň mierne zápas zdramatizovať. Samostatným prienikom zakončeným gólom v podaní striedajúceho Kelemena sa však ofenzíva ružomberských futbalistov prebudila – 2:1.

O necelé štyri minúty neskôr sa k pokutovému kopu dostali hostia spod Čebraťa. Šancu vyrovnať dostal Maslo, ktorý z bieleho bodu nezaváhal. Ružomberskí futbalisti mohli o niekoľko sekúnd zvrtnúť skóre na svoju stranu, no Regáliho krížna strela skončila mimo brány domácich.

Štyri minúty pred koncom riadneho hracieho času tvrdo vystrelil z územia šestnástky Kelemen. Jeho strela skončila až za chrbtom brankára Hrušku dokonal obrat hostí na 2:3. V závere zápasu si už Ružomberčania skóre postrážili a na svoje konto si pripísali všetky tri body.

O výsledku rozhodol striedajúci hráč

Ružomberskí tréner Peter Struhár musel byť spokojný najmä so striedaním, keďže striedajúci Kelemen najprv zavelil k obratu kontaktným gólom a neskôr aj o víťazstve Ružomberčanov 2:3 rozhodol.

„Museli sme riešiť striedania, ktoré nám vyšli. Striedajúci hráči doniesli na ihrisko patričnú kvalitu, aj nasadenie, energiu a duel sme napokon otočili. Potrebovali sme takéto víťazstvo. Ukázala sa sila kolektívu,“ dodal k výkonu svojho tímu lodivod MFK.

Ťažký úvod do sezóny zažehnaný?

Ružomberská hra sa ani na míle nepodobá tej minulosezónnej. Aj napriek tomu, že sa ružomberským futbalistom podarilo po nie veľmi presvedčivom výkone postúpiť cez Žalgiris Kaunas a zvíťaziť v prvom ligovom zápase s MFK Skalica, nastala zmena v organizácií ružomberskej hry.

Z hry vypadli z dôvodu dlhodobejších zranení členovia stredovej formácie Domonkós Kochanom. Aj ich výpadok prispel k slabším výkonom v dvoch ligových zápasoch s Podbrezovou a s Liptovským Mikulášom, kde Ružomberskí futbalisti stratili dokopy štyri body.

Nepresvedčivá hra ružomberských futbalistov sa však pretavila aj do neúspechu v Európskej konferenčnej lige UEFA, v ktorej ružomberskí futbalisti vypadli už v 2. predkole po dvoch prehrách s lotyšským FC Riga (0:3, 1:2).

Tréner Struhár pod tlakom

Nevydarený úvod sezóny má za následok aj šumy o zmene trénera. Aj napriek tomu, že ružomberskí futbalisti dosiahli v minulej sezóne historický úspech, ktorý nemá v slovenskom ligovom futbale obdoby, je tá nová sezóny úplne iná.

Vo futbalových kuloároch sa aj pre nepresvedčivé výkony futbalistov v úvode ligového ročníka začalo hovoriť o trénerskej výmene. Aj napriek tomu, že sa káder oproti minulej sezóny takmer vôbec nezmenil a nových hráčov skôr pribudlo sa ružomberským futbalistom prestalo dariť.

Po ligovej výhre na Štiavničkách proti domácej Dukle to však vyzerá na záchranu trénerskej stoličky. Hráči aj trénerský štáb vytriezveli zo zbožného priania hrať o titul so Slovanom Bratislava a ich ciele na sezónu 2022/2023 sa značne zmenili na udržanie sa v TOP 5.

Najbližší ligový zápas odohrajú ružomberskí futbalisti v sobotu 13. augusta na domácom štadióne proti AS Trenčín. Výkop zápasu je naplánovaný na 18:00 hod.

4. kolo Fortuna ligy

MFK Dukla Banská Bystrica – MFK Ružomberok 2:3 (2:0)

Góly: 3. Depetris, 37. Willwéber – 73. a 86. Kelemen, 76. Maslo (z 11m). Žlté karty: 68. Záhumenský, 75. Kupčík, 89. Ľupták – 63. Maslo, 86. Kelemen. Rozhodovali: Dzivjak – Štofik, Straka. Diváci: 3528.

MFK Dukla Banská Bystrica: Hruška – Migaľa, Kupčík, Prikryl, Záhumenský – Slávik (54. Pišoja), Ľupták, Faško (66. Richtárech), Willwéber (83. Franko), Polievka (C) – Depetris (66. Mazan)

MFK Ružomberok: Frühwald – Fabiš (66. Morong), Maslo (C), Mojžiš (46. Malý), Selecký (71. Madleňák) – Luterán (66. Kelemen), Lichý – Rakyta (46. Halabrín), Tučný, Regáli – Gerec