Obrovská dráma! Basketbalistky vyhrali po strhujúcom závere o jediný kôš

Ružomberčanky triumfovali nad Košicami o dva body. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok odohrali v sobotu 2. decembra stretnutie 10. kola Niké extraligy žien.

Duel v metropole východu nebol z ružomberského pohľadu ideálny. Hostky síce počas väčšiny zápasu viedli, no o všetkom podstatnom sa rozhodlo až v záverečných sekundách napínavého stretnutia. Favorizovaná „Ruža“ nepredviedla v Košiciach optimálny výkon a na triumf sa poriadne nadrela.

V úvode prvej časti hry sa obe družstvá strelecky trápili, keďže po štyroch minútach bolo skóre 3:2 v prospech Liptáčok. Tie sa postupne mierne rozbehli a o pár momentov vyhrávali 9:2. Potom však domáce hráčky prebrali zápasové obraty a osembodovou šnúrou sa ujali vedenia – 10:9. Onedlho bol stav nerozhodný (12:12), no záver úvodnej periódy patril hostkám. Tie siedmimi bodmi v rade odskočili súperovi na 19:12.

Vstup do druhej časti hry bol v réžii Košičaniek, ktoré sa opätovne dostali do jednobodového náskoku – 22:21. Liptáčky odpovedali na zlú pasáž osembodovou sériou a znova viedli o sedem bodov (29:22). V závere druhej štvrtiny sa presadili obe družstvá a preto po prvom polčase vyhrávala „Ruža“ 34:26.

Za pár minút stratili sľubný náskok

Po zmene strán pokračoval v metropole východu vyrovnaný basketbal, ktorý vyvrcholil strhujúcim finišom. Liptáčky po necelých šiestich minútach tretej štvrtiny vyhrávali už o 13 bodov (47:34) a vyzeralo to tak, že si postupne začínajú vytvárať výraznejší náskok. Opak bol však pravdou.

Necelé dve minúty pred koncom tretej časti hry síce mali Ružomberčanky k dobru 14 bodov (49:35), no „anjelky“ siedmimi bodmi v rade skresali manko na sedem bodov – 49:42. Pred poslednou periódou tak bolo všetko otvorené.

Košice mali Ružomberok na lopatke

Štvrtá štvrtina priniesla obrovskú drámu so šťastným koncom pre Liptáčky. Východniarky sa sedem minút pred záverečným klaksónom dostali na dostreľ (53:51), na čo odpovedala „Ruža“ dvomi trojkami v priebehu 20 sekúnd (60:51). Dráma však pokračovala.

Košičanky v polovici tejto časti hry dali v krátkom slede štyri body a znova sa priblížili na rozdiel jedného koša (61:59). Hostky však kontrovali na 63:59, no potom domáce hráčky zaznamenali sedembodovú sériu a priblížili sa k výhre – 66:63.

Fantastický záver stretnutia

V záverečnej dvojminútovke ale prišli hviezdne chvíle Alexandry Buknovej. Tá si v rozpätí 17 sekúnd pripísala päť bodov a otočila skóre v prospech svojho tímu – 68:66. Osem sekúnd pred koncom premenila Lucia Hadačová dva trestné hody a bolo vymaľované – 70:66.

Húževnaté „anjelky“ sa zmohli už len na skorigovanie výsledku na konečných 70:68. Ružomberské basketbalistky si pripísali mimoriadne dôležitý triumf, no potvrdili, že zápasy s Young Angels Košice prinášajú obrovskú drámu.

Znova na východe

Najlepšou ružomberskou strelkyňou bola Oľga Jackovecová, autorka 18 bodov. Vo veľmi dobrom svetle sa predviedla aj kapitánka Alexandra Buknová, ktorá zaznamenala 15 bodov. V košickom drese sa našli až štyri hráčky, ktoré prekročili dvojcifernú hranicu, najviac bodov (15) si z nich pripísala americká legionárka Hailey Leidelová.

Najbližší duel odohrajú ružomberské basketbalistky opätovne v metropole východu, a to v sobotu 9. decembra o 18:00 h na palubovke CBK Košice.

Niké extraliga ženy – 10. kolo:

Young Angels Košice – MBK Ružomberok 68:70 (26:34)

Young Angels Košice: Leidelová 15, Šedivá 13, Szmereková 12, Kingová 10, Bohušová 7, Rebejová 4, Rodáková 3, Blanárová a Dulovičová po 2.

MBK Ružomberok: Jackovecová 18, Buknová 15/3 trojky, Jarošová 9/3 trojky, Hadačová 9, Andělová 7, Havranová a Mikovčáková po 5, Štefančová 2.

Trojky: 3-8. Diváci: 54. Úspešnosť streľby: 47 % – 39 %. TH: 18/13 – 13/10. Rozhodovali: Tomašovič, Karnay, Kiss. Štvrtiny: 12:19, 14:15, 15:14, 26:21.