Obrovský úspech ružomberských gymnazistiek

Ružomberské gymnazistky vybojovali na majstrovstvách Slovenska bronz. Foto: Ladislav Ďuračka

Gymnázium Štefana Moyzesa v Ružomberku získalo na basketbalových majstrovstvách Slovenska žiačok stredných škôl bronzové medaily.

V dňoch 10. – 11. mája bola Diplomat aréna v Piešťanoch dejiskom majstrovstiev Slovenska v basketbale žiačok stredných škôl (SUPERfinále žiačok SŠ). Na tomto podujatí mal zastúpenie aj Ružomberok zásluhou Gymnázia Š. Moyzesa. Na majstrovstvách Slovenskej republiky (SR) sa predstavilo osem škôl z každého kraja.

Jednotlivé družstvá najskôr museli prejsť okresným kolom. Následne ich čakalo krajské kolo, ktorého víťazi postúpili na Školské majstrovstvá Slovenska v basketbale. Gymnázium Š. Moyzesa začalo svoju púť v okresnom kole, ktoré sa uskutočnilo koncom januára v Ružomberku.

„Ružomberské“ gymnazistky v ňom suverénne uspeli, keď v konkurencii dvoch ďalších škôl (Obchodná akadémia Ružomberok, Stredná zdravotnícka škola M. T. Schererovej) skončili na prvom miestepostúpili do krajského kola.

To sa odohralo koncom marca opätovne v Ružomberku, pričom sa na ňom okrem Gymnázia Š. Moyzesa predstavili aj Cirkevná spojená škola z Dolného Kubína a Bilingválne gymnázium Milana Hodžu zo Sučian. Gymnazistky z Ružomberka znova nedali svojim súperom žiadnu šancu na úspech a vďaka triumfu v krajskom kole si zabezpečili postup na Školské majstrovstvá SR.

Cesta za ziskom bronzu

Na finálovom turnaji v Piešťanoch, kde sa predstavili víťazi krajských kôl, si zmerali sily družstvá z nasledujúcich škôl – Ružomberok, Košice, Trnava, Poprad, Bratislava, Komárno, Myjava a Zvolen. Každé družstvo na turnaji odohralo tri zápasy.

Vo štvrťfinále nastúpili „ružomberské“ gymnazistky proti Popradu. Liptáčky duel zvládli lepšie a po výhre 67:55 postúpili do semifinále. V ňom ich čakal najťažší možný súper Súkromná stredná športová škola z Košíc. Východniarky v stretnutí potvrdili úlohu favorita a nad „Ružou“ vyhrali 72:28, vďaka čomu postúpili do finále. Ružomberčanky čakal súboj o bronz proti Myjave.

Zápas o 3. miesto bol nesmierne vyrovnaný, no napokon boli po ňom šťastnejšie gymnazistky z Ružomberka, ktoré zvíťazili 57:52 a získali bronzové medaily na majstrovstvách Slovenska v basketbale žiačok stredných škôl. Vo finále boli podľa očakávania úspešnejšie Košice, ktoré zdolali Trnavu 71:49 a získali zlato.

Spokojnosť s tretím miestom

Hlavná trénerka ružomberských gymnazistiek Monika Bogniarová bola na svoje družstvo patrične hrdá: „Dievčatá majú náročný týždeň úspešne za sebou. Neboli to pre nás ľahké zápasy. Gymnazistky predviedli v prvom stretnutí proti Popradu bojovný výkon a výbornú obranu. Výsledok 67:55 bol pre nás malým víťazstvom a zároveň motiváciou. V dueli s Košicami bolo cítiť jasného favorita, čo sa odrazilo aj na výsledku – 28:72.“

Zápas o 3. miesto bol mimoriadne vyrovnaný, no Ružomberčanky v ňom nechali všetko a zaslúžene získali bronz„Posledný súboj o tretie miesto sme hrali proti Myjave. Súper nás potrápil zónovou obranou a tvrdou hrou. O vedenie nás pripravilo ťažké presadzovanie sa v útoku a zbytočné straty lôpt a tak sme museli zabojovať. Disciplína, dobrá obrana a kolektívna hra sa nám vyplatila. Dievčatá bojovali do posledných minút a po triumfe 57:52 si zaslúžene odniesli z majstrovstiev Slovenska bronz,“ dodala Bogniarová.

Bronzové družstvo Gymnázia Š. Moyzesa (Ružomberok):

Hráčky: Ema Brózová, Lucia Hanáková, Alexandra Horváthová, Veronika Jarinová, Nela Kajdová, Henrieta Kósová, Dorota Kubáňová, Nicol Kubíková, Vanesa Lukáčová, Nina Oravcová, Sofia Stopiaková, Mária Štefančová.

Trénerka: Monika Bogniarová, asistent: Jakub Koreň.

Výsledky:

Štvrťfinále: Stredná športová škola Dlhé Hony (Poprad) – Gymnázium Š. Moyzesa (Ružomberok) 55:67

Semifinále: Súkromná stredná športová škola (Košice) – Gymnázium Š. Moyzesa (Ružomberok) 72:28

Zápas o 3. miesto: Gymnázium Jablonská (Myjava) – Gymnázium Š. Moyzesa (Ružomberok) 52:57

Konečné poradie majstrovstiev Slovenska v basketbale žiačok stredných škôl (SUPERfinále žiačok SŠ):

  1. Súkromná stredná športová škola, Košice
  2. Spojená škola Jána Bottu, Trnava
  3. Gymnázium Štefana Moyzesa, Ružomberok
  4. Gymnázium Jablonská, Myjava
  5. Stredná športová škola Dlhé Hony, Poprad
  6. Gymnázium Jána Papánka, Bratislava
  7. Gymnázium Ľudovíta Štúra, Zvolen
  8. Gymnázium Ľudovíta Jaroslava Šuleka, Komárno

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.