Ružomberčanky získali po obrovskej dráme bronzové medaily

Ružomberčanky zabojujú o účasť v Eurocupe proti Ostrave. Foto: Rudolf Maškurica

Basketbalistky MBK Ružomberok vyhrali v nedeľu 22. januára v zápase o 3. miesto v rámci Slovenského pohára nad Young Angels Košice 69:60. Liptáčky tak pridali do svojej vitríny cenný bronz.

Od 20. – 22. januára prebieha v piešťanskej Diplomat aréne záverečný turnaj Slovenského pohára basketbalistiek. Turnaj šiestich tímov sa hrá tradičným vyraďovacím spôsobom. Piešťanské Čajky MBK Ružomberok sa ako dva najlepšie tímy po základnej časti Extraligy predstavili priamo v semifinále.

Piešťany v boji o finále zdolali podľa očakávania Young Angels Košice 81:48 a zahrajú si o celkový triumf. V druhom semifinálovom stretnutí bola úspešnejšia Slávia Banská Bystrica, ktoré zvíťazila nad MBK Ružomberok 76:48. V zápase o 5. miesto uspel Šamorín, ktorý porazil Young Angels Košice do 23 rokov (U23) 73:49.

MBK Ružomberok a Young Angels Košice si po prehrách v semifinále zahrali o konečné 3. miesto v Slovenskom pohári. Vzhľadom na kvalitu jednotlivých družstiev boli miernym favoritom stretnutia Liptáčky.

Skvelý úvod stretnutia

Prvá štvrtina duelu patrila Liptáčkam. Tie mali dobrý vstup do tejto časti hry a po necelých dvoch minútach viedli 7:0. V ostatnom priebehu si zverenkyne Juraja Suju naďalej udržiavali mierny náskok. V 5. minúte vyhrávali Ružomberčanky 12:4.

Zakrátko dal vicemajster 4 body v rade a nad Košicami viedol už o 12 bodov (16:4). V závere sa síce „anjelkám“ podarilo mierne skresať manko na súpera, to však nezmenilo nič na tom, že po úvodnej perióde vyhrávali Liptáčky 20:11.

Katastrofálna druhá štvrtina v podaní „Ruže“

Druhá 10-minútovka vicemajstrovi absolútne nevyšla. Napriek tomu, že Ružomberčanky vstupovali do tejto časti hry s 9-bodovým náskokom, tak napokon oň prišli. Naopak, Košičanky v druhej štvrtine predviedli diametrálne odlišný výkon ako v úvodnej perióde.

Liptáčky síce viedli na začiatku druhej 10-minútovky 22:13, no Košičanky sa 8 bodmi v rade priblížili súperovi na dostrel (22:21). Vzápätí však dali Ružomberčanky 6 bodov po sebe (28:21) a mohlo sa zdať, že po polčase budú nad východniarkami vyhrávať. Opak bol však pravdou.

„Anjelky“ totiž zaznamenali 7-bodovú šnúru a vyrovnali stav duelu na 28:28. Liptáčky následne dali 4 body v rade (32:28), no východniarky 6-bodovou šnúrou preklopili vedenie vo svoj prospech (34:32). Po polčase viedli Košičanky nad Ružomberkom o dva body – 34:32. Druhé dejstvo tak sľubovalo ešte poriadne zaujímavý boj o 3. miesto v Slovenskom pohári.

Strelecká nemohúcnosť vicemajstra

Liptáčky mali slušný vstup do druhého polčasu, keď 4 bodmi v rade preklopili skóre vo svoj prospech (36:34). Košičanky však na hodenú rukavicu súpera zareagovali najlepšie ako mohli a 7-bodovou šnúrou sa opätovne dostali do vedenia (36:41). „Anjelky“ si svoj mierny náskok v ostatných minútach kontrolovali a v polovici tretej periódy vyhrávali 45:38.

V ďalších minútach sa Ružomberčanky snažili skorigovať skóre, no doplácali na katastrofálnu streľbu. Východniarky naďalej držali zápasové obraty vo svojich rukách a pred záverečnou štvrtinou vyhrávali o 8 bodov (50:42) a boli na veľmi dobrej ceste získať bronzové medaily.

Zmŕtvychvstanie Ružomberka

Zverenkyne Juraja Suju mali pred sebou veľmi náročnú úlohu, keďže v poslednej perióde museli zmazať 8-bodové manko Košíc. Ružomberčanky začali túto časť hry skvelo, keď sa 7-bodovou šnúrou dostali na dostrel (49:50), pričom až päť bodov dala Andrea Andělová.

Košičanky však v vzápätí zaznamenali 4 body a opätovne si vytvorili mierny náskok pred súperom (49:54). Od tejto chvíle však prišla výborná pasáž vicemajstra, ktorý 11-timi bodmi v sérii preklopil vedenie vo svoj prospech (60:54).

„Anjelky“ sa napriek nepriaznivému stavu nevzdávali, no Liptáčky si svoj náskok už postrážili. Veľmi dôležitým faktorom v tejto štvrtine bola skutočnosť, že v nej kapitánka „Ruže“ Alexandra Buknová zaznamenala dve úspešné trojky. Ružomberčanky v závere dali ešte 4 body a napokon v súboji o 3. miesto zdolali Young Angels Košice 69:60.

Skvelý výkon Svetlíkovej

Najlepšou strelkyňou duelu bola nová posila vicemajstra Soňa Svetlíková, ktorá svoj vynikajúci výkon okorenila 22 bodmi. Skvelo jej sekundovala Andrea Andělová, ktorá zaťažila konto súpera 18 bodmi. Česká legionárka bola navyše vyhlásená za najlepšiu hráčku Ružomberka v národnom pohári.

Košičanky bodovo potiahla hlavne ich nová akvizícia Američanka Deijah Blanksová, ktorá zaznamenala 18 bodov. Krok s ňou držala predovšetkým Emma Dulovičová, autorka 13 bodov.

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja bol hrdý na svoje zverenkyne, že sa nevzdali a bojovali do samého záveru duelu. „Začali sme dobre, lenže hráčky, čo prišli z lavičky, neudržali žiadúcu úroveň, tým naša hra padala. Cením si, že hoci družstvo prehrávalo o osem bodov, tak dokázalo stretnutie vyhrať rozdielom deviatich bodov. V záverečnej štvrtine sme zlepšili obranu, bol tam rýchly prechod do útoku i celkove naša hra bola rozumnejšia. Teším sa z toho, že dievčatá vstali a doviedli zápas do úspešného konca.“

Trofej získali Piešťanské Čajky

Vo finálovom súboji na seba podľa papierových predpokladov narazili Piešťany proti bystrickým „pumám“. Hráčky z kúpeľného mesta využili výhodu domáceho prostredia a Banskobystričanky zdolali 82:57.

Piešťanské Čajky získali Slovenský pohár druhýkrát vo svojej klubovej histórii. Slávia Banská Bystrica si na premiérový triumf v národnom pohári musí ešte počkať.

Náročný program „Ruže“

Po Slovenskom pohári sa zverenkyne Juraja Suju budú sústrediť na nadstavbovú časť ženskej basketbalovej Extraligy, v rámci ktorej odohrajú ešte päť zápasov. Najbližšie čaká vicemajstra šláger v Piešťanoch (28. 1.). O týždeň na to nastúpi „Ruža“ v Koniarni proti Šamorínu (4. 2.).

Po reprezentačnej prestávke sa Liptáčky predstavia v Banskej Bystrici (18. 2.). Posledný domáci duel v rámci nadstavby odohrajú zverenkyne Juraja Suju proti Piešťanským Čajkám (25. 2.). Skupinu o titul uzavrú Ružomberčanky stretnutím v Šamoríne (4. 3.).

Slovenský pohár – zápas o 3. miesto:

Young Angels Košice – MBK Ružomberok 60:69 (34:32).

Body za Young Angels Košice: Blanksová 18, Dulovičová 13, Mikovčáková 10, Szmereková 8, Plavnická 7, Kristlová 4. – MBK Ružomberok: Svetlíková 22, Andělová 18, Buknová a Havranová po 8, Jarošová 6, Hadačová 4, Štefančová 3. Trojky: 4 – 4. Diváci: 50. Úspešnosť streľby: 31 % – 36 %. TH: 23/20 – 15/13. Rozhodovali: Obertová, Izák, Višniarová. Štvrtiny: 11:20, 23:12, 16:10, 10:27.

Program a výsledky Slovenského pohára žien 2022/2023 (20. – 22. januára, Diplomat aréna, Piešťany):