Od 1. novembra prejde do najprísnejšej čiernej fázy aj Ružomberok 

Zaradí sa tak k 24 okresom, pre ktoré platia prísne protiepidemické opatrenia. 

V bordovej farbe bude od pondelka 1. novembra 39 okresov, osem sa zaradí do červenej farby a osem do oranžovej. Podľa epidemiológov sa situácia rýchlo zhoršuje. Najhoršia je na severe a východe krajiny, kde je zároveň aj nižšia zaočkovanosť. V nemocniciach leží viac ako 1300 ľudí.  

Počas Sviatku všetkých svätých budú v čiernych okresoch zatvorené prevádzky pre aj pre zaočkovaných. Rovnako sa ľudia nebudú môcť ani ubytovať v penziónoch či hoteloch. Zmena sa dotkne aj nosenia rúšok, ktoré musia nosiť ľudia aj po vonku. Keďže vláda nevyhlásila núdzový stav, cestovanie medzi okresmi či pohyb v okrese v noci nie sú zakázané. Konzílium odborníkov však odporúča ľuďom počas blížiaceho sa víkendu zvážiť cestovanie na hroby alebo návštevu príbuzných najmä v bordových a čiernych okresoch.

V čiernej fáze sú povinné rúška v exteriéri vtedy, keď je človek vzdialený menej ako dva metre od ľudí, s ktorými nežije v spoločnej domácnosti. Na bohoslužbách sa môže zúčastniť maximálne sto ľudí, povinný je však zoznam účastníkov. Reštaurácie sú zatvorené pre neočkovaných aj očkovaných, povolený je iba okienkový predaj. Zakázané sú svadobné hostiny, kary, večierky, wellnessy, akvaparky či kúpele. Hromadné podujatia sú povolené len pre plne zaočkovaných v maximálnom počte sto ľudí. Okrem toho by malo v čiernych okresoch platiť aj obmedzenie pohybu a zákaz cestovania medzi okresmi. To je podmienené núdzovým stavom, ktorý sa však vláda nechystá prijať.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.