Okolo Sidorova bežal najrýchlejšie Košičan

Päťnásobný víťaz Poliak Jan Wydra a aktuálny majster Slovenska v behu na 10 kilometrov Jaroslav Szabo zviedli súboj o víťaza posledného behu sezóny v dolnom Liptove.

V nedeľu dopoludnia sa na 13 kilometrovú trať lesnými cestičkami okolo Sidorova vydalo 125 pretekárov. V tlačenici po štarte je rozhodujúce vbiehanie do úzkej lesnej cestičky nad Hrabovskou cestou. Už tam sa zoradili za seba v čele všetci favoriti.

Majster Slovenska verzus nezničiteľný Poliak

Po prudkom stúpaní na lesný chodníček vedúci ponad cestu na Malinné už boli karty rozdané. S bezpečným náskokom bežali na čele Jaroslav Szabo s Janom Wydrom. Až za nimi upaľovali Tomáš Kubej, Tomáš Gazdarica, Lukáš Trizna či Matúš Vlčko.

„Už sme spolu pretekali tento rok a tiež sme spolu bojovali asi polovicu pretekov. Tu sme sa naťahovali a predbiehali asi až do 10. kilometra. Potom mi v záverečnom klesaní ušiel,“ popisuje dianie v zákutiach krásnej trate liptovskej prírody Poliak z obce Mszana Dolna, neďaleko slovenských hraníc, Jan Wydra.

„Bol to súboj. Možno do jedenástich kilometrov sme išli spolu a stále sme sa striedali. Sem-tam mi ušiel on, sem-tam ja jemu, ale stále sme boli spolu. Až tu v tom záverečnom klesaní po asfaltke som natiahol krok. Tak to mám nacvičené z dráhového behu, a to už nezachytil a rezignoval. Ešte mi povedal, že choď,“ pridáva svoj pohľad víťaz 14. ročníka Behu okolo Sidorova, Košičan Jaroslav Szabo.

Aktuálny majster Slovenska v behu na 10 kilometrov dobehol do cieľa v čase 49:53. Poliak Wydra, ktorý tu už päťkrát vyhral, naposledy vlani, sa toho v rámci rivality hneď chytil. „Pred desiatimi rokmi, keď som mal jeho roky, tak som tu bežal za 47:21. On sa k tomu času veľmi nepriblížil. Chvíľu som držal aj traťový rekord,“ vymenúva fakty Wydra, akoby sa ťažšie zmieroval s prehrou. No súperovi férovo zablahoželal.

Szabo priznal, že mal väčšie obavy z iného poľského vytrvalca, päťnásobného víťaza tohto behu, Andrzeja Dlugosza. Ten neprišiel, no napokon ho Jan Wydra, inak víťaz kategórie nad 40. rokov, vytrápil tak, že si krásy ružomberskej prírody ani neužil. „Mydlil som čo to išlo, nestíhal som si užiť. Keď sa aj dala zdvihnúť hlava, pozeral som dolu, lebo bolo klzko, tak som dával pozor. Wydra aj spadol, ale vôbec ho to nepoznačilo. Bežal rovnako aj ďalej,“ popisoval Szabo svoje zážitky z trate.

Jan Wydra (vpravo) gratuluje k víťazstvu Jaroslavovi Szabovi. Foto – autor.

Ružomberčania na 5. a 6. mieste

Tretí prišiel do cieľa ďalší poľský pretekár Michal Talaga. Okolo Sidorova bežal prvý raz. „Kolega Wydra ma prehovoril. Jazdíme teraz dosť často po pretekoch na Slovensku. Máme to blízko a páči sa mi dobrá atmosféra na všetkých vašich pretekoch.“

Tomáš Kubej päť rokov študoval na Katolíckej univerzite. Trénoval aj okolo Sidorova. Vlani skončil druhý. Teraz štvrtý. „Včera som bežal preteky pri Spišskej Novej Vsi, tam som vyhral 7,5 km kros. Ale cítil som sa dobre pred štartom, no napokon mi nohy nešli tak, akoby som chcel. Zo dva-trikrát sa mi aj šmyklo a už som sa bál o členky, nechcel som spadnúť, radšej som spomalil a bežal o 3. miesto s tým Poliakom, ale ani to sa nepodarilo. Trochu ma to mrzí,“ hovoril Kubej v cieli.

Na celkovom piatom mieste skončil jeho tréningový zverenec Tomáš Vlčko z Černovej a hneď za ním Slavomír Dobák z Klačna, druhý v kategórií nad 40. rokov. Dobre sa držal aj Tomáš Gazdarica, nedávny víťaz Behu na Malinné, no v cieli sa objavil príliš skoro. „Bolí ma stehenný sval, asi mi to vystreľuje z platničky,“ zvestoval, prečo preteky, ktoré nikdy ešte nevyhral, nedokončil.

Zdvíhajú úroveň

Obnovená tradícia pretekov okolo Sidorova pomaly úrovňou stúpa. Organizátori pripravili logo pretekov, darčekové predmety pre každého. Počúvajú aj prosby mladej generácie, pre ktorú pravidelne pripravujú kratšiu trasu. „Predtým to bolo 2500, vlani 3600, a teraz sme to natiahli na 4800 metrov. Ale nešlo ani tak o to predĺženie, ale hlavne to, že trošku tieto dievčatá a chlapci po prvý raz nakukli aj do lesa, do hory, nebežali iba po asfaltke. Chceme im preteky zatraktívniť, prilákať ich vo väčšom počte,“ popisoval novinky riaditeľ pretekov Ján Svrček.

Pre 137 pretekárov pripravili podujatie ľudia z Bežeckého klubu Ruža, Centra voľného času Elán v spolupráci s mestom Ružomberok a hotelom Áčko.

Výsledky:

Muži do 39. rokov

  1. Jaroslav Szabo (TJ Obal servis Košice) 49:53
  2. Michal Talaga (Poľ.) 51:59
  3. Tomáš Kubej (ŠK Muránska Dlhá Lúka) 52:24

Muži do 49. rokov

  1. Jan Wydra (Poľ.) 50:43
  2. Slavomír Dobák (ŠK Copy servis LM) 55:43
  3. Michal Kašjak (Vrútky) 57:32

Ženy do 34. rokov

  1. Michaela Kucháriková (AC Kriváň Lipt. Mikuláš) 1:02,43

Ženy do 49. rokov

  1. Katarína Paulínyová (AK ZŤS Martin) 59:22 

Titulná fotografia: Beh okolo Sidorova krátko po štarte na Hrabovskej ceste. Foto – autor.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.