Ôsmi mestskí poslanci sa počas krízy vzdali nároku na odmenu

Poslanci chcú ušetrené peniaze venovať Nadácii Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK), ktorá ich poskytne vybraným ľuďom alebo organizáciám v Ružomberku.

Šiesti poslanci z klubu Za slušný Ružomberok a dvaja z Klubu nezávislých sa vzdali mesačnej odmeny poslanca ružomberského mestského zastupiteľstva. V utorok 31. marca doručili svoje písomné rozhodnutie na mestský úrad.

„Ekonomická situácia viacerých spoluobčanov sa v rámci mimoriadnej situácie šírenia vírusu Covid-19 výrazne zhoršuje. Preto sme sa po dohode rozhodli počas krízového stavu na Slovensku vzdať našej poslaneckej odmeny, ktorá je vo výške 50 eur za mesiac,“ píšu v liste ôsmi podpísaní poslanci: Karol Javorka, Patrik Habo (obaja z Klubu nezávislých), Peter Štupák, Ľubomír Kubáň, Martin Hromada, Vojtech Macko, Ján Kuráň a Miroslav Kerdík (všetci z klubu Za slušný Ružomberok).

„Nápad sa zrodil zo vzniknutej situácie, kde veľa ľudí teraz prichádza o príjem alebo rovno aj prácu. Ako poslanci vieme byť solidárni aj takto, že sa zriekneme platu. Aj keď je to skôr symbolická pomoc, každý takto môžeme pomôcť nejakej rodine z Ružomberka, ktorá je pre situáciu s koronavírusom v núdzi,“ vysvetlil zámer so vzdaním sa platu poslanec za Černovú Patrik Habo (nezávislý).

„V čase mimoriadnej situácie ohľadom koronavírusu a nepriaznivej ekonomickej situácie v SR, považujeme naše rozhodnutie za zodpovedné a morálne, vo vzťahu k obyvateľom nášho mesta. Väčšina obyvateľstva v súčasnosti stráca svoje zamestnanie a čaká nás veľmi náročné obdobie, ktoré môžeme zvládnuť iba spolupatričnosťou a ochotou si navzájom pomáhať,“ povedali v stanovisku prostredníctvom predsedu Ľubomíra Kubáňa poslanci z klubu Za slušný Ružomberok.

Symbolický plat

Ružomberok má 25 poslancov. Každý dostáva mesačne odmenu 50 eur. Bez ohľadu na to, či zastupiteľstvo rokuje alebo nie. Práve tejto odmeny sa poslanci vzdali.

Okrem toho poslanci poberajú ďalších 50 eur za účasť na každom rokovaní. Posledné rokovanie bolo ešte pred krízou, v polovici februára.

„Nič sa zatiaľ zo strany mesta v tejto súvislosti nedeje, nikto nezasadá, takže tu nie je čoho sa zatiaľ vzdať,“ povedal Habo.

Poslanci majú nárok aj na ďalšie odmeny, napríklad za členstvo v mestskej rade alebo komisii mestského zastupiteľstva. Ide o desiatky eur. Viac sa o tom dá dočítať v Zásadách odmeňovania poslancov mestského zastupiteľstva, ktoré však v čase zverejňovania článku neboli na stránke mesta, medzi Zásadami mestského zastupiteľstva, zverejnené.

Do dvoch ružomberských rodín pribudli nové notebooky

Peniaze pre Nadáciu ŽSK

„Okrem Nadácie Talentum, na podporu talentovaných žiakov a študentov, nevieme o nejakej sociálne orientovanej nadácii riadenej mestom, preto sme sa rozhodli venovať prostriedky Nadácii ŽSK, ktorá ich posunie do Ružomberka,“ vysvetlil Patrik Habo, kam pôjde v čase krízy dokopy 400 eur mesačne.

Členom správnej rady tejto nadácie je ružomberský mestský a župný poslanec Karol Javorka.

„V nadácii platí dohoda, že ak tam prídu prostriedky z nejakého regiónu alebo obce, tak sa v tom istom regióne či obci aj použijú. Spolupracujeme s oddeleniami sociálnych služieb vo všetkých mestách a obciach. Buď sociálni terénni pracovníci alebo samotné oddelenie sociálnych služieb na mestskom úrade rozhodne o tom, pre koho budú peniaze aktuálne najužitočnejšie,“ vysvetlil Javorka, ako sa peniaze dostanú k adresátom.

„Prostredníctvom Nadácie ŽSK, chceme adresne pomôcť najzraniteľnejším skupinám obyvateľstva,“ napísali vo vyhlásení šiesti poslanci z klubu Za slušný Ružomberok.

Poslanec Patrik Habo v tejto súvislosti tvrdí, že v meste musíme začať hľadať spôsoby, ako šetriť. „Výrazne nám už za marec klesnú podielové dane, a teda hlavný príjem do rozpočtu mesta. Preto bude potrebné zamyslieť sa nielen nad solidaritou, ale aj úspornými opatreniami.“

Titulná fotografia/redakcia – koláž z fotiek jednotlivých poslancov. Zdroj foto – ruzomberok.sk. 

Radnica vyhovela študentom. Zriadi Fond na podporu talentovanej mládeže

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.