Pamiatky budú svietiť na červeno, pripomenú si ľudí trpiacich pre vieru. Rozsvietia aj kostol v Ludrovej

Ludrovský chrám je jedným zo 14 objektov, ktoré Slovensko rozsvieti v rámci celosvetovej iniciatívy Červená streda.

Farský kostol Všetkých svätých v Ludrovej bude dnes večer svietiť načerveno. Spolu s Bratislavským hradom, Dómom sv. Alžbety v Košiciach či Bazilikou na Mariánskej hore v Levoči.

Slovensko sa rozsvietením 14 svojich pamiatok pridá k celosvetovej akcii Červená streda, počas ktorej si svet pripomína ľudí prenasledovaných alebo trpiacich pre vieru. Informuje o tom Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej cirkvi.

„Chceme, aby aj Slovensko bolo krajinou, ktorej záleží na dôstojnosti každého človeka a aby sa aj u nás rozšírilo povedomie o skutočnom utrpení mnohých nevinných ľudí,“ uvádza nadácia, ktorej štatistiky ukazujú, že 70 percent nábožensky motivovaných útokov je namierených proti kresťanom.

Podľa nadácie ide o realitu 300 miliónov kresťanov, ktorí sú vo svete pre svoju vieru diskriminovaní alebo prenasledovaní.

„V krajinách, kde sú kresťania menšinou, je sloboda vierovyznania často len vetou na papieri. Zažívajú obmedzenia, nespravodlivosť, diskrimináciu v práci, či v škole a rôzne hrozby tam, kde žijú,“ konkretizujú.

Červenou, symbolickou farbou mučeníkov, budú dnes nasvietené aj ďalšie významné verejné objekty po svete, vrátane vrátane britského parlamentu, rímskeho Kolosea, sochy Krista v Rio de Janeiro a ďalších kostolov či katedrál.

Titulná fotografia: Kostol Všetkých svätých v Ludrovej. Zdroj: farnosť Ludrová 

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.