Peter Struhár: Zápas s Rigou chceme vyhrať!

Ružomberský tréner Peter Struhár verí, že jeho mužstvo porazí FC Riga. Fotografia: Rudolf Maškurica

Futbalisti MFK Ružomberok odohrajú už dnes o 18:30 hod. úvodný zápas 2. predkola Európskej konferenčnej ligy (EKL) proti lotyšskému tímu FC Riga. Ako sa slovenský vicemajster na stretnutie pripravil a na čo si bude musieť dávať pozor, prezradil tréner Liptákov Peter Struhár na predzápasovej tlačovej konferencii.  

Ružomberčania zvládli úvodnú prekážku v pohárovej Európe bez väčších problémov, keď v 1. predkole vyradili litovský tím FK Kauno Žalgiris v súčte oboch zápasov 2:0. „Ruža“ o svojom postupe rozhodla už v prvom stretnutí, ktorý vyhrala na domácom štadióne 2:0. V odvete jej na spečatenie postupu stačila aj bezgólová remíza.

Oproti úvodnému predkolu čaká „Ružu“ podľa jej trénera náročnejší protivník. „Čaká nás ťažký súper, ktorý je trojnásobným majstrom lotyšskej ligy. V porovnaní s Kaunom môžeme čakať iný duel, keďže Riga hrá na štyroch obrancov. Úspešne sme ale prešli cez 1. predkolo a taktiež máme za sebou víťazný vstup do ligy. Chalani sa na zápas tešia, zdravotne sú v poriadku. Stretnutie chceme vyhrať.“

Výborná ofenzíva hostí

Podľa ružomberského lodivoda sa jeho zverenci budú musieť vysporiadať s nepríjemnou ofenzívou lotyšského mužstva. „Je to veľmi ambiciózny klub, ktorý má v tíme veľa Brazílčanov. Súper má silné individuality, v tíme má veľmi disponovaných technických hráčov, ktorí sú nebezpeční hlavne v ofenzívnej zóne. Dúfam, že Rigu prekvapíme tým, čo nám je najbližšie – pohybom a agresivitou. Súpera chceme tlačiť a využiť výhodu domáceho prostredia. Bude mimoriadne dôležité, aby sme vstúpili do zápasu čo najlepšie.“

Keďže majú Liptáci náročný program, tak si Peter Struhár uvedomuje, že jeho hráči dostávajú na úvod ročníka poriadne zabrať. Vzhľadom na fakt, že hráme tretí zápas za týždeň, tak sa snažíme hráčov v stretnutiach rotovať. Máme mladý káder, to je naša výhoda. Každopádne je len začiatok sezóny, takže chalani sú dobre namotivovaní a fyzicky pripravení.“

Zápas v extrémnom teple

Ružomberčanov čaká okrem náročného protivníka aj horúce počasie. Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) by teplota v centre dolného Liptova mala v deň zápasu atakovať hodnotu 34 stupňov Celzia. Na túto skutočnosť sú ale hráči „Ruže“ podľa trénera pripravení.

„Pre hráčov z našich zemepisných šírok je náročné hrať v takýchto teplotách. Keďže sme v príprave odohrali dve stretnutia v horúčavách, tak sme si to vyskúšali aj na vlastnej koži. Musíme sa na tento fakt psychicky pripraviť, také isté podmienky bude mať aj náš super. Dúfam, že sa počasie neprejaví na intenzite, ktorou sa chceme v dueli prezentovať,“ 

Liptáci v doterajšom priebehu sezóny ešte neinkasovali, z čoho má veľkú radosť aj ružomberský tréner. „Veľmi nás teší, že brankár Ivan Krajčírik doteraz neinkasoval. Je dobré, že góly nedostávame, a že súperov do veľkých šancí nepúšťame. V prípade, že si protivník vytvorí nejakú príležitosť, máme v bráne oporu, ktorá nás už viackrát podržala fantastickými zákrokmi. Obrancovia to potom cítia a sú sebavedomí. To je základ našej hry, v ktorej musí byť organizácia, dôslednosť a nemôžeme poľaviť v koncentrácii. Toto je veľmi dôležité hlavne v pohárových zápasoch,“ uzavrel Struhár.

Ružomberčania chcú využiť domáce prostredie

Podľa ružomberského obrancu Mateja Madleňáka je mužstvo na zápas dobre pripravené. „Hráme doma, chceme a potrebujeme dobrý výsledok. Myslím si, že sme všetci nastavení tak, že chceme vyhrať. Riga má väčšiu kvalitu ako Žalgiris, ich hráči sú šikovní a individuálne zdatní. Nevidím ale dôvod, prečo by sme sa s nimi nemohli vysporiadať a popasovať.“ 

„V aktuálnej sezóne sme ešte neinkasovali, čo pramení z práce celého tímu. Mužstvo hrá kompaktne, snažíme sa zatvárať priestory a nepúšťať súperov do veľkých šancí. Keď už si protivník nejakú príležitosť vytvoril, tak nás výborne podržal brankár Ivan Krajčírik, ktorý nám dodáva istotu,“ dodal Madleňák, ktorý v nedeľu v zápase proti Skalici otvoril skóre duelu, ktorý Liptáci vyhrali 2:0.

Náročný program Liptákov

Okrem pohárových povinností sa hráči Ružomberka musia plne koncentrovať aj na nový ročník Fortuna ligy. Úvodný zápas najvyššej slovenskej súťaže už majú Liptáci úspešne za sebou. Prvé kolo slovenskej ligy odohrali Ružomberčania na ihrisku nováčika zo Skalice, ktorého zdolali 2:0 a víťazne sa naladili na pohárový duel s lotyšskou Rigou.

Prvé stretnutie slovenskej ligy na domácom štadióne odohrajú Liptáci v nedeľu 24. júla, keď vyzvú ďalšieho nováčika z Podbrezovej. Železiarom sa v 1. kole podaril husársky kúsok, keď zdolali majstrovský ŠK Slovan Bratislava na svojom štadióne 2:1.

Následne odohrajú Liptáci odvetný duel 2. predkola EKL v Rige, ktorý sa uskutoční vo štvrtok 28. júla so začiatkom o 19:00 h. Nabitý júlový program zakončia Ružomberčania v regionálnom derby, keď sa 31. júla predstavia v Poprade proti Liptovskému Mikulášu. Termíny a časy zápasov Liptákov vo Fortuna lige sa ešte môžu zmeniť, nakoľko „Ruža“ účinkuje aj v pohárovej Európe.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.