Od 19. januára platia nové opatrenia

Zavádza sa nový režim OP+, respirátor je povinný aj v exteriéri. Otvoria sa ďalšie prevádzky služieb, nové sú aj pravidlá pri hromadných podujatiach.

Od dnešného dňa pribudol k pôvodným pandemickým opatreniam nový režim OP+, ktorý je podmienkou vstupu do niektorých prevádzok. Rozšíril sa aj zoznam služieb, ktoré fungujú v režime základ. Nový režim je platný aj v prípade vysoko rizikových hromadných podujatí. Opatrenia sa týkajú celého územia Slovenskej republiky.

 Zavádza sa nový režim OP+

Doposiaľ sme boli zvyknutí na tri režimy, k nim však pribudol štvrtý. Nový režim je označený ako OP+. Spĺňa ho osoba s tromi dávkami očkovania proti ochoreniu COVID-19, ako aj osoba, ktorá ochorenie prekonala a má dve dávky očkovania alebo osoba s dvomi dávkami vakcíny a s negatívnym testom (AG alebo PCR).

Najnovšie teda platia štyri režimy: základ, OTP, OP a OP+, pričom v režime OP bude uznané prekonanie ochorenia Covid-19 po dobu 180 dní od pozitívneho výsledku PCR testu. Najväčšie výhody majú kompletne zaočkovaní s posilňovacou (angl. booster) dávkou a tí, ktorí ochorenie prekonalí a zároveň sú aj očkovaní.

Režim OP+ platí napríklad pre fitnes centrá, prevádzky wellness, akvaparky, kúpele a kúpeľné liečebne bez zdravotnej indikácie, ale aj pre krátkodobé ubytovacie služby (hotelové a turistické). Taktiež pre vysokorizikové podujatia (do 20 osôb), ako sú oslavy, večierky, svadby, kary či diskotéky v prevádzkach. Pre ostatné typy hromadných podujatí režim OP+ neplatí.

Otvorené ostávajú všetky školy, prevádzky či služby

Z pohľadu opatrení nie je nič zatvorené, no vstup je podmienený očkovaním, testovaním či prekonaním ochorenia. Takisto sa rozšíril zoznam prevádzok, ktoré môžu mať otvorené v režime základ. Otvorené sú aj kultúrne podujatia, avšak tie sa riadia podľa rizikovosti.

Po novom môžu byť otvorené pre všetkých aj predajne odevov a obuvi, kancelárske a školské potreby, potreby pre deti, galantéria a textil, stavebniny, inštalačný a elektroinštalačný materiál, železiarstva, farby-laky, predajné miesta diaľničných známok či knižnice.

V galériách a múzeách možno organizovať už aj skupinové prehliadky. Knižnice sa zasa zaraďujú medzi prevádzky, ktoré sú prístupné v režime základ, teda pre všetkých bez ohľadu na ich imunitný status.

Autoškoly sa zaradili k prevádzkam fungujúcim v režime OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní ochorenia COVID-19). Doteraz mohli autoškoly fungovať v režime OP.

Respirátor v exteriéri

Povinnosť nosiť respirátor platí už aj v exteriéri, a to v prípade, ak nie je možné dodržať dvojmetrový odstup. Rovnako je respirátor povinný aj na hromadnom podujatí bez ohľadu na možnosť dodržať odstup dva metre od iných osôb.

Z povinnosti prekrytia horných dýchacích ciest platia aj výnimky, ich zoznam sa oproti predchádzajúcej vyhláške nezmenil.

Zhrnutie štyroch režimov

 1) Režim základ

Všetky osoby bez ohľadu na ich prípadné očkovanie, prekonanie choroby či výsledok testovania.

 2) Režim OTP

 • Kompletne zaočkované osoby
 • Testované osoby (od odberu PCR testu 72 hodín, pri AG teste 48 hodín)
 • Osoby, ktoré ochorenie COVID-19 prekonali za posledných 180 dní

3) Režim OP

 • Kompletne zaočkované osoby po dobu 9 mesiacov od ukončenia základnej očkovacej schémy, resp. od ostatnej posilňujúcej (booster) dávky
 • Osoby po prekonaní COVID-19 + jedna dávka vakcíny
 • Osoby po prekonaní COVID-19 potvrdeného PCR testu nie staršom ako 180 dní
 • Deti mladšie ako 12 rokov a dva mesiace
 • Dočasne alebo trvalo kontraindikované osoby na základe jednotného formuláru s platným testom

4) Režim OP+

Spĺňajú definíciu OP a zároveň sú:

 • Testované (od odberu PCR 72 hodín, AG 48 hodín)
 • Alebo dostali posilňujúcu (booster) dávku
 • Prípadne majú kompletné očkovanie + prekonanie ochorenia COVID -19 nie staršie ako 180 dní
 • Deti do 6 rokov bez testu
 • Deti 6-12 rokov a dva mesiac s negatívnym testom
 • 18 rokov a dva mesiace kompletne zaočkované s testom

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.