Po troch rokoch sú basketbalistky znovu v hre o titul 

Basketbalistky ukončili semifinálovú sériu s Piešťanmi v najkratšom možnom čase. Na zápasy vyhrali hladko 3:0 čo prekvapilo aj ich. 

„Ľudia, ktorí spolu robia, si musia dôverovať. A hoci zvonku sme mali aj neprajníkov a pochybovačov, táto dôvera v klube bola, a preto prišiel tímový úspech,” zhodnotil po treťom úspešnom semifinálovom zápase pre Ružomberský magazín tréner Juraj Suja. 

Sme šťastní 

Ružomberok bol naposledy vo finále v sezóne 2013/2014. Bola to prvá Sujova sezóna v Ružomberku. Potom prišli tri tretie miesta, čo bolo pre klub, ktorý dovtedy nikdy nechýbal vo boji o zlato, sklamanie. 

„Netajili sme, že finále bol náš cieľ a tomu sme podriadili všetko. Mali sme väčší rozpočet, vymenili sme prakticky celý káder, lebo sme vedeli, čo chceme dosiahnuť,” hovorí o predsezónnych ambíciách manažér MBK Ružomberok, Radoslav Popelka.  

Okrem výmeny kádrak klub angažoval počas sezóny dve veľmi dobre hodnotené americké, realizačný tím posilnil o trénera Antona Panisa a dievčatá mali aj odborné mentálne tréningy. 

„Dobrý káder sme mali aj predtým, ale nikdy sme nedosiahli takú kvalitu ako teraz. Je to súhra viacdrých okolností, práca ľudí v klube, podpora sponzorov. Za celý ten čas sme neboli tak jednoliaty kolektív, ako práve teraz,” analyzuje príčiny úspechu tréner Suja. 

„Sme veľmi šťastní, dievčatá vnímali, čo majú na dosah a veľmi to chceli zvládnuť. Zaslúžili si zvíťaziť, a hoci sme spoločne rešpektovali silu súpera, právom sa nám to podarilo v tak nečakane krátkom čase, ” dodáva Suja. 

Očakávaný nárast formy 

Ružomberok mal na začiatku sezónu viaceré problémy pri skladaní kádra. Kelčíková musela ísť na operáciu, Stašová si v lete rovnako zranila väzy v kolene potom, ako podpísala s MBK zmluvu. Krátko pred začiatkom súťaže vypadla pre totožné zranenie pivotka Nevena Markovičová (nahradila ju Bettina Bozókiová). Fanúšikovia si určite spomenú aj na Francúzsku Melissu Diawakanovú či Kanaďanku Casaandru Brownová. Obe počas sezóny museli z klubu odísť (nahradili ich zmieňované Američanky Aaryn Ellenbergová a Shatori Walker-Kimbroughová).  

„Nielen zmeny v kádri, ale už to, že sme na jeho skladaní začali robiť až v polovici júna, keď sme vedeli, aký veľký rozpočet na to asi máme, poznačili prvú časť sezóny. Nebol to ideálny čas, lebo káder sa prakticky formoval až počas jesene a v súčasnom zložení sme od 3. januára (poznámka redakcie: Ariel Buttsová prišla v polovici februára),” menuje príčiny nevydareného vstupu do sezóny Popelka. 

MBK dostal na začiatok dva veľké výprasky v Európskom pohári FIBA, a v základnej skupine v silnej konkurencii celkov z Ruska, Turecka a slovenských Good Angels Košice ani raz nebodoval. 

„Budovanie a vývoj kádra chce čas. Preto to nevyzeralo všetko na začiatku celkom ideálne. Verili sme však nášmu konceptu a že požadovaná výkonnosť príde. Som si istý, že ak by sme boli v takomto zložení od augusta, dnes sme výkonnostne ešte oveľa ďalej,” tvrdí manažér Popelka 

Neporaziteľné” Good Angels Košice 

Ružomberok zdolal Piešťany 3:0 na zápasy, pričom len raz hral doma. Posledný, tretí zápas vyhral pri Sĺňave 73:48.  

„Je to prekvapenie, ale sme za to vďační. Bol to tajný sen, ktorý sa splnil. Treba ale priznať, že takto sme to nečakali ani my: všetci sme silu súpera rešpektovali a určite je tento výsledok na zamyslenie aj pre nich,” hovorí Popelka 

Ružomberok hral s Piešťanmi v sezóne 8 zápasov. Prvé tri prehral. Zvyšných päť (odohraných vo februári a marci), vrátane semifinálovej série, vyhral. Vo finále čaká na Ružu Good Angels Košice. 

Budú to presne 4 roky, čo Ružomberok naposledy „anjelky” zdolal. Bolo to práve vo finále v sezóne 2013/2014. Odvtedy prišlo 21 prehier v rade. 

„Teraz začína boj. Vieme čo hrajú čo nás čaká, musíme sa na finále zodpovedne pripraviť,”  povedala pre Rádio Slovensko pivotka 14-násobného majstra Slovenska Anna Jurčenková. Košice postúpili do svojho 16-teho finále v rade. So Šamorínom si poradili tiež 3:0 na zápasy. 

„Áno, náš cieľ bol finále. Ale teraz sme si vytvorili nový cieľ. Celkom sami. Športovec nebude hrať vo finále len preto, aby sa zúčastnil. Ideme do toho naplno, ideme sa pobiť o víťazstvá. Nemáme čo oslavovať,” hovorí na margo finálového súpera Radoslav Popelka. 

„Sezóna sa neskončila. Ideme ďalej. Nič nebalíme. Musíme pokračovať a pokúsiť sa dostať vyššie,” bez konkrétne vyslovenej ambície, ale rovnako popierajúc slová o dosiahnutí cieľa, povedal tréner Juraj Suja. 

Hráčky dostali od trénerov do soboty osobné voľno. Finálová séria s Košicami začína v Angels aréne v stredu, 4. apríla. Druhý zápas je na programe v Koniarni, ale až v nedeľu 8. apríla o 17:00. 

Titulná fotografia – Loptu ani finále sme Piešťanom nepustili. Zdroj – facebook pieštanske čajky.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.