Počet poslancov a volebných obvodov v meste Ružomberok sa nezmení

Na rokovaní o tom v stredu 29. júna rozhodli poslanci Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Ružomberku, ktorí nezmenili súčasný počet poslancov a obvodov.

Obyvatelia Ružomberka si v jesenných komunálnych voľbách budú voliť 25 mestských poslancov v 11 volebných obvodoch. Na rokovaní o tom v stredu rozhodli poslanci mestského zastupiteľstva (MsZ), ktorí nezmenili súčasný počet poslancov a obvodov.

Volebný obvod 1 (Biely Potok) bude mať jedného poslanca, volebný obvod 2 (Černová) jedného poslanca, volebný obvod 3 (Hrboltová) jedného poslanca, volebný obvod 4 (Rybárpole) jedného poslanca, volebný obvod 5 (Klačno) štyroch poslancov, volebný obvod 6 (Veľký Polík) troch poslancov, volebný obvod 7 (Stred) dvoch poslancov, volebný obvod 8 (Satelity a Pod Kalváriou) dvoch poslancov, volebný obvod 9 (Laziny) dvoch poslancov, volebný obvod 10 (Baničné a Pod skalami) štyroch poslancov a volebný obvod 11 (Roveň) štyroch poslancov.

Podľa schváleného materiálu je v Ružomberku 26.968 obyvateľov a 22.522 voličov, na jedného poslanca pripadá 1079 obyvateľov a 901 voličov.

Návrh na zníženie počtu poslancov neprešiel

Pozmeňovací návrh na zníženie počtu poslancov na 21 a počtu volebných obvodov na 4 predložil poslanec Ľubomír Kubáň. „Pôvodne som mal v úmysle riešiť zníženie počtu poslancov na 17 aj obvodov na štyri. Zníženie umožňuje zákon vzhľadom na počet obyvateľov mesta. Dlhodobo som presvedčený, že v najväčších volebných obvodoch by mohlo byť o jedného poslanca menej, čo by znížil počet poslancov o štyroch.“

Oponoval mu poslanec Burgan. „Koeficient počtu poslancov sa prepočíta podľa počtu obyvateľov. Roveň je jednoznačne najväčší volebný obvod, tvorí jednu tretinu mesta  a štvrtinu počtu obyvateľov mesta, takže štyria poslanci tam majú čo robiť. Tento fakt treba brať do úvahy aj pri rozdeľovaní finančných prostriedkov pre jednotlivé mestské časti.“

Podľa poslankyne Anny Šanobovej každá mestská časť by mala mať jedného poslanca. „Hrboltová, ktorá bola samostatná obec, pred spojením s mestom dostala prísľub, že bude mať vlastného poslanca.“ Poslanec Patrik Habo podporil návrh na redukciu MsZ „Stotožňujem sa s názorom kolegu Kubáňa, že treba znížiť počet poslancov. Súhlasím ale aj s tým, že mestské časti sú v podstate obce, kde poslanci majú viac práce.“

Pozmeňovací návrh Ľ. Kubáňa nakoniec neschválili a počet poslancov aj volebných obvodov zostane nezmenený. „Verím, že návrhom na zníženie počtu poslancov, čo prinesie efektívnejšiu prácu mestského zastupiteľstva aj šetrenie finančných prostriedkov mesta, sa budeme zaoberať na začiatku nasledujúceho volebného obdobia,“ dodal Kubáň.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaný novinár s dlhoročnou praxou v celoslovenských, regionálnych i komunálnych médiách a mám skúsenosti aj s vydávaním novín. Dlhé roky bol vydavateľom a šéfredaktorom regionálneho týždenníka LIPTOV a šéfredaktorom MY/Liptovské noviny. V súčasnosti som riaditeľom vydavateľstva R PRESS a poverený vedením redakcie RK MAGAZÍN.