Polícia varuje pred podvodníkmi

Ilustračná fotografia. Zdroj: pexels.com
Mestská polícia v Ružomberku upozorňuje občanov na podozrivé telefonáty, ktorých aktéri sa snažia okradnúť najmä seniorov.

Podozrivé telefonáty

V utorok 18. októbra prijal operačný príslušník Mestskej polície (MsP) v Ružomberku viacero telefonických oznámení.

,,Tiesňovú linku 159 kontaktovali seniori, ktorí uviedli, že mali divné telefonáty. Najprv prijali telefonát z neznámeho čísla, kde sa dotyčná volajúca predstavila ako zamestnankyňa pošty a uviedla, že do niekoľkých minút im bude doručená zásielka,“ priblížil podozrivé telefonáty Roman Jankovič z MsP.

Podľa Jankoviča do niekoľkých minút seniorov z utajeného čísla kontaktovali podvodníci opäť. Tentokrát sa volajúci predstavil ako policajt a povedal, že ide o podvod a do pár minút k nim príde príslušník kriminálnej polície.

,,Podvodníci vo väčšine prípadov postupujú nasledovne. Obeť kontaktuje muž, ktorý sa predstaví ako príslušník kriminálnej polície a povie, že ide o podvod so zásielkou a polícia vykonáva utajenú akciu. On ako policajt ochráni obeť tak, že tá mu vydá všetky cennosti a on ich bezpečne uschová. Väčšinou dokonca obeť telefonicky naviguje, kde má cennosti odovzdať. Po odovzdaní cenností na dohovorenom mieste poškodený už viac svoje veci neuvidí,“ upozornil Jankovič na typický postup podvodníkov.

Polícia varuje pred podvodníkmi

Počas utorka prijala v tejto veci oznámenie nielen mestská, ale aj štátna polícia. Policajti preto upozorňujú verejnosť, aby občania nikomu nevydávali peniaze ani iné cenné veci, pretože takéto postupy polícia určite nepoužíva.

V prípade obdobných telefonátov alebo akýchkoľvek pochybností môžu obyvatelia kontaktovať mestskú alebo štátnu políciu na známych bezplatných číslach 159 alebo 158 a do príchodu hliadok nikomu cudziemu neotvárať dvere a v žiadnom prípade neodovzdávať hotovosť ani iné cennosti.

Operačný príslušník MsP informoval verejnosť o podvodníkoch aj vyhlásením upozornenia v mestskom rozhlase.

 Muž nelegálne predával vŕtačku na parkovisku

V piatok 14. októbra preverovala MsP v Ružomberku oznámenie, že pred nákupným centrom na Bystrickej ceste niekto zo zaparkovaného vozidla ponúka na predaj elektrické náradie.

,,Hliadka na mieste našla muža, ktorý sa snažil predať vŕtačku. Ďalej zistila, že muž neoprávnene vykonával obchodnú a zárobkovú činnosť, čo je v rozpore so zákonom o priestupkoch,“ uviedol Jankovič.

Policajti mu preto za priestupok na úseku podnikania uložili pokutu a musel ukončiť svoje protiprávne konanie.

Ružomberčan ukradol nabíjačku na telefón

V stredu 19. októbra preverovala hliadka MsP oznámenie, že na Ulici Hrabovská cesta malo dôjsť ku krádeži v nákupnom centre. ,,Hliadka zistila, že išlo o krádež nabíjačky na telefón, ktorej sa dopustil 27-ročný muž z okresu Ružomberok,“ uviedli policajti.

Pri priestupkoch proti majetku si policajti vždy preveria v evidencii priestupkov, či podozrivá osoba nebola za obdobný čin v predchádzajúcich dvanástich mesiacoch postihnutá. „Pokiaľ by podozrivý takýto záznam mal, nešlo by už o priestupok, ale o podozrenie zo spáchania trestného činu krádeže,“ vysvetlil Jankovič.

V tomto prípade muž v evidencii záznam nemal a preto mu mestskí policajti na mieste uložili blokovú pokutu.

Policajti upozorňujú chodcov na používanie reflexných prvkov

S neskorou jeseňou a po zmene času sa vonku stmieva veľmi rýchlo. Večerné prechádzky je potrebné ,,ozdobiť“ reflexnými prvkami.

 ,,Touto cestou chceme upozorniť chodcov, ako účastníkov cestnej premávky, na povinnosť, ktorá im vyplýva zo zákona. Chodec je povinný používať predovšetkým chodník. Po chodníku sa chodí vpravo. Tam, kde chodník nie je, alebo kde je neschodný, chodí sa po ľavej krajnici,“ pripomína MsP.

 ,,Za zníženej viditeľnosti musí mať chodec idúci po krajnici alebo po okraji vozovky na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev,“ upozorňujú chodcov mestskí policajti.

Dodávajú, že zníženou viditeľnosťou sa rozumie viditeľnosť, pri ktorej sa účastníci cestnej premávky dostatočne zreteľne navzájom nevidia, nevidia predmety na ceste – najmä od súmraku do svitania, za hmly, sneženia, dažďa a v tuneli.

,,Je potrebné si uvedomiť, že osobu v tmavom oblečení zbadá vodič na vzdialenosť kratšiu ako 20 metrov. Pri použití reflexného doplnku sa vzdialenosť zvyšuje na viac ako desať násobok, čiže až na vzdialenosť 200 metrov,“ vysvetlili policajti. Reflexný prvok je preto potrebné umiestniť na pravú končatinu, bližšie k stredu vozovky.

,,Pokiaľ sa budú jednotlivé skupiny účastníkov cestnej premávky k sebe správať ohľaduplne a navzájom sa rešpektovať, bude na našich cestách bezpečnejšie,“ dodali na záver mestskí policajti.

Zdroj: MsP Ružomberok

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.