Poslanci kritizovali novú mestskú dopravu

Na februárovom zasadnutí mestského zastupiteľstva bola poslancom predložená informatívna správa o zavedení novej organizácie MAD a začiatku pôsobenia nového dopravcu Blaguss Slovakia. Viacerí poslanci mali k novej doprave výhrady.

Na rokovaní vystúpil poradca primátora pre dopravu a infraštruktúru a zároveň autor novej koncepcie Tomáš Mišovič. Informoval o spôsobe zavádzania nových spojov, o umiestnení zastávok či o cenách cestovného. V diskusii vystúpili viacerí poslanci. Zaujímali ich umiestnenia nových zastávok, informačná kampaň, spomínali aj konflikt záujmov.

Dobre pripravený projekt?

,,Ani som nepredpokladal, pán Mišovič, že nám budete takéto bludy rozprávať o umiestnení zastávok. V starom roku 2020 ste vôbec nekonali, čo sa týka vodorovného dopravného značenia. Žiadny projekt ste nepredložili a teraz zavádzate. Celý váš projekt je nepripravený,“ kritizoval poradcu primátora pre dopravu predseda Klubu Za slušný Ružomberok Ľubomír Kubáň. Zároveň spomenul, že už pred rokom, keď poslanci hlasovali o novej doprave, sa pýtal na zastávku nad kruhovým objazdom na Klačne. „Povedali ste, že to nie je problém. Ten nastane až vtedy, keď dôjde k tragédii alebo úrazu. Kto zaplatí cestovanie v januári a februári zadarmo? Podľa mňa je aj prestupný systém úplne zbytočný,“ povedal v diskusii poslanec Kubáň.

,,Ak vy tvrdíte, že systém je nepripravený a nám jazdí ako hodinky 13 autobusov v špičke, tak neviem, s kým o tom komunikujete. Som mandatárom mesta Ružomberok voči tejto doprave, voči zmluve a snažím sa robiť svoju robotu najlepšie, ako viem. Chcel by som vás poprosiť, aby ste nezavádzali vyjadreniami, že sú zastávky na čierno,“ argumentoval Tomáš Mišovič. Odpovedal, že cestovanie zadarmo realizuje spoločnosť Blaguss, ktorá ho aj platí. Mesto zároveň spoločnosti platí náhradu straty. „Kompletne sme zmenili systém platenia cestovného. Je predčasné hovoriť o tom, aká bude strata. Môj názor je ten, že sa zmestíme do rozpočtu,“ povedal Mišovič.

,,Vy tvrdíte, že stanovisko Krajského dopravného inšpektorátu ohľadne osadenia zastávok je zlé?“ pýtal sa ďalej Kubáň. Reagoval na reportáž televízie Markíza, ktorá poukázala na nebezpečné zastávky. Hovorkyňa Krajskej polície potvrdila, že im boli zaslané viaceré podnety na začatie priestupkového konania vo veci nezákonného a taktiež zlého umiestnenia trvalého značenia, ktoré vo viacerých prípadoch ohrozuje bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky.

,,Reportáž bola tvrdo tendenčná, stanovisko ste si cielene pýtali na vodorovné značenie a zvislé a práve preto som sa vám snažil vysvetliť, že označenie MHD nie je dopravná značka,“ vyjadril sa na otázku poslanca Kubáňa poradca pre dopravu Tomáš Mišovič.

Do diskusie sa zapojil aj ďalší poslanec z Klubu Za slušný Ružomberok Ján Kuráň. ,,Hovoríte o dobre zvládnutej kampani. Neviem, že by ľudia v mojom obvode dostali do schránky nejaký leták. Vy hovoríte o webe, ktorý ste odprezentovali na stránke, ako o niečom, čo nás má prezentovať? Ja vám jednoducho pán Mišovič neverím. Okrem toho si myslím, že tu na meste fungujete aj v konflikte záujmov,“ povedal poslanec Ján Kuráň. Narážal na to, že Tomáš Mišovič, ktorý je poradcom pre primátora, zabezpečoval pre mesto Ružomberok službu verejného obstarávateľa pre výber dodávateľa. Na základe mandátnej zmluvy zároveň pracuje ako koordinátor dopravy.

Cestovanie pre seniorov zadarmo je nateraz neisté

Cestovné poriadky boli zverejnené v Ružomberskom hlase, Mestská televízia Ružomberok odvysielala reportáž. Viceprimátor Ján Bednárik na svojom webe začiatkom decembra informoval, že kvôli informovaniu obyvateľov o zmenách dopravy bolo stretnutie s médiami.  ,,Aby boli čo najmenšie problémy pri zavádzaní nového dopravcu, je potrebné pripraviť dobrú informačnú kampaň. Takúto medializáciu nemôže nik iný urobiť lepšie ako ružomberské médiá – Ružomberský hlas a Mestská televízia Ružomberok. Dnes sme na prvom stretnutí s médiami načrtli scenár informačnej kampane,“ napísal na svojej stránke Bednárik. Redakcia RK Magazínu na stretnutie pozvaná nebola.

V diskusii vystúpila aj poslankyňa Mária Kramárová (Klub primátora). Žiadala, aby bola zastávka Námestie SNP premenovaná na Roveň. „Tak je to aj v obvode pri voľbách. Chcela by som, aby ste cestovné poriadky vymenili na formát A4, teraz je to vo formáte A5, je to jednoducho malé. Zaujímalo by ma aj to, kde budú postavené automaty a či ste rokovali s niekým, aby ľudia nad 70 rokov neplatili žiadne cestovné,“ spýtala sa poslankyňa.

Poradca pre dopravu prisľúbil, že zastávku premenujú. Rovnako tak zmenia aj cestovné poriadky, pribudnúť by dokonca pre lepšiu orientáciu mala aj grafická mapa. Zároveň povedal, že v cestovaní pre starších zadarmo by chcel nadviazať na spoluprácu s OZ Ružomberčan. O možnostiach prebiehajú rokovania.

,,Spoluprácu so spoločnosťou Arriva bola na inom základe ako teraz ide fungovať naša mestská doprava. Neviem, či sa nám podarí urobiť takú dohodu a mať toľko prostriedkov, aby sme mohli podporiť cestovanie našich dôchodcov tak, ako sme to robili tri roky. Momentálne sa stretávam aj s takým názorom, že dôchodcovia s dopravou a trasovaním nie sú veľmi spokojní,“ hovorí o neistom cestovnom zadarmo pre dôchodcov poslankyňa Jana Streitová (Klub primátora), ktorá je zároveň zakladajúcou členkou Občianského združenia (OZ) Ružomberčan.

Mišovič na kritiku argumentoval, že je spôsobená tým, že už nechodia tri linky po jednej trase. Tento spôsob bol podľa neho ekonomická strata. Prospech z toho nemali ani obyvatelia ani mesto, iba dopravca.

Článok bol pôvodne publikovaný vo februárovom čísle RK Magazínu. 

Titulná fotografia: Záber autobusu pred radnicou. Foto: Viktor Mydlo.

 

 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka.