Poslanci vyzývajú na záchranu ružomberskej Kalvárie

Jednou z najaktuálnejších a najhorúcejších tém uplynulého obdobia v Ružomberka je bezpochyby plánovaná stavba bytových domov na Kalvárii, kde sa pred koncom roka už aj začali prípravné práce. Teraz sa poslanci snažia zabrániť necitlivému zásahu.

Štvorica poslancov Patrik Habo, Karol Javorka, Ján Kuráň a Ľubomír Kubáň predložia na najbližšie mestské zastupiteľstvo bod, ktorým žiadajú, aby mesto začalo rokovania s investorom projektu o zámene pozemkov tak, aby bola zachovaná súčasná hodnota a výnimočnosť územia Kalvárie a zároveň mohla spoločnosť CPI efektívne realizovať plánovaný zámer. Poslanci tiež žiadajú aby radnica začala obstarávať doplnok len nedávno schváleného územného plánu IBV Dielec, ktorý by zadefinoval urbanizačné pravidlá a regulatívy v okolí kalvárie a zároveň pripravila urbanistickú štúdiu so zadefinovanými územnými pomermi tak, aby došlo k ochrane hodnoty celej lokality.

Návrh prípadnej zámeny pozemkov mesta s CPI Slovakia

Plánovaný zásah do územia ružomberskej Kalvárie vyvolal vlnu nespokojnosti a nevôle medzi obyvateľmi mesta, ktorým sa necitlivé zastavanie územia väčšinovo nepozdáva. Faktom však zostáva, že širšie okolie ružomberskej Kalvárie prejde v nasledujúcom desaťročí masívnou premenou, keďže susediaca lokalita Dielec sa pripravuje pre výstavbu rodinných domov. Development pod hlavičkou CPI pripravuje stavbu bytových domov v tesnej blízkosti kaplniek, čo mu dovoľuje len nedávno schválený územný plán do ktorého sa napriek snahe poslanca Haba nepodarilo dostať vytýčenie ochranného pásma Kalvárie.

Súčasný pokus poslancov je tak akýsi pokus hodenie o záchranného kolesa pre topiacu posádku sa lode, ktorou je dnes ružomberská Kalvária. Podľa kuloárnych informácii však bolo začiatkom roka 2021 vydané stavebné povolenie pre stavbu 12 bytových domov pod názvom „Viladomy Ružomberok“. V takejto fáze pripravenosti projektu je tak veľmi ťažko predpokladať, že investor upraví svoje zámery, alebo nebodaj úplne zmení tak, ako to poslanci navrhujú, čiže posunúť stavbu apartmánových domov smerom k niekdajšiemu lyžiarskemu vleku a napojiť investičnú akciu na plánovanú cestu v severozápadnej časti územia.

Neodpustiteľnou chybou tak ostáva, že sa do schváleného územného plánu nedostalo adekvátne ochranné pásmo a zároveň, že vedenie mesta dovolilo aby stavebné konanie pre túto stavbu prebehlo tak perfídnym a pre celé územie deštrukčným spôsobom.

Ideálny návrh vymedzenia ochranného pásma podľa dokumentu

Akokoľvek šľachetný a dobre myslený je plán štvorice poslancov, obávam sa, že je už dnes odsúdený na neúspech. Hoci zmena plánov stavby v súvislosti so zachovaním hodnoty územia je vo vyspelom svete pomerne bežným javom, lokálne reálie, ako aj pozadie niektorých vlastníkov pozemkov nahrávajú tomu, aby investor nedbal na volanie značnej časti verejnosti a svoj investičný plán naplno zrealizoval. Najpravdepodobnejšie sa tak dnes javí to, že investor postaví plánovaných 12 bytových domov a mesto zrevitalizuje časť Kalvárie podľa pôvodných plánov. Výsledkom tak bude znehodnotená lokalita nerešpektujúca „genius loci“ a ani mierku daného územia. Osobne očakávam realizáciu bytových domov na vyššej architektonickej úrovni, ktorá bude sama o sebe atraktívna avšak nevhodne zasadené do územia a v neadekvátnom rozsahu.

Je ale veľmi zarážajúce, že mesto postupuje pri tak veľkom zásahu do jednej z najcennejších lokalít v meste tak netransparentne. Úplne absentujú oficiálne informácie a dokumenty na úradnej výveske ako aj relevantné informovanie verejnosti prostredníctvom webovej stránky a sociálnych sietí. Takáto situácia navyše nahráva viac emočnému pohľadu na celú investíciu, než faktickému a racionálnemu zhodnoteniu problému, čo bolo možné celé týždne vidieť v reakciách obyvateľov najmä na sociálnych sieťach.

Zdroj vizualizácii: ruzomberok.sk

Som lokálpatriot. Zaujímajú ma všetky témy týkajúce sa Ružomberka. Prioritne sa venujem témam územného, sociálneho a mestkého rozvoja.


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.