Prebieha 37. ročník fotografickej výstavy Strom

V Liptovskom múzeu v Ružomberku od 7. do 29. mája je medzinárodná výstava umeleckej fotografie Strom. Hodnotené boli tri odlišné sekcie a najlepší autori sa dočkali aj ocenení.

Začiatkom mája do výstavnej siene Liptovského múzea zavítali fotografie rôznych autorov na slovenskej, ale aj svetovej úrovni. Okrem našich domovských autorov tam nájdete diela fotografov z Belgicka, Nemecka, Talianska, Srbska či dokonca až z Austrálie.

Okrem prírody sa hodnotili aj ďalšie témy

Do výstavy Strom sa zaradila prioritne téma prírody, ale aj cestovania. V prípade tematiky cestovania platilo, že dej na fotografií nesmel byť nainscenovaný, ale len prirodzený. Neexistovali žiadne geografické obmedzenia.

Z pohľadu technických úprav nemali veľa možností. Fotografie museli predovšetkým vyzerať prirodzene. „Jedinými prístupnými úpravami sú odstránenie prachu alebo digitálneho šumu,“ dodáva informačný kanál www.fotostrom.eu.

Tretia sekcia bola príjemnou voľbou pre autorov,  ktorí majú radi „vo svojich rukách“ voľnú tému. Tieto fotografie zachytávali rôzne kompozície, kultúrne zvyky a ľudské činnosti.

Najlepší autor získal modrý odznak FIAP

Na „porotcovské kreslá“ si sadol František Látal (EFIAP, PSA***), Zdeněk Kostka (EFIAP) a Vladimír Škuta (MZSF). Odborná porota, ktorej členovia majú za menom rôzne umelecké tituly FIAP – Medzinárodnej federácie umeleckých fotografov (franc. Fédération Internationale de l’Art Photographique), hodnotila všetky sekcie salónu.

Najlepší účastníci dostali aj odmeny v podobe medailí, čestných uznaní a ceny primátora Ružomberka. Najlepší autor – Martin Kučera sa stal majiteľom modrého odznaku FIAP, ktorej členom je aj Slovenská federácia fotografov.

Martin je neprofesionálny fotograf z klubu Helios. Na výstave Strom bolo ocenený za svoju fotografiu ktorá nesie názov Sleeping Swam.

„Fotografia je mojou vášňou a súčasťou môjho života aj napriek tomu, že sa jej nevenujem profesionálne ani komerčne. Snažím sa neustále zdokonaľovať a ešte lepšie porozumieť svetu fotografie,“ povedal Martin pre svoju web stránku a dodal: „Nevyhýbam sa žiadnemu žánru, ale mojím obľúbeným žánrom je krajinárska fotografia. Krajinárska fotografia a príroda je to, čo fotím najviac a najradšej.“

V Martinovom portfóliu dokážeme nájsť už spomínané krajinárske fotografie a okrem nich aj minimalizmus, svadobné fotografie a rôzne fotografické experimenty, ktoré sú veľmi vhodné na stenu do interiéru.

Výherca bol až z Kanady

Medzi ocenenými autormi našiel miesto Mojmír Klimek (Česká Republika), ktorý sa zapojil do voľnej témy so svojou fotografiou Old Women. V krajinárskej sekcii sa medzi viacerými nachádza meno Ivana Slana (Slovensko) ktorá prispela so svojou fotkou z hôr s názvom Do not leave. V tretej sekcii ocenenie putovalo až do Kanady, získal ho Danlei Ye za fotografiu Travel on the wa 22.

Diana Dereninová

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.