Prečo je dobré, že jarmok tento rok nebude?

Vedenie mesta Ružomberok počas prvej tohoročnej porady rozhodlo o neorganizovaní tradičného jarmoku. Kultúrna udalosť roka tak dostala druhú stopku v poradí. Hoci žijeme už v dobe očkovania proti Covid-19, prečítajte si prečo je správne, že jarmok ani tento rok organizovaný nebude.

Vedenie mesta počas prvej porady v roku rozhodlo, že ani jarmok 2021 organizovaný nebude. Hoci kultúru mám rád a bude mi veľmi chýbať, som presvedčený o tom, že je to správny krok.

Do Ústrednej vojenskej nemocnice dorazila 6. januára vakcína, ktorá sa o pár dní začne podávať občanom nášho mesta. Teda tým, ktorí ju budú chcieť dostať. Očkovanie bude prebiehať v niekoľkých etapách a každý absolvuje očkovanie dva krát, pričom medzi prvou a druhou dávkou bude musieť (v závislosti od producenta vakcíny) ubehnúť od troch týždňov do troch mesiacov. Liek Comirnaty od Pfizeru a BionTech-u, ktorý sa podáva na Slovensku, vyžaduje opakovanie po troch týždňoch.

Vakcinácia by mala začať v druhý januárový týždeň. Podľa poradia, ktoré stanovilo Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky prednosť dostanú ľudia pracujúci v zdravotníctve a v kritickej infraštruktúre mesta. Vakcíny budú do Ružomberka prichádzať postupne. S prihliadnutím na uvedené je tu veľká šanca, že do júna (kedy sa jarmok organizuje) nebudú vakcinovaní ani všetci tí, ktorí tú vakcináciu dostať skutočne chcú. Odmietači nebudú vakcinovaní vôbec. Z toho dôvodu je jasné, že organizovanie jarmoku, ktorý svojim večne kritizovaným programom lákal tisícky divákov, by nebolo vôbec bezpečné, a to je fakt, ktorý musíme akceptovať, inak by táto akcia mohla mať dohru v budove bývalej polikliniky.

Mestský jarmok vždy bol a vždy bude súčasťou identity nášho mesta. No občas musíme všetci dať prednosť dôležitejším veciam a tou najdôležitejšou je momentálne verejné zdravie. I keď sa to, samozrejme, nebude každému rovnako páčiť.

Letný jarmok ale nie je jediná možnosť. Vedenie mesta sa zhodlo na tom, že ak sa plánuje letný jarmok zrušiť, mesto by malo prinavrátiť do života Ondrejský jarmok, ktorý bol v našom meste tradícia do doby, kým ho neodmietli samotní návštevníci. Dnes sa tak javí omnoho reálnejšie, že sa spoločne zabavíme na Ondreja. Tak, ako naši rodičia, prarodičia a ich predkovia.

Jarmok nie, Kultúrne leto áno?

Kultúrne leto, ktoré sa nám podarilo vzkriesiť minulý rok, zatiaľ plánujeme uskutočniť aj v roku 2021. Dôvodov je niekoľko. Na jednej strane je to podujatie, ktoré je omnoho lacnejšie, než jarmok, preto aj riziká z jeho náhleho zrušenia sú menšie, hoci nie úplne minimálne. Druhým dôvodom je, že sa jedná po viac-dielne podujatie, ktoré priláka menej ľudí než jarmok, no viac krát po sebe. Preto sa bude jednať o podujatie bezpečnejšie. Tretím dôvodom je, že bude omnoho jednoduchšie dodržať bezpečnostné opatrenia na podujatí, ktoré zabáva „len“ 200 ľudí v jednom čase na jednom mieste. O tom či sa aj kultúrne leto organizovať bude, napokon nerozhodnú ani organizátori, ale situácia verejného zdravia v našom meste. Som presvedčený, že ak by mal byť ohrozený čo i len jeden divák, najzodpovednejšie by bolo aj toto podujatie zrušiť.

Na záver chcem len dodať, že ak budeme dnes disciplinovaní, v lete opatrne okúsime kultúrne leto, koncom leta Fullove dni a začiatkom zimy Ondrejský jarmok a vianočné trhy, budeme mať za sebou neporovnateľne bohatší kultúrny rok, než bol ten uplynulý. A to je pokrok.

Obrázok: Martin Benka – Ružomberský jarmok (1931)
Zdroj: webumenia.sk

Hovorca mesta Ružomberok