Predražené zákazky, porušovanie zákonov, personálny rozklad. Riaditeľa vojenskej nemocnice odvolali

Ministerstvo obrany podalo vo veci aj trestné oznámenie, ktoré rieši Národná kriminálna agentúra. Nový riaditeľ predpokladá, že personálne výmeny budú pokračovať.

Ešte pred letom niektorí zamestnanci v ÚVN vedeli, že vo vedení nemocnice nastanú zmeny. Informácia o možnej výmene na poste riaditeľa sa dostala aj k nám, 19. augusta sme preto oslovili rezort obrany s otázkou, či skutočne nemocnicu povedie nový šéf.

„V súčasnosti nevidíme dôvod vyjadrovať sa k personálnym otázkam v rámci ÚVN RK. Keď budeme presvečení, že na túto tému je potrebné čokoľvek povedať, určite budeme infomovať médiá,“ nepotvrdila, ale ani nevyvrátila výmenu pre naše noviny hovorkyňa Martina Kovaľ Kakaščíková.

Napokon sa tak stalo dnes. Minister obrany Jaroslav Naď s okamžitou platnosťou odvolal riaditeľa Petra Vaněka.

„Dôvodom je ekonomický i personálny rozklad nemocnice, masívne zlyhanie manažmentu, porušovanie zákona i nehospodárne nakladanie s financiami,“ uviedol minister na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Naď vedel o pomeroch v nemocnici už dlhšiu dobu. Na problémy ho upozorňovali zamestnanci ÚVN či dodávatelia ešte predtým, než nastúpil do úradu. Po tom, čo sa v marci stal ministrom rezortu, pod ktorého vojenská nemocnica patrí, mali podnety pribúdať.

Inšpekciu tak požiadal o komplexnú kontrolu nemocnice. Tá odhalila desiatky zlyhaní, pričom niektoré z nich môžu mať trestnoprávnu koncovku.

„Celkovo sa vďaka kontrole zo strany inšpekcie prišlo až na 58 konkrétnych pochybení. Podali sme tiež trestné oznámenie, ktoré prešetruje Národná kriminálna agentúra (NAKA) ako ekonomickú trestnú činnosť a je postupne dopĺňané o ďalšie zistenia,“ povedal minister. Polícia prípad stále vyšetruje a tak Naď nevedel povedať, v akej fáze sa nachádza.

Pridrahé upratovanie či strážna služba

Medzi zistené pochybenia patrí napríklad porušenie zákona o verejnom obstarávaní, predražené zákazky, problémy s archívnictvom a správou majetku či nedodržiavanie zákonníka práce, vyratúval na tlačovej besede minister.

„Len v rámci upratovacích služieb a zmluvy podpísanej s bratom bývalého poslanca Národnej rady SR za SNS došlo k predraženiu o približne 1,7 milióna eur,“ uviedol Naď konkrétny príklad.

Minister poslanca menovať nechcel, prítomným médiám naznačil, že ide o upratovaciu spoločnosť z Dolného Kubína. Popisu vyhovuje dolnokubínska firma cata-REAL, ktorej konateľom je Ivan Tittel. Jeho brat Dušan Tittel (SNS) bol poslancom v parlamente vo funkčnom období 2016 – 2020.

S danou firmou podpísala vojenská nemocnica rámcovú dohodu v hodnote 3 a pol milióna vlani v auguste, ku koncu roka ju ešte dvakrát dodatkovala a upravila tak cenník služieb.

Inšpekcia odhalila tiež problém v oblasti prania, kde nehospodárne nakladanie so zdrojmi vyčíslila na trištvrte milióna eur. „Problém bol aj so strážnou službou, kde boli vyplatené desaťtisíce bez zmluvného vzťahu, pochybenia nastali aj v IT službách a ďalších,“ povedal šéf rezortu obrany, podľa ktorého vznikla niekoľkomiliónová škoda.

Kritický posudok vystavil Naď aj personálnemu manažmentu, medziľudské vzťahy označil ako katastrofálne.

Nový riaditeľ, nasledovať budú ďalšie výmeny

Problémovým prvkom bola aj dozorná rada nemocnice, ktorá za svoju existenciu nezasadla ani raz. Konať začala až po tom, čo minister obrany vymenil jej predsedu a požiadal o kontrolu.

Dozorná rada napokon v liste ministrovi odporučila odvolať riaditeľa z dôvodu opakovaného manažérskeho zlyhania pri riadení ÚVN.

Naď tak spravil vo štvrtok s okamžitou platnosťou, Petra Vaněka nahradil brigádnym generálom Vladimírom Lengvarským.

„Ide o skúseného odborníka, ktorý pôsobí v Ozbrojených silách SR dlhé roky, pričom svoje manažérske schopnosti potvrdil ako hlavný lekár ozbrojených síl aj počas pandémie ochorenia COVID-19,“ povedal Naď na adresu nového riaditeľa, ktorého vyzdvihol ako schopného vojaka, manažéra aj lekára.

Ako ďalej uviedol, nového šéfa nemocnice čaká ešte viacero úloh vrátane rušenia nevýhodných zmlúv, komunikácie s orgánmi činnými v trestnom konaní aj realizácií ďalších potrebných personálnych opatrení.

Post riaditeľa nie je jediný, kde nastane zmena. Lengvarský predpokladá ďalšie personálne výmeny. „Najprv si musím preštudovať materiály, ktoré mi odovzdal pán minister, aby som sa dostal do obrazu. Ale predpokladám, že k istým výmenám personálu dôjde. Nechcem dopredu predikovať rozhodnutia, pokiaľ nemám všetky relevantné informácie k týmto okolnostiam. Cieľom bude vrátiť vojenskej nemocnici vojenský charakter,“ povedal Lengvarský, ktorý na post nastúpi 1. septembra. V priebehu piatich rokov pôjde už o štvrtého riaditeľa ÚVN.

Prehľad predchádzajúcich riaditeľov vojenskej nemocnice:

  • 8/2018 –  Peter Vaněk
  • 7/2017 – 6/2018 – Peter Lofaj
  • 9/2016 – 6/2017 – Peter Rendek
  • 8/2012 – 8/2016 – Jozef Ježík
  • 1990 – 8/2012 – Igor Čombor

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.