Preteky v praktickej streľbe konečne aj na Liptove

Nultý ročník súťaže Tatry Open Cup ´17 na strelnici Jasná v Lazisku, ktorý sa konal počas posledného augustového víkendu,  prekvapil bohatou účasťou. Organizátori pôvodne rátali s päťdesiatimi súťažiacimi, nakoniec ich štartovalo 67.

„Záujemcov bolo ešte viac, no pri registrácii sme niektorým z nich nemohli povoliť účasť, nakoľko by sme to kapacitne nezvládli,“ uviedol predseda Športového streleckého klubu (ŠSK) Pribylina Vladimír Klaučo, ktorý podujatie organizoval v spolupráci s Tatranskou asociáciou alternatívnych športovcov (TAAS) Mlynica.

Preteky boli určené najmä pre strelcov a strelkyne z Liptova, pretože súťaže pod hlavičkou Medzinárodnej konfederácie praktickej streľby (IPSC) sa tu doteraz neorganizovali, hoci vhodné priestory sa v regióne nachádzajú.

 
 

RK Magazín je už tri roky súčasťou ružomberských médií a stále pokračuje vo víziách svojich zakladateľov. Našim cieľom je robiť kvalitnú lokálnu žurnalistiku. Aby sme mohli naďalej slobodne tvoriť, potrebujeme aj vašu podporu.

 
 

„Príprava takéhoto podujatia nie je ekonomicky výhodná, preto sme združili dve neziskové organizácie s cieľom spraviť niečo, čo by strelcov na Liptove potešilo. Myslím, že sa nám to aj podarilo. Sme vďační všetkým partnerom a hlavne majiteľom strelnice Jasná,“ povedal Klaučo s tým, že podujatie budú s veľkou pravdepodobnosťou organizovať aj o rok.

Ohlasy účastníkov boli podľa neho veľmi pozitívne. Spokojní boli aj skúsení strelci, ktorí chválili dodržiavanie pravidiel IPSC, ako aj vysokú športovú úroveň. „Dnes som tu síce nesúťažne, no organizácia, priebeh i prostredie ma milo prekvapili. A vyšlo aj počasie,“ zhodnotil jeden z návštevníkov.

To však neprialo deň predtým, keď organizátori postavili parkúry a plánovali si súťažne zastrieľať. „Prišla veľká búrka, ktorá nám zvalila terče a zásteny, takže z toho nebolo nič. Žiaden z nás preto v súťaži klasifikovaný nebol. To bola jediná nepríjemnosť, ktorá sa nám udiala, ale vynahradili sme si to po súťaži, kedy sme si všetky parkúry prešli a schuti si zastrieľali, hoci už mimo klasifikácie,“ uzavrel Klaučo.

Medzinárodná konfederácia praktickej streľby (IPSC), ktorá vznikla v USA v roku 1976, združuje národné organizácie praktickej streľby. V súčasnosti sa strelecké súťaže podľa pravidiel IPSC uskutočňujú vo viac ako päťdesiatich krajinách. Táto disciplína v sebe zahŕňa streľbu a pohyb, obsahuje športové prvky s použitím zbrane v reálnych situáciách, v rámci policajnej praxe či sebaobrany. Základnými princípmi sú presnosť, rýchlosť a sila.

Foto – Marian Pausly

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.