Preteky v praktickej streľbe konečne aj na Liptove

Nultý ročník súťaže Tatry Open Cup ´17 na strelnici Jasná v Lazisku, ktorý sa konal počas posledného augustového víkendu,  prekvapil bohatou účasťou. Organizátori pôvodne rátali s päťdesiatimi súťažiacimi, nakoniec ich štartovalo 67.

„Záujemcov bolo ešte viac, no pri registrácii sme niektorým z nich nemohli povoliť účasť, nakoľko by sme to kapacitne nezvládli,“ uviedol predseda Športového streleckého klubu (ŠSK) Pribylina Vladimír Klaučo, ktorý podujatie organizoval v spolupráci s Tatranskou asociáciou alternatívnych športovcov (TAAS) Mlynica.

Preteky boli určené najmä pre strelcov a strelkyne z Liptova, pretože súťaže pod hlavičkou Medzinárodnej konfederácie praktickej streľby (IPSC) sa tu doteraz neorganizovali, hoci vhodné priestory sa v regióne nachádzajú.

„Príprava takéhoto podujatia nie je ekonomicky výhodná, preto sme združili dve neziskové organizácie s cieľom spraviť niečo, čo by strelcov na Liptove potešilo. Myslím, že sa nám to aj podarilo. Sme vďační všetkým partnerom a hlavne majiteľom strelnice Jasná,“ povedal Klaučo s tým, že podujatie budú s veľkou pravdepodobnosťou organizovať aj o rok.

Ohlasy účastníkov boli podľa neho veľmi pozitívne. Spokojní boli aj skúsení strelci, ktorí chválili dodržiavanie pravidiel IPSC, ako aj vysokú športovú úroveň. „Dnes som tu síce nesúťažne, no organizácia, priebeh i prostredie ma milo prekvapili. A vyšlo aj počasie,“ zhodnotil jeden z návštevníkov.

To však neprialo deň predtým, keď organizátori postavili parkúry a plánovali si súťažne zastrieľať. „Prišla veľká búrka, ktorá nám zvalila terče a zásteny, takže z toho nebolo nič. Žiaden z nás preto v súťaži klasifikovaný nebol. To bola jediná nepríjemnosť, ktorá sa nám udiala, ale vynahradili sme si to po súťaži, kedy sme si všetky parkúry prešli a schuti si zastrieľali, hoci už mimo klasifikácie,“ uzavrel Klaučo.

Medzinárodná konfederácia praktickej streľby (IPSC), ktorá vznikla v USA v roku 1976, združuje národné organizácie praktickej streľby. V súčasnosti sa strelecké súťaže podľa pravidiel IPSC uskutočňujú vo viac ako päťdesiatich krajinách. Táto disciplína v sebe zahŕňa streľbu a pohyb, obsahuje športové prvky s použitím zbrane v reálnych situáciách, v rámci policajnej praxe či sebaobrany. Základnými princípmi sú presnosť, rýchlosť a sila.

Foto – Marian Pausly

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.