Pri operáciách pomáha lekárom robot

Vojenská nemocnica v Ružomberku disponuje novým robotickým systémom, vďaka ktorému má pacient lepší priebeh zákroku a menšie ťažkosti.

Ústredná vojenská nemocnica (ÚVN) v Ružomberku investovala do moderných prístrojov a zakúpila robotický systém Versius. Pacientom aj lekárom tak umožňuje modernejšie riešenie operácií.

,,Vďaka tejto technológii získali lekári flexibilitu pri plánovaní plne robotických zákrokov či integrácii laparoskopických prístrojov. Versius navyše zabezpečuje jednoduchú verbálnu i neverbálnu komunikáciu medzi chirurgom a jeho tímom, čo je základom úspešnej operačnej sály,“ predstavila novinku hovorkyňa ÚVN Nikola Bystričanová.

Ako ďalej vysvetlila, moderný robotický systém nenarušuje žiadne pracovné postupy, preto sa hodí na každú operačnú sálu. Vo vojenskej nemocnici ho aktívne využívajú chirurgovia od začiatku februára 2023.

Roboticky asistované výkony prinášajú lepšiu prehľadnosť pri disekcii a separácií tkaniva, lepšiu kontrolu krvácania, jemnejšie pohyby pri najdelikátnejších častiach výkonov, akým je napr. chirurgické šitie a v neposlednom rade tento systém umožňuje operovať s extrémnou presnosťou na veľmi malom priestore,“ uviedol primár Centrálnych operačných sál MUDr. Andrej Skvašík, MBA.

Pacient má menšie ťažkosti pri operácii

Robotická chirurgia je určená na výkony, ktoré prebiehajú v anatomicky obmedzenom priestore a vyžadujú si precízne pohyby.

,,Pre pacientov to znamená znížené krvácanie, zmiernenie bolesti, minimalizované riziko infekcie a rýchlejšiu rehabilitáciu po operácii. Vedecké články navyše potvrdzujú, že mierou operačných a pooperačných komplikácií či iných parametrov, je táto metóda rovnocenná laparoskopii, v niektorých bodoch dokonca lepšia,“ priblížila hovorkyňa s tým, že ďalšou dôležitou výhodou je schopnosť robota detekovať odpor, kedy dokáže prispôsobiť svoju silu bez zásahu lekára.

Doposiaľ bol systém Versius v našej nemocnici využitý napríklad pri operáciách žlčníka, slabinových prietrží, hernií prednej brušnej steny a resekčných operáciách hrubého čreva a konečníka pre malígne ochorenia,“ dodal MUDr. Andrej Skvašík, MBA.

V nemocnici už zaškolili dva tímy

Konfigurácia samotného systému trvá v priemere 15 minút. Priemer otvoru, cez ktorý operačný lekár získa prístup do vnútra tela pacienta, predstavuje približne veľkosť hrášku.

„Zakúpenie a pravidelné používanie tohto prístroja považujeme za zásadný krok vpred v operatíve, a to nielen pre všeobecnú chirurgiu, ale aj pre jednotlivé subšpecializácie,“ uzavrel prednosta chirurgickej kliniky MUDr. Duffek, PhD.

Robotický systém navrhli tak, aby znížil náklady a zároveň poskytoval vysokokvalitnú starostlivosť o pacientov.

,,V súčasnosti sú v našej nemocnici zaškolené dva chirurgické tímy – štyria atestovaní chirurgovia a štyri inštrumentárky. Po rozšírení spektra výkonov a zaškolení ďalších tímov sa táto metóda stane stabilnou súčasťou operatívy v ÚVN,,“ dodala na záver hovorkyňa.

Fotogaléria

Zdroj: TS ÚVN

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.