Príbeh už inšpiroval veľa žien

Bez pohybu a športu si Veronika Mrázová (v strede) nevie predstaviť život. Foto: archív Veroniky Mrázovej
Nežiaduce kilogramy priviedli Veroniku Mrázovú z Ružomberka k inšpirujúcej premene i podnikaniu.  

Sú ľudia, ktorí nás inšpirujú a povzbudzujú. Seba aj iných posúvajú vpred svojou vytrvalosťou a zdravou „zaťatosťou“. Napriek ťažkostiam sa nevzdávajú, práve naopak. Prekážky sú pre nich výzvou ako prekonať vlastné hranice. Slúžia ako pozitívny príklad pre ostatných. V rodine, práci či športe.

Taká je aj Veronika Mrázová, zakladateľka prvého a zatiaľ jediného fitness centra pre ženy v Ružomberku. Stretli sme sa v jej „kráľovstve“, v príjemnom prostredí recepcie moderného fitness centra. Veronika nám pri chutnej káve porozprávala o svojich začiatkoch s cvičením a podnikaním. Prečo robí práve to, čo robí?

Na začiatku boli nechcené kilogramy

Na začiatku príbehu boli nechcené tehotenské kilá, keď hľadala cestu ako sa dostať naspäť do formy. Z pôvodných šesťdesiatich kilogramov sa po pôrode dvoch detí dostala na neželaných stodvadsať. Hovorí, že predtým problémy s váhou ani pohybom nemala. Zdravotné ťažkosti  v tehotenstve spôsobili, že sa nemohla hýbať toľko ako bola zvyknutá, alebo koľko by chcela.

„Keď som sa pred pôrodom postavila na váhu, povedala som si, že takéto číslo už nechcem vidieť. Povedala som si, že s tým musím niečo urobiť,“ spomína na obdobie spred desiatich rokov sympatická mladá žena. Hľadala a našla si svoju cestu a systém, napriek ťažkým začiatkom. Veru, chcelo to poriadnu dávku sebazaprenia.

Veronika je úspešná mladá žena. Občas si dopraje aj zdravšiu alternatívu sladkostí, napríklad proteínovú tyčinku. Foto: archív Veroniky Mrázovej

„Ráno o piatej som vstávala, o šiestej som už bola vo fitku. Potom som fungovala ako každá iná matka na materskej dovolenke a žena v domácnosti. Starala sa o deti a rodinu,“ konštatuje dnes už zabehnutá fitness trénerka a výživová poradkyňa.

Zmena neprišla za mesiac ani za dva

Viditeľná zmena neprišla hneď, všetko išlo postupne. „Sama som hľadala možnosti ako sa zbaviť nadbytočných kíl, hlavným pomocníkom ako si pripraviť zdravé jedlo, bol internet, metóda pokus – omyl,“ hovorí Veronika.

Na začiatku cesty netušila, že nevyhnutná práca na sebe sa stane jej záľubou i živobytím. „Musíte mať chuť a cieľ, ja som mala konkrétnu predstavu – vidieť sa na konci štíhla a vo forme. Bolo mi jedno, za ako dlho, len aby to bolo,“ zdôrazňuje.

Kým sa dopracovala k dnešnému stavu, prešlo šesť rokov. Pred založením fitness centra sa starala o ekonomiku a administratívu rodinnej firmy. Keď začali byť výsledky každodennej driny viditeľné, začali sa ozývať priatelia a známi, aby im poradila ako dosiahla svoj cieľ a premenu. Fotografie „novej“ ženy na sociálnej sieti boli jedným z odrazových mostíkov k podnikaniu v danej sfére, keď jej začali písať aj neznámi ľudia.

Pri tréningu a cvičení nie sú výnimkou ani netradičné polohy, napríklad dole hlavou. Foto: archív Veroniky Mrázovej

Podpora manžela i priateľov

Veľkým a jedným z prvých iniciátorov dnešného podnikania bol Veronikin manžel. On bol ten, ktorý jej vnukol myšlienku, aby zúročila svoju skúsenosť a premenila ju na živobytie. Podporoval ju od samého začiatku. Vecí, v čom a s čím by mohla podnikať, prichádzalo do úvahy viac. Pôvodne to mal byť biznis s jedinečnými svadobnými šatami z Istanbulu. Všetko už mala premyslené a do toho prišli obmedzenia kvôli pandémii.

Po odozve, otázkach a dopyte od ľudí ohľadom zdravého životného štýlu bolo rozhodnuté. Založila si už spomenuté fitko s tým, že aby uspela, musí ho odlíšiť a urobiť ho naozaj špecifickým, jedinečným. A aj ním je. Napríklad tým, že je určené výhradne ženám. Tiež príjemným prostredím, množstvom skupinových a individuálnych programov i službami navyše, aké v iných fitness centrách v Ružomberku nie sú. Prečo je určené práve ženám?

„Z vlastnej skúsenosti i z počutia viem, že niektoré ženy majú zábrany prísť cvičiť niekam, kde sa na ne pozerajú muži. Tu sa tento pocit odbúrava, tento aspekt im možno pomôže, keď sa rozhodujú či k nám ísť cvičiť alebo nie,“ vysvetľuje nám. Vo Veronikinom fitku pracujú, až na jednu výnimku, iba ženy. Jediným mužom je tréner Rasťo, ktorý trénuje aj majiteľku.

„Čudovali by ste sa, ale aj tréner potrebuje trénera,“ konštatuje. Na otázku, keby sem prišiel muž, že tu chce cvičiť a trénovať, energická mladá žena odpovedá s úsmevom: „Určite by sme ho neposlali preč. Minimálne by sme mu poradili ako cvičiť, aký režim má dodržiavať,“.

Neodradila ju ani korona

U Veroniky nájdu ženy individuálny prístup, populárne sú skupinové cvičenia i programy zostavené priamo na telo. Doslova. „Klientky spočiatku prídu, poradíme sa, čo by chceli dosiahnuť a začneme na tom pracovať. Ale vždy ich upozorním, že to nebude jednoduché, aby počítali s tým, že to bude aj bolieť,“ zdôrazňuje šikovná podnikateľka.

Začiatky v podnikaní neboli jednoduché. Po otvorení prevádzky v septembri 2020 ju vzápätí po troch mesiacoch museli pre pandémiu na pol roka zatvoriť. Robiť cvičebné programy a online tréningy nechcela. „Neboli sme ešte veľmi známi verejnosti a takých ponúk na webe bolo strašne veľa. Jediným šťastím bolo, že toto nebol a nie je náš primárny rodinný biznis. Investícia do fitka bola obrovská a zrazu tu nebol žiadny príjem, iba výdavky,“ vysvetľuje.

To ju však od svojho cieľa pomáhať iným k lepšej postave či zdravšiemu životnému štýlu neodradilo. Veronika tento čas využila na vzdelávanie sa, individuálne tréningy, cvičenia s rodinou či priateľmi, tiež na zveľadenie priestorov, ale aj rozšírenie a doplnenie služieb. Investovať peniaze ďalej sa nebála, aj napriek obmedzeniam. „Videla som v tom zmyslel. Vždy, keď sa protipandemické opatrenia uvoľnili, ženy prišli a mali záujem. Preto som sa nechcela zastaviť, ale rozvíjať sa ďalej,“ dodáva Veronika.

Keď je práca koníčkom 

Má šťastie, že práca je zároveň jej koníčkom a napĺňa ju. Teší sa, keď môže pomôcť iným ľuďom. Keď k nej chodia opakovane a s radosťou. Keď sa pri tréningu a po ňom cítia dobre. Keďže prevádzka je už zabehnutá, Veronika cez víkendy netrénuje.

Hoci klientky majú záujem o cvičenie vyslovene s ňou, nie všetkým môže z časového hľadiska vyhovieť. Tých, ktorým sa momentálne venuje, je takmer dvadsať. Sú to ženy rôzneho veku a povolania. Zdravotné sestry, učiteľky, podnikateľky… Keď nemôže a nestíha cvičiť sama, má ľudí, ktorí ju zastúpia a na ktorých sa môže plne spoľahnúť.

Voľný čas trávi s rodinou alebo sa venuje sebe. „Sme aktívna rodina, aj vo voľnom čase v zime lyžujeme, v lete chodíme na kolieskové korčule. Ale niekedy len tak ticho ležím a nerobím vôbec nič,“ hovorí všestranná tridsiatnička. V minulosti aktívne hrala v ochotníckom divadle, venovala sa aj tancu. Dnes si váži svoj čas viac ako inokedy. Zvládnuť náročnú prácu, rodinu a domácnosť si vyžaduje dobrú logistiku, veľa času a energie. Preto je dôležité „dobiť si baterky“, zdravo vyvažovať prácu oddychom.

Vo voľnom čase si Veronika dopraje oddych v prírode. Foto: archív Veroniky Mrázovej

Miesto rezňa kuracie na prírodno

Ako si Veronika udržiava postavu či stráži jedálniček? „Žiadnu diétu nedržím. Nakoľko som prešla už všetkým, človek dospeje k záveru, že žiadna diéta nefunguje a keď tak, iba na chvíľu. Samozrejme, volím skôr zdravšie varianty stravy. Napríklad, v nedeľu namiesto vyprážaného rezňa si dám kuracie na prírodno, alebo ak mám chuť, napríklad, na pečené koleno, dám si, no maximálne sto gramov, aby som upokojila chuťové bunky,“ uzatvára rozhovor žena s pevnou vôľou.

Špeciálnu radu, všeobecne platnú pre všetkých, nemá. „Dôležitý je vždy príjem a výdaj. Aj zo zdravého jedla sa priberá, keď sa ho zje nad rámec príjmu. A pevná vôľa musí určite byť, lebo je to dlhodobý proces. Ak chce človek zmeniť všetko od začiatku, musí sa to stať vašim životným štýlom – nie len na pár mesiacov,“ hovorí z vlastnej skúsenosti.

Článok bol pôvodne publikovaný v májovom čísle RK Magazínu.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Vyštudovala som publicistiku a masmediálnu komunikáciu. Vyše dvadsať rokov pôsobím v médiách ako redaktorka a manažérka marketingu. V poslednom období pomáham klientom zviditeľniť sa v online svete, cez digitálny marketing. Najviac je pre mňa moja rodina. Vychutnám si chvíle pri dobrej a voňavej káve či knihe. Snažím sa čo najviac hýbať, mám rada bicyklovanie, turistiku a beh na lyžiach.