Proti Trenčínu nevieme vyhrať

Futbalisti Ružomberka nevyhrali doma s Trenčín už desať rokov.

Futbalistom MFK Ružomberka sa ani počas posledného augustového víkendu nepodarilo pretrhnúť hrozivú sériu bez víťazstva, ktorú ťahá s AS Trenčín. Na ružomberskom trávniku si mužstvá rozdelili body po remíze 3:3.

Okrem toho, že pod Čebraťom Trenčín neprehral už desať rokov, Ruža s týmto súperom nevyhrala dvanásť zápasov v rade. „Tak hej, ale to je taká séria. Taká, ťažko povedať aká,“ sklamane reagoval na pozápasové slová útechy od novinárov trenčiansky gólman Adrián Chovan.

Trenčín sa nevie na začiatku súťaže chytiť, päť bodov zo šiestich zápasov je pre nedávneho kráľa ligy veľmi málo. A aj bod z Liptova viac škrel, ako tešil.

Gólová prestrelka

Hostia viedli na Liptove už v 14. minúte 0:2. Vynikajúco rozbehnúť zápas im pomohli aj dve hrúbky Matúša Macíka. Brankár MFK najskôr podbehol loptu po rohovom kope, čo potrestal Paur. Následne síce pribehol k dlhej lopte za obranu skôr ako Gong, ale nešťastne ju „zluftoval“, Gong ju poslal pred bránu a Janga do prázdnej zvýšil náskok AS.

„Nebudem sa vyhovárať. Určite som mal na tých góloch dáky podiel, ale taký je futbal. Chvíľu urobíte dačo dobré, potom to zase nevyjde podľa predstáv. Ideme ďalej. Stane sa aj taká chyba. Ale môžem poďakovať chalanom, pomohli mi v tomto zápase, zabrali a tak si odnášame aspoň jeden bod. Vďaka aspoň za to,“ zhodnotil Macík po zápase svoje lapsusy.

Na rozdiel od futbalovo atraktívnejšieho duelu s Trnavou však Ružomberčania tentoraz dokázali skórovať a manko zmazať. Už v 25. minúte zvnútra šestnástky znížil nestrážený Gerec a v 49. vyslal pravačkou nechytateľnú „obaľovačku“ Peter Gál-Andrézly.

Už o sedem minút pokračovala gólová prestrelka ďalšou ranou. Chorvát Mance zostal v šestnástke úplne sám a prestrelil Macíka. Záverečný tlak Ružomberka priniesol ovocie v podobe vyrovnávajúceho gólu Qoseho, ktorému nabíjal prudkým centrom Dalibor Takáč. Zatiaľ najlepší nahrávač v sezóne.

Spokojní. Alebo nie?

„Neviem, či máme byť vďační za ten bod alebo je to strata tých dvoch bodov, ťažko povedať,“ zhodnotil zápas jeden z najlepších hráčov na ihrisku, Peter Gál-Andrézly. Rovnakú dilemu mal aj Jakub Paur z Trenčína: „Je to pre nás škoda. Myslím, že to bol vyrovnaný zápas, možno spravodlivá remíza, neviem.“

Vo všetkom zlom je aj niečo dobré. Tento pohľad ružomberský tréner Norbert Hrnčár prezentuje na verejnosti dlhodobo a pozitíva hľadal aj teraz: „Súper až príliš ľahko získal na úvod vedenie. Povedal by som, že po až smiešnych chybách, ktoré, bohužiaľ, patria k futbalu. Tentokrát to bolo v našom podaní. Dobré bolo, že sme boli schopní sa do zápasu vrátiť a že mužstvo ukázalo silu aj futbalovú, aj morálnu.“

Bosniansky útočník Nermin Haskič sa do formy zatiaľ nedostal. Navyše sa zranil. Foto –             mfkruzomberok.sk/Rudolf Maškurica

Bez Lačného aj Haskiča

Útočníkom sa zatiaľ nedarí. V šiestich ligových zápasoch dali Nermin Haskič, Miloš Lačný a Štefan Gerec len chudobné štyri góly. Ak do toho pridáme aj štatistiku z Európskej ligy, odohratých je dvanásť zápasov, no góly sú stále len štyri.

Tréner Hrnčár stavia do základnej zostavy Haskiča, Lačný ho takmer pravidelne strieda. Gerec hráva zatiaľ najmenej, hoci práve on skóroval dvakrát.

Po Trenčíne sa však bude musieť niečo udiať (prestupové obdobie končí 31. augusta). Haskič sa zranil a počas stretnutia musel striedať. No a Miloš Lačný sa rozhodol z klubu odísť. Nepovedal prečo, len v hádankách naznačil nespokojnosť s minutážou. A vyjadril tiež chcenie, aby sa „niektoré veci v ružomberskom futbale zmenili“. Čo, koho a prečo mal na mysli, neodznelo. Miloš sa už dvakrát (2013, 2015) zo svojich zahraničných anabáz (Sparta Praha, Slovan Bratislava, Dundee United, Neman Grodno, Kairat Alma Ata, Slask Wroclaw) na Liptov vrátil, možno aj preto „nebúchal“ dverami.

Na adresu 29-ročného útočníka nebol konkrétnejší ani tréner Hrnčár: „Bolo to obojstranne prospešné rozhodnutie.“ Za kabínu aspoň trochu viac povedal Peter Gál-Andrézly. I keď to, že Lačný bol dobrý a zábavný kamarát, sme asi vedeli všetci: „Je nám to všetkým ľúto, že končí. Je to výborný chlapec, aj do partie, výborný futbalista, ale tak sa rozhodol, možno to bude pre neho lepšie. Všetci mu prajeme, aby si našiel dobrý klub  a aby sa mu darilo.“

Titulná fotografia – mfkruzomberok.sk/Rudolf Maškurica 

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.