Prvé víťazstvá ružomberských basketbalistiek

Basketbalistky MBK Ružomberok porazili maďarský tím BKG Prima Szigetszentmiklós v oboch zápasoch. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok odohrali cez víkend dve prípravné stretnutia s maďarským tímom BKG Prima Szigetszentmiklós. Liptáčky sa v oboch prípadoch tešili z triumfu a víťazne sa tak naladili na záver prípravy.

Pre zverenkyne Juraja Suju išlo o druhú previerku pred štartom novej sezóny. Začiatkom septembra sa totiž Ružomberčanky zúčastnili v Brne prestížneho turnaja Jersey CupMemoriálu Marka Šilhana, na ktorom mal zo Slovenska zastúpenie aj ŠBK Šamorín.

MBK Ružomberok sa predstavil v najprestížnejšej skupine Hard, kde im robili spoločnosť účastník FIBA Cupu KP Brno a poľský majster CCC Polkowice. V skupine Medium účinkovali okrem Šamorína aj dva české tímy – Olomouc a BSK KP Brno.

„Ružomberskú“ skupinu ovládli podľa očakávania Polkowice, ktoré vo finále skupiny zdolali domáce Brno 73:50. Druhú skupinu vyhral Šamorín, ktorý v rozhodujúcom stretnutí porazil Olomouc 62:48.

Neúspešný začiatok prípravy

Ružomberčanky síce oba zápasy na turnaji v Brne prehrali, no treba podotknúť, že hrali proti tímom s obrovskou kvalitou. Úvodný duel turnaja odohrali Liptáčky proti usporiadateľskému tímu KP Brno, ktorý je účastníkom Eurocupu.

Z veľmi tesného triumfu sa napokon tešilo domáce mužstvo, ktoré zdolalo slovenského vicemajstra 77:72. Liptáčkam na cenný triumf nestačilo ani 23-minútové vedenie. Zverenkyne Juraja Suju si nasledujúci víkend zmerajú s Brnom opätovne sily, tentokrát v Koniarni a môžu sa tak súperovi revanšovať za prehru.

Druhý zápas odohrali Ružomberčanky proti obrovskému favoritovi, ktorým bol poľský šampión a účastník Euroligy CCC Polkowice. Poľský celok potvrdil svoju veľkú kvalitu a Liptáčky porazil o 50 bodov – 85:35.

Prvá výhra pred domácim publikom

Basketbalovú „Ružu“ po neúspešnom turnaji v Brne čakali prvé stretnutia v Koniarni proti maďarskému tímu BKG Prima Szigetszentmiklós. Liptáčky chceli zaznamenať prvú výhru v príprave a potešiť domácich fanúšikov.

Prvá štvrtina sa niesla vo vyrovnanom duchu. Oba tímy si nevedeli vytvoriť väčší náskok, no napriek tomu po úvodnej 10-minútovke viedli domáce hráčky 18:15. Podobným spôsobom prebiehala aj nasledujúca štvrtina, ktorú nepatrne vyhrali zverenkyne Juraja Suju 12:11. Po polčase viedli Ružomberčanky 30:26 a druhé dejstvo tak sľubovalo ešte zaujímavý basketbal.

Tretia 10-minútovka kopírovala doterajší priebeh stretnutia. Jeden útok striedal druhý a tak sa táto časť hry skončila nerozhodne. Liptáčky pred poslednou štvrtinou naďalej viedli o 4 body (41:37).

V záverečnej 10-minútovke sa definitívne rozhodlo o osude stretnutia. „Ruža“ si postupne začala vytvárať menší náskok a už si ho nedala zobrať. Ružomberčanky tak vo vyrovnanom zápase triumfovali 55:44 a pripísali si na svoje konto prvú výhru v príprave.

Vyrovnaná odveta korisťou „Ruže“

Nasledujúci deň sa v Koniarni uskutočnila odveta medzi týmito súpermi. Ružomberčankám v tomto stretnutí nebola z rodinných dôvodov k dispozícii jediná legionárka v ich tíme Češka Andrea Andělová.

Prvá štvrtina duelu bola vyrovnaná. Liptáčky počas nej viedli, ale záver tejto časti hry nezvládli a tak po úvodnej 10-minútovke prehrávali o bod – 19:20. Druhá štvrtina bola jednoznačnou záležitosťou maďarského tímu, ktorý ju ovládol v pomere 18:7.

Ružomberčankám v tejto časti hry zlyhala strelecká muška, pričom ich súperky zaznamenali až 11 bodov v rade. Po polčase tak Liptáčky prehrávali 27:37 a pred druhým polčasom bolo vo výhodnejšej pozícii hosťujúce mužstvo.

Skvelý výkon Jarošovej a Buknovej

V tretej 10-minútovke ale Ružomberčanky vrátili súperovi požičané a túto časť hry vyhrali jednoznačne 20:7. Zásluhou výbornej štvrtiny Liptáčky preklopili vedenie vo svoj prospech a pred záverečnou 10-minútovkou viedli o 3 body (47:44).

Posledná štvrtina bola veľmi vyrovnaná, ale „Ruža“ si postrážila svoje vedenie a nakoniec sa tešila z mimoriadne cenného víťazstva v pomere 63:60. Ružomberčanky v tomto zápase skvelo potiahlo duo Kamila Jarošová a Alexandra Buknová, ktoré dokopy „nasúkali“ až 43 bodov.

Liptáčky čaká náročný program

Ružomberčanky pred začiatkom sezóny čakajú ešte dva prípravné zápasy. Najbližšie stretnutia odohrajú zverenkyne Juraja Suju 23. a 24. septembra s českým tímom KP Brno v Koniarni. Po skončení prípravy sa Liptáčky sústredia na nový ročník ženskej basketbalovej Extraligy.

Ružomberčanky budú mať na úvod sezóny poriadne nabitý program, keď v októbri odohrajú až šesť zápasov. Úvodné kolo Extraligy odohrá „Ruža“ v sobotu 1. októbra v Koniarni proti Šamorínu. Pôvodne sa mal duel uskutočniť na palubovke súpera, ale napokon došlo k zmene dejiska stretnutia. O týždeň neskôr sa Liptáčky predstavia na pôde majstrovských Piešťan (8. 10.).

Následne čaká na slovenského vicemajstra zápas na domácej palubovke proti Popradu (15. 10.). Už o štyri dni neskôr nastúpia zverenkyne Juraja Suju proti nováčikovi CBK Košice (19. 10.). Zakrátko privítajú Ružomberčanky v Koniarni ambicióznu Sláviu Banská Bystrica (22. 10.). Náročný októbrový program ukončí „Ruža“ na pôde Young Angels Košice (29. 10.).

Prípravné zápasy – MBK Ružomberok:

MBK Ružomberok – BKG Prima Natura Szigetszentmiklós 55:44 (30:26).

Najviac bodov za MBK Ružomberok: Buknová a Urbanová po 12, Štefančová 9, Andělová 8. Štvrtiny: 18:15, 12:11, 11:11, 14:7.

MBK Ružomberok – BKG Prima Natura Szigetszentmiklós 63:60 (27:37).

Body za MBK Ružomberok: Jarošová 23, Buknová 20, Urbanová 8, Dovčíková 6, Uramová 4, Štefančová 2. Štvrtiny: 19:20, 8:17, 20:7, 16:16.