Prvý ligový zápas v novom roku

Ružomberskí futbalisti otvoria jarnú časť súťaže domácim zápasom proti Michalovciam. Foto: Rudolf Maškurica

Futbalisti MFK Ružomberok odohrajú v sobotu o 15:00 h stretnutie 19. kola Fortuna ligy proti Michalovciam. Liptáci budú chcieť vstúpiť do nového kalendárneho roka úspešne a priblížiť sa k účasti v skupine o titul.

Ružomberčania vstúpia do jarnej časti súťaže s niekoľkými zmenami v hráčskom kádri. Oranžový dres si na jar nebude obliekať hneď trojica hráčov – Martin Regáli, Filip Lichý a Adam Morong.

V kádri vicemajstra došlo počas zimnej prestávky aj k ďalším novinkám. Jednou z nich je zmena šéfa kabíny, keď kapitánsku pásku po skúsenom 37-ročnom stopérovi Jánovi Maslovi prebral 25-ročný záložník Marek Zsigmund. Okrem toho majú Liptáci aj nového generálneho sponzora, ktorým sa stala stávková spoločnosť Niké.

Liptáci bojujú o hornú šestku

Ružomberčania sa po jesennej časti najvyššej slovenskej súťaže nachádzajú na 5. mieste so ziskom 24 bodov, keď v 18-tich dueloch zaknihovali päť výhier, deväť remíz a štyri prehry. Vicemajster sa však musí mať na pozore, keďže siedma Žilina na neho stráca iba dva body. Na štvrtú Podbrezovú majú Liptáci 5-bodové manko.

Zverenci Petra Struhára počas zimnej prípravy odohrali štyri zápasy, pričom až troch z nich zaznamenali nerozhodný výsledok a jedenkrát prehrali. Ružomberčania tak v príprave nezaznamenali žiadnu výhru.

Prvý vzájomný duel Ružomberka s Michalovcami v aktuálnom ročníku sa skončil remízou 1:1. V uplynulej sezóne odohrali títo súperi dve stretnutia, pričom prvý duel sa skončil nerozhodne (0:0). Druhý zápas však suverénne ovládla „Ruža“ rozdielom triedy (3:0).

Vydarená príprava východniarov

Futbalisti MFK Zemplín Michalovce figurujú po 18-tich odohraných stretnutiach na 8. mieste, keď doposiaľ zaknihovali 6 výhier, 3 remízy a 9 prehier. Na 6. miesto zaručujúce účasť v skupine o titul strácajú zverenci Norberta Hrnčára tri body. Na svojho najbližšieho súpera majú Michalovčania taktiež iba 3-bodové manko.

Východniarom sa počas zimnej prípravy výsledkovo darilo, keď v 7-mich zápasoch zaznamenali 5 výhier, jednu remízu a jeden duel prehrali. Stretnutie pod Čebraťom tak sľubuje zaujímavé predstavenie, keďže oba tímy bojujú o účasť v skupine o titul, ktorej konečná podoba bude známa po poslednom jarnom kole základnej časti Fortuna ligy.

Náročný program „Ruže“

Tréner MFK Ružomberok Peter Struhár si uvedomuje, že jeho zverencov čaká zápas, ktorý môže byť kľúčovým v boji o hornú šestku. „Musíme byť v strehu. Máme pred sebou prvý duel. Celá príprava smerovala k tomu, aby sme boli dostatočne pripravení na tohto súpera. Vieme, o čo hráme. Musíme si dať pozor na súperovu hru, lebo v príprave podával veľmi dobré výkony. Michalovce sa budú pokúšať o účasť v prvej šestke, pretože urobili dosť zmien a v prestupovom období sa výrazne zamerali na posilnenie svojho kádra.“ 

V súboji s Michalovcami musí ružomberský kormidelník počítať s maródkou v jeho tíme. Vicemajstrovi nebudú zo zdravotných dôvodov k dispozícií štyria hráči – Ivan Krajčírik, Matej Kochan, Adam Tučný a Jakub Rakyta. Otázny je aj štart Alexandra Mojžiša, Kristófa Domonkosa a Martina Boďu.

Po stretnutí s Michalovcami sa „Ruža“ najbližšie predstaví v Trnave (17. 2.). Vzápätí čaká vicemajstra krajské derby v Žiline (26. 2.). Základnú časť Fortuna ligy ukončia Ružomberčania domácim zápasom proti Dunajskej Strede (4. 3.).

Následne sa tabuľka rozdelí na dve polovice. Prvých šesť mužstiev si zahrá v skupine o titul, zvyšná šestica tímov bude účinkovať v skupine o záchranu. Zverencov Petra Struhára tak čaká veľmi náročná jar, v ktorej budú s vysokou pravdepodobnosťou bojovať do posledného kola o účasť v hornej šestke.

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.