Radnica dáva podnet pre stavebný dohľad nad diaľnicou D1 pri Ružomberku

Radnica nesúhlasí s rozkladmi voči diaľnici zo strany Hrboltovčanov, no uznáva, že majú na ne právo. Mesto však požiadalo o stavebný dohľad a upozorňuje, že je to NDS, kto koná absurdne s úmyslom skôr nestavať.

Mesto Ružomberok a okolité obce, ktoré sú účastníkmi konania v procese EIA na diaľnici D1 Hubová-Ivachnová, jednoznačne súhlasili so zmenou trasy diaľnice a výberom variantu V2. „Preto tvrdenia NDS o tom, že Ružomberčania blokujú výstavbu diaľnice, prekračujú hranice úcty voči obyvateľom, ale aj zákonom” povedal primátor mesta Igor Čombor.

Dodal, že tiež nesúhlasí s podanými rozkladmi dvoch obyvateľov mestskej časti Hrboltová, ale… „Je to ich právo, ktoré využili a podali ešte pred Veľkou nocou rozklad, celkom isto nie v posledný možný deň, chvíli alebo o minútu dvanásť, ako tvrdí NDS. Preto má minister životného prostredia zriadenú rozkladovú komisiu ako odvolací orgán. Tá sa s námietkami vysporiada a rozhodne. Ako vyzerá o jednu minútu dvanásť v podaní NDS tušíme, a zažívame to v našom meste už viac ako tri roky.”

Konanie NDS je absurdné a smeruje k tomu, ako nestavať, na čo mesto Ružomberok už dlhodobo upozorňuje. Je to presne tá istá spoločnosť, ktorá v júni 2016 už raz bezdôvodne zastavila celý proces EIA a poškodila tak mesto Ružomberok, obce, ako aj celú motoristickú verejnosť. Primátor Ružomberka Igor Čombor konštatuje, že výstavba je zastavená už viac ako tri roky, a pripomína v poslednej dobe mnoho rokovaní s kompetentnými stranami (NDS, Združenie Čebrať, Ministerstvo dopravy), kedy boli stanovené a prisľúbené aj verejné termíny začatia razenia tunela. Jún 2017, september – október 2017, potom do konca roku 2017 a nakoniec štátny tajomník Ministerstva dopravy V. Stromček u nás v Ružomberku, ako najkrajnejší možný termín, ktorý mal byť už nemenný, vyhlásil február 2018.

Podľa zistení radnice, stávame sa v tejto dráme (ne)výstavby úseku diaľnice Hubová-Ivachnová rukojemníkmi úmyselných komplikácií, čo predstavujú rôzne nezhody medzi NDS a firmami OHL– Váhostav, pokračujúcich komplikáciami firmy, ktorá zodpovedá za geologický projekt a práce – CADECO, so spriaznenou firmou EDGE Investment, ktorá koná na pokyny NDS.

Došla nám trpezlivosť s touto absurdnou situáciou a Mesto Ružomberok podáva prostredníctvom Ministerstva dopravy a výstavby podnet na Stavebný dohľad,” uzavrel nateraz tému Igor Čombor.

Zdroj – Tlačová správa mesta Ružomberok, 25. 4. 2018

Titulná fotografia – rozostavaná diaľnica, Zdroj: ruzomberok.sk

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.