Radnica potvrdila koniec Mariána Šeršíka v pozícii prednostu. Alušic odmietol ponuku

Kto sa zaujíma o politické dianie v meste a mestský úrad vedel už mesiac, že Marián Šeršík končí vo funkcii prednostu mestského úradu (MsÚ). Radnica to oficiálne potvrdila až teraz (aktualizované 1. mája o 10:30).

„Nebudeme to komentovať,“ odpísali nám ešte začiatkom apríla z mestského úradu, keď sme sa pýtali na koniec Mariána Šeršíka vo funkcii prednostu. A hoci to v politike zainteresovaní vedeli, úrad prerušil mlčanie až na konci apríla.

„Môžem potvrdiť, že prednosta Mestského úradu Ing. Marián Šeršík rozviazal zmluvný vzťah s Mestom Ružomberok ku 30. aprílu 2020 na vlastnú žiadosť,“ informoval médiá v meste hovorca primátora i mesta Viktor Mydlo.

Koniec z osobných dôvodov, ktoré nebude komentovať

Tak, ako sa viedli dohady o konci, viac ako päť rokov pôsobiaceho prednostu, existujú dohady a rôzne teórie aj o dôvodoch. Zostaňme nateraz len pri tom, čo hovorí radnica o konci administratívne jedného najsilnejších mužov mesta.

„Viedli ho ku tomu osobné dôvody, ktoré si neželá viac komentovať. Zmluva bola ukončená dohodou. Ako mesto si vážime niekoľkoročnú službu prednostu Šeršíka a ďakujeme mu za obetavosť a poctivosť pri výkone svojej funkcie. Samozrejme, aj v mene primátora mu prajeme veľa ďalších úspechov v pracovnom aj súkromnom živote,“ povedal Mydlo.

Aj o tom, kto bude nástupca sa už šušká, ale oficiálne je to až vtedy, keď to potvrdí radnica respektíve ho vymenuje primátor. Funkcia prednostu, akéhosi riaditeľa celého mestského úradu, ktorý je zodpovedný za chod a spokojnosť občanov s administratívou mesta ešte viac, ako samotný primátor, čaká na nové a možno aj staronové meno.

„Meno nového prednostu MsÚ momentálne nie je známe. Nateraz funkciu prednostu zastáva zástupca prednostu – Janka Mokošová, ktorá ale vedie ekonomický úsek mesta, preto meno nového prednostu je len otázkou krátkeho času. Primátor mesta Igor Čombor využije svoje právo menovať nového prednostu MsÚ po dôkladnom zvážení možných kandidátov,“ povedal o výbere prednostu hovorca Viktor Mydlo.

Prostredníctvom neho sme požiadali aj o stanovisko odstupujúceho Mariána Šeršíka. Dôvody svojho odchodu však pre médiá vraj nechce komentovať.

Marián Šeršík bol prednostom od decembra 2014. Po nástupe do funkcie primátora v roku 2014 si ho vybral a menoval Igor Čombor. Mestský úrad viedol viac ako päť rokov. Predtým pôsobil ako zakladateľ a spolumajiteľ spoločnosti Krup, s. r. o., ktorá sa úspešne zaoberá balením potravín, najmä ryže a strukovín. Od roku 2015 Šeršík v spoločnosti oficiálne nefiguruje. Žije vo Valči pri Martine.

Martin Alušic dostal ponuku na prednostu

V tejto súvislosti priniesol portál My Liptov informáciu, že ponuku na post prednostu Mestského úradu v Ružomberku dostal bývalý poslanec a dnes externý právnik mesta Martin Alušic. Ten ju však podľa vlastných slov odmietol.

„Od marca sa v Liptovskom Mikuláši uvoľnil post hlavného kontrolóra. Mesto Liptovský Mikuláš sa v tejto chvíli nachádza v zložitej nielen politickej situácii. To pre mňa ako človeka pôsobiaceho v komunálnej politike už viac ako dve desaťročia, predstavuje výzvu. Preto som sa v Ružomberku poďakoval za prejavenú dôveru a oznámil som, že sa mienim uchádzať o post hlavného kontrolóra v meste Liptovský Mikuláš. Aj keď pracovné podmienky budú výrazne horšie ako v Ružomberku, v prípade, že uspejem, moje skúsenosti a vedomosti budú v Liptovskom Mikuláši využité vo väčšej miere. Dúfam, že dôrazným výkonom právomocí hlavného kontrolóra dôjde k odblokovaniu fungovania mesta,“ povedal pre My Liptov Alušic.

Zverejnením tejto informácie ružomberská radnica vysvetľuje vyjadrenie primátora Igora Čombora, ktorý na aprílovom zastupiteľstve poblahoželal Martin Alušicovi k novej funkcii hlavného kontrolóra v Liptovskom Mikuláši. Bolo to však deň pred oficiálnym vyhlásením výberového konania! Kontrolóra tu budú voliť v zastupiteľstve dokonca až 4. júna.

„Primátor Igor Čombor v najlepšej viere komentoval snahy pána Alušica o post hlavného kontrolóra v Liptovskom Mikuláši, žiaľ, nepresným spôsobom, ktorý nereflektuje fakt, že úspešný uchádzač bude musieť byť najprv zvolený poslancami Mestského zastupiteľstva v Liptovskom Mikuláši. Zamýšľanie sa, či bude, alebo nebude pán Alušič napokon zvolený, je len v špekulatívnej úrovni a mesto Ružomberok vrátane predstaviteľov vedenia na to nemá žiaden dosah,” vysvetľoval v tejto situácii vyjadrenie primátora Čombora hovorca mesta Ružomberok Viktor Mydlo.

Titulná fotografia – Marián Šeršík (celkom vľavo) bol súčasťou vedenia mesta Ružomberok posledných viac ako päť rokov. Foto – redakcia.

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.