Reprezentačný tréner basketbalistiek: V Ružomberku možno odohráme celú kvalifikáciu

Túto sezónu, odkedy jeho dcéra Nikola hrá za Ružomberok, nevynechal ani jeden domáci zápas. Pred týždňom sa stal reprezentačným trénerom slovenských basketbalistiek. Jozef Kováčik nominoval na prvé dva kvalifikačné zápasy o Majstrovstvá Európy 2019 štyri Ružomberčanky.

Už v pondelok sa v Ružomberku stretne ženská basketbalová reprezentácia Slovenska. Čaká ju týždňová príprava pred úvodným kvalifikačným dvojzápasom o Majstrovstvá Európy (ME) 2019. Pod Čebraťom ale budú chýbať hráčky z majstrovského Good Angels Košice.

Kováčik vystriedal Svobodu

Po 8. mieste na tohtoročných ME v Čechách sa v ženskej reprezentácií rozpútala vojna. Na jednej strane boli košické a niektoré piešťanské hráčky vedené slovenskou basketbalovou legendou Zuzanou Žirkovou. Na druhej strane stál český tréner Marián Svoboda.

Všetko vyvrcholilo pred týždňom, keď hráčky odmietli pozvánku do reprezentácia  ̶  lebo Svoboda. Ten sa preto dohodol so Slovenskou basketbalovou asociáciou (SBA) na ukončení práce v pozícii reprezentačného trénera.

SBA nominovala dva týždne pred začiatkom novej kvalifikácie na tento post 64-ročného Jozefa Kováčika. Dalo sa to čakať. Kováčik bol ako druhý tréner a manažér pri reprezentácii od septembra tohto roku. Po nominovaní na post trénera sa zostavu bez Košičaniek rozhodol nemeniť.

„Hráčky, ktoré prídu sú tie, ktoré chceli reprezentovať. Ťahali nás z brindy, keď veľa iných reprezentovať odmietlo. Takže ja týmto hráčkam verím. Nemyslím, že by sme teraz boli nejako výrazne slabší. Každá jedna z tých dvanástich, ktoré sú nominované, majú veľmi vysokú kvalitu a ja im dôverujem,“ vysvetľuje Kováčik s tým, že Košičankám dvere do reprezentácie nezatvára. Situácia platí na najbližšie dva zápasy.

Aj štyri Ružomberčanky

Kováčik už ženskú reprezentáciu v minulosti raz viedol. V rokoch 2001 – 2003 nastúpil po Natálii Hejkovej. Potom sa venoval klubovej činnosti. Od začiatku tohto roka ho je vidieť pravidelne na tribúne v Koniarni, kde sleduje svoju 18-ročnú dcéru Nikolu. Odteraz už však aj ďalšie hráčky.

„Áno, mám to teraz dve v jednom. Dokonca sa viac venujem ostatným hráčkam, ako svojej dcére. Aj v tomto stretnutí (pozn. Ružomberok – Šamorín) pozorujem päť hráčiek, s ktorými sa stretneme v reprezentácií,“ vysvetľuje Kováčik svoj záujem cestovať pravidelne z domovských Levíc do Ružomberka.

Do dvanásťčlennej nominácie sa dostali až štyri Ružomberčanky – Beáta Janoščíková, Petra Bartánusová, Miroslava Mištinová a aj jeho dcéra Nikola Kováčiková.

V Ružomberku možno aj celú kvalifikáciu

Ešte za trénera Svobodu padla voľba odohrať prvý domáci zápas kvalifikácie v Koniarni. Sám Svoboda si tu bol dohodnúť podmienky. Miestne pomery a zázemie veľmi dobré pozná. Trénoval tu v rokoch 2005 – 2007.

Kováčik sa k tejto voľbe bez ostychu pridal. „Ružomberok je moja srdcovka. Myslím si, že lepšie publikum, prostredie, a ani podmienky, ktoré nám vytvorili domáci funkcionári, sme nemohli nájsť. Takže sa teším a verím, že na oplátku potešíme zase my divákov – Ružomberčanov,“ naráža na kvalifikačný duel s Islandom, ktorý reprezentácia odohrá v stredu 15. novembra.

Reprezentácia tu bude mať týždňový kemp a pred dvojicou zápasov v Bosne a s Islandom tak celú prípravu absolvuje práve v Koniarni.

Ďalší domáci zápas proti Bosne a Hercegovine je na programe vo februári. Nie je vylúčené, že aj ten by mohol byť opäť v Liptove. „Určite. Pokiaľ sa tu cítime výborne, hala nemá chybu a hráčkam vyhovuje, tak určite budem chcieť, aby sme tu odohrali veľkú väčšinu kvalifikácie. Možnože dokonca aj celú,“ uzatvára Kováčik.

Okrem spomínaných dvoch súperov majú Slovenky v skupine ešte aj Čiernu Horu. Domáci zápas s ňou je na programe o rok v novembri.

Najbližší program ženskej basketbalovej reprezentácie Slovenska

sobota, 11. novembra, Bosna a Hercegovina – Slovensko (Sarajevo, 18:00)

streda, 15. novembra, Slovensko – Island (Ružomberok, 18:00)

Titulná fotografia – Reprezentačný tréner Jozef Kováčik na tribúne v Koniarni. Foto – autor

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.