Ružomberčanky ukončili základnú časť Extraligy víťazstvom

Ružomberské basketbalistky zdolali Poprad na jeho palubovke. Foto: Rudolf Maškurica

Basketbalistky MBK Ružomberok zvíťazili v stredu 11. januára v rámci dohrávaného 10. kola Niké extraligy žien nad BAM Poprad 61:38. Liptáčky potvrdili pozíciu favorita a so základnou častou súťaže sa rozlúčili úspešne.

Ružomberčankám sa v prebiehajúcom ročníku basketbalovej Extraligy mimoriadne darí, keď v 13-tich zápasoch zaznamenali až 11 výhier a dve prehry, ktoré utrpeli s majstrovskými Piešťanmi.

Naopak, Popradčanky sa nachádzajú na 6. mieste tabuľky, keď v 13-tich dueloch zaznamenali len dve výhry a až 11 prehier. Vzhľadom na formu jednotlivých družstiev boli jednoznačným favoritom stretnutia Liptáčky.

Stretnutie pod Tatrami sa malo pôvodne odohrať už 3. decembra, no kvôli chorobe v domácom tíme bolo preložené na januárový termín.

Slabý úvod vicemajstra

Prvá štvrtina zápasu sa niesla vo vyrovnanom duchu. Úvod duelu patril Liptáčkam, ktoré sa ujali vedenia 0:6. Následne však Popradčanky zaznamenali 5 bodov v rade a dostali sa na dostrel (5:6). Ružomberčanky síce zakrátko mierne navýšili svoj náskok (5:8), no potom však Popradčanky zaznamenali 5-bodovú šnúru a obrátili vedenie vo svoj prospech (10:8).

Liptáčky napokon úvodnú periódu vyhrali, keď v samom závere dali 5 bodov po sebe. Prvú 10-minútovku ovládli zverenkyne Juraja Suju 13:10, no v ďalšom priebehu stretnutia sa museli mať pred domácimi hráčkami poriadne na pozore.

Popradčanky „hrýzli“ favorita

Začiatok druhej štvrtiny sa niesol v znamení streleckej nepresnosti. Prvý kôš v tejto časti hry padol až po troch minútach zásluhou úspešnej trojky Dominiky Urbanovej (10:16). Liptáčky si zakrátko vytvorili 8-bodový náskok (12:20), ale Popradčanky ho dokázali skresať.

Onedlho viedla „Ruža“ opätovne o 8 bodov (15:23), no Dominika Drobná úspešným trojkovým pokusom znížila manko domáceho tímu na rozdiel 5-tich bodov (18:23). Následne však Ružomberčanky dali 4 body v rade a tak po polčase viedli pod Tatrami 27:18. Druhé dejstvo však sľubovalo ešte zaujímavý basketbal.

Zlepšená hra Ružomberka

V tretej štvrtine sa Liptáčky mierne rozbehli a predviedli zlepšený výkon. Zverenkyne Juraja Suju mali skvelý vstup do tejto časti hry, keď zaznamenali dve trojky po sebe a svoj náskok navýšili na rozdiel 15-tich bodov (18:33). Následne dali Ružomberčanky ďalšie 4 body a nad Popradom viedli už o 19 bodov (18:37).

Onedlho sa o slovo prihlásili aj domáce hráčky, ktoré mierne skresali manko na súpera (25:41). Liptáčky však zakrátko zaznamenali 5-bodovú šnúru a vytvorili si 21-bodové vedenie (25:46). Popradčankám sa ho síce v závere tejto časti hry podarilo mierne znížiť, to však nezmenilo nič na tom, že po tretej 10-minútovke viedli Ružomberčanky 46:28.

Utrápený výkon vicemajstra

Záverečná štvrtina bola vyrovnaná. Hra sa v nej prelínala zo strany na stranu, no napriek tomu si Liptáčky postrážili svoj náskok a v polovici poslednej periódy viedli 52:34. V závere tejto časti hry Ružomberčanky mierne navýšili svoje vedenie a nad Popradom triumfovali 61:38. Liptáčky tak úspešne ukončili základnú časť Extraligy a víťazne sa naladili na úvodný zápas skupiny o titul.

Najlepšou strelkyňou duelu bola Ružomberčanka Natália Uramová, ktorá zaznamenala 13 bodov, pričom premenila tri pokusy spoza perimetra. Dobre jej sekundovala Dominika Urbanová, autorka 11 bodov a troch úspešných trojok. Trojicu najúspešnejších hráčok v oranžovom drese uzatvorila Andrea Andělová, ktorá zaťažila konto súpera 10 bodmi.

Popradčanky bodovo potiahlo duo Dominika DrobnáKlára Paulechová, ktoré dali zhodne po 11 bodov. Prvá z menovaných premenila v zápase tri trojkové pokusy.

Nespokojnosť s predvedenou hrou

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja vyjadril nespokojnosť s výkonom jeho mužstva. Hnevala ho hlavne slabá strelecká efektivita jeho zverenkýň: „Mali sme katastrofálnu streľbu. Na začiatku sme netrafili takmer nič, hoci sme mali množstvo voľných pozícií.“

„Súperky prehusťovali vymedzené územie, tým pádom sme boli odkázaní na streľbu zvonku, ale naše pokusy zostávali nepremenené. Neviem, čo bolo za tým. Cez prestávku som hráčkam povedal, že by sme sa mali prebrať a fungovať inak. Nečakal som, že to bude takáto tragédia. Bol to náš druhý najslabší výkon v sezóne,“ zhodnotil Suja.

Náročný program „Ruže“

Zápas Popradu proti Ružomberku bol posledným v rámci základnej časti Extraligy. Liptáčky skončili v tabuľke na 2. mieste za suverénnymi Piešťanmi. BAM Poprad obsadil 7. pozíciu.

Po tomto stretnutí sa ligová tabuľka rozdelí na dve polovice. Prvé štyri tímy po základnej časti budú bojovať v skupine o titul a zvyšná štvorica mužstiev bude účinkovať v skupine o záchranu. Ružomberčanky odohrajú prvý zápas nadstavby na domácej palubovke proti Slávii Banská Bystrica v sobotu 14. januára o 17:00 h.

Následne čaká zverenkyne Juraja Suju Slovenský pohár, ktorý sa v termíne od 20. – 22. januára uskutoční v Diplomat aréne v Piešťanoch. Piešťanské Čajky MBK Ružomberok sa ako dva najlepšie tímy po základnej časti Extraligy predstavia priamo v semifinále, pričom Liptáčky odohrajú semifinálový zápas proti víťazovi stretnutia Slávia Banská Bystrica/Young Angels Košice (U23).

Niké extraliga žien – 10. kolo:

BAM Poprad – MBK Ružomberok 38:61 (18:27).

Body za BAM Poprad: Drobná a Paulechová po 11, Húsková 5, Barillová 4, Slivková 3, Vyšňová a Langová po 2. – MBK Ružomberok: Uramová 13, Urbanová 11, Andělová 10, Havranová 7, Hadačová a Svetlíková po 6, Dovčíková 4, Jarošová a Štefančová po 2. Trojky: 7 – 7. Diváci: 100. Úspešnosť streľby: 32 % – 35 %. TH: 2/1 – 10/6. Rozhodovali: Obertová, Cibulka, Bullo. Štvrtiny: 10:13, 8:14, 10:19, 10:15.