Ruža uchmatla tri body v Trnave

Ruža pokorila Spartak Trnava. Zo štadióna Antona Malatinského doviezli futbalisti tri body. Foto: Rudo Maškurica.
Futbalisti MFK Ružomberok zvíťazili v piatok 17. februára v rámci 20. kola Fortuna ligy na štadióne Antona Malatinského so Spartakom Trnava 2:0. O osude zápasu rozhodla efektivita hostí.

Ukončenie základnej časti sa blíži a Ružomberku pomôže každý jeden bod navyše udržať sa v nadstavbovej skupine o titul. Zverenci trénera Struhára sa na zápas s Trnavou z pohľadu defenzívnej taktiky zodpovedne pripravili.

Úvod zápasu patril domácim futbalistom, keď viac ťažili z ofenzívnej pasáže hry. Naopak Ružomberčania sa musel náznakom šancí brániť. V 25. minúte sa po rohovom kope dostal k lopte Taiwo, ktorý tesne minul Ťapajovu bránu.

Šanca na strane Spartaku prišla aj o dve minúty, keď Bukatovu strelu vychytal skvelým zákrokom mladučký Ťapaj. Trnavský tlak pokračoval aj naďalej, no Ťapaj bol úspešný a s pokusmi Oforiho aj Taiwa si poradil. Aktívny Taiwo to skúšal na Ťapaja aj v 40. minúte, no jeho hlavička mierila nad bránu hostí.

Lodivod hostí Peter Struhár neskrýval po zápase sklamanie z prvého polčasu. „V prvom polčase som sa hanbil za svoje mužstvo, hrali sme pasívne, skrývali sme sa, nevedeli sme podržať loptu na kopačkách,“ priblížil výkon svojich zverencov v prvom polčase tréner Ružomberka.

Lekcia z efektivity

Ani po zmene strán sa v 50. minúte nepodarilo Spartaku skórovať, keď pred Ťapajom nepochodil Oseni. V 55. minúte sa zmocnil lopty v šestnástke hosťujúci Bobček, ktorý to nechytateľne napálil do ľavej šibenice brankára Takáča – 0:1.

Futbalisti Spartaku Trnava sa snažili o okamžité vyrovnanie, no všetky ich pokusy končili v rukaviciach brankára Ťapaja. Ružomberskí futbalisti sa osmelili smerom do útočnej fázy hry, čo im prinieslo ďalšiu odmenu v podobe gólu. V 80. minúte trafil hlavičkou brvno Kelemen, no dorážka Chriena do brány domácich bola úspešná – 0:2.

Zlepšený druhý polčas priniesol úspech v podobe troch bodov z ihriska súpera. „Povedal som hráčom cez polčas, že by som najradšej vystriedal štyroch hráčov. Chalani sa zdravo naštvali a do druhého polčasu sme dobre vstúpili. Boli sme aktívnejší a chceli sme hrať ako jedno mužstvo,“ zhodnotil ružomberský tréner Struhár.

V závere zápasu začali domáci vyvíjať tlak v ofenzíve, no márne, keďže sa im nepodarilo skórovať a zápas do posledných chvíľ zdramatizovať. Ružomberok tak zvíťazil v Trnave 2:0 a do tabuľky Fortuna ligy si zapísal tri dôležité body, ktoré môžu byť rozhodujúce pri účasti v skupine o titul.

Ťapajove druhé čisté konto

Po zranení Ivana Krajčírika sa stal brankárom číslo jedna ešte stále len dorastenec Dominik Ťapaj. Defenzíva v zápase fungovala a svojimi výbornými zákrokmi najmä z prvého polčasu si zabezpečil tento mladučký brankár v druhom zápase druhé čisté konto.

Pre Dominika Ťapaja ide pritom o prvé zápasy vo Fortuna lige. V jesennej časti odohral za mužov už jedno súťažne stretnutie, keď Ružomberok zdolal v Slovenskom pohári (Slovnaft Cup) Liptovskú Teplú 2:0.

Skupina o titul je na dosah

Ružomberskí futbalisti začali jarnú časť dvoma dôležitými výhrami, ktoré im zabezpečia pravdepodobný postup do „pokojnej“ skupiny o titul, kde sa stretnú s majstrovskou vrstvou.  V úvodnom jarnom kole porazili Michalovce a tri body získali aj na štadióne Antona Malatinského, čo značí spokojnosť celého realizačného tímu MFK Ružomberok.

Ružomberčanom ostávajú do uzavretia základnej časti ešte dva ligové zápasy s MŠK Žilina (26. februára) a základnú časť uzavrú na domácej pôde s DAC Dunajská Streda (4. marca). Následne sa súťaž rozdelí na dve skupiny – o titul a o záchranu. V nadstavbovej časti odohrajú tímy v týchto skupinách dvojkolové zápasy každý s každým.

Fortuna liga – 20. kolo:

Spartak Trnava – MFK Ružomberok 0:2 (0:0)

Góly: 55. Bobček, 81. Chrien. Žlté karty: 80. Savvidis – 45. Selecký, 70. Gerec, 83. Ťapaj. Rozhodovali: Glova – Bednár, Vorel. Diváci: 2279.

FC Spartak Trnava: Takáč – Koštrna, Kóša, Twardzik, Mikovič – Savvidis – Bukata (65. Štefánik), Oseni – Taiwo (75. Paur), Ristovski (65. Iván), Ofori.

MFK Ružomberok: Ťapaj – Fabiš, Maslo, Malý, Madleňák – Luterán (46. Domonkos), Chrien, Zsigmund (77. Švehla) – Gerec (70. Úradník), Bobček (70. Kelemen), Selecký (85. Macejko).