„Ruža“ vybavila húževnaté „anjelky“ v prvom polčase

Ružomberčanky porazili Košice o 11 bodov. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok odohrali cez víkend zápas 3. kola Niké extraligy žien proti Young Angels Košice. Liptáčky po skvelom prvopolčasovom výkone zdolali východniarky 76:65. Prinášame zhrnutie, ako duel videli hlavní aktéri.

Zverenkyne Juraja Suju mali po dvoch ligových stretnutiach vyrovnanú bilanciu – jedna výhra, jedna prehra. Najskôr zdolali v domácom prostredí BK ŠK UMB Banská Bystrica 105:23. Následne cestovali pod Urpín, kde po veľmi dobrom výkone podľahli Slávii Banská Bystrica 57:66.

V treťom ligovom vystúpení v priebehu týždňa čakal Ružomberčanky mimoriadne náročný protivník, ktorý v predchádzajúcom kole porazil majstrovské Piešťanské Čajky 97:94. Košické „anjelky“ vďaka tomuto cennému triumfu ukončili ich 32-zápasovú neporaziteľnosť v Extralige.

Družstvo spod Čebraťa ale nič nenechalo na náhodu a na vlastnej palubovke zdolalo východniarky 76:65, pričom na začiatku tretej štvrtiny viedol domáci výber až o 29 bodov (59:30).

Cenný skalp ružomberských basketbalistiek. Zdolali premožiteľky majstrovských Piešťan

Päť trojok

Basketbalistka MBK Ružomberok Kamila Jarošová vyjadrila spokojnosť s hrou jej družstva v prvom polčase. Po zmene strán sa už ale domáci výber trápil. „Začali sme perfektne, každá jedna hráčka priložila ruku k dielu. Bohužiaľ, od druhého polčasu nám to nešlo, upadli sme, ale snažili sme sa vrátiť späť. To sa ním síce nepodarilo, ale verím, že keď budeme hrať najbližší zápas, tak takýto výpadok nebudeme mať.“

Domácu hráčku mierne prekvapilo, aký náskok si vypracoval jej tím proti družstvu, ktoré potrápilo dvoch najväčších ašpirantov na titul: „Nepredpokladala som, že si vytvoríme až taký obrovský náskok proti Košiciam, keďže v stretnutiach so Sláviou a Piešťanmi ukázali veľkú kvalitu. Nebáli sme sa ich, vedeli sme, že na nich máme, ale mali sme pred nimi určitý rešpekt.“

K. Jarošová zaznamenala v stretnutí až päť úspešných trojkových pokusov, pričom na svoje konto si pripísala 19 bodov: „Spoluhráčky ma krásne našli a prihrali mi. Naposledy som dala toľko trojok minulú sezónu proti Banskej Bystrici,“ povedala 20-ročná basketbalistka a na margo výhry uviedla: „Víťazstvo berieme, chceli sme triumfovať, aby sme boli lepšie umiestnené v tabuľke.“

Druhá najlepšia strelkyňa zápasu prezradila aj taktiku, s ktorou vyrukovali na súpera: „Chceli sme si postrážiť ich dve hráčky – Caroline Littlefieldovú a Hailey Leidelovú, aby nám nenastrieľali veľa trojok a aby sa nedostali k lopte. Samozrejme, tú ich najväčšiu hráčku – Američanku Kristinu King, sme chceli odstaviť od koša, aby nemala veľa doskokov,“ doložila K. Jarošová.

Po dominancii nastal úpadok

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja nebol spokojný s hrou jeho zverenkýň v druhom dejstve. „Hrali sme málo agresívne, každý sa bál. Košice pridali v druhom polčase v obrane, boli agresívnejšie. Na druhej strane, keď dostanete tri koše po sebe, nemôžete urobiť protiútok a tlačiť na súpera.“

Domáceho kormidelníka ale potešila výborná hra jeho družstva v prvom polčase. Zároveň bol spokojný aj s bránením amerických hráčok, ktoré nastrieľali majstrovským Piešťanom 70 bodov. „S bránením legionárok to bolo v poriadku, ale mali sme dostať o 10 bodov menej. S výhrou som spokojný, keby mi niekto pred zápasom povedal, že vyhráme o 11 bodov, tak by som to bral. Beriem to aj teraz, ale z hľadiska vývoja vidno, že ešte nie sme zrelí, keďže si dovolíme takýto hlboký prepad. Verím, že už sa to nebude opakovať.“

Ružomberok už v stredu (11. októbra) čaká úvodný zápas skupinovej fázy EuroCupuRige. Domáci kouč verí, že jeho dievčatá s ním naložia čo najlepšie. „Čaká nás tím, ktorý bol stavaný na Euroligu, pričom vypadol v kvalifikácii. Bude to ťažký duel, ale verím, že s ním naložíme dobre a pomôžeme nám to posúvať sa. Súper má kvalitu, fyzickú silu, výšku,“ uzavrel J. Suja.  

V sobotu opäť v Koniarni

Ako už bolo spomenuté, najbližší duel odohrajú ružomberské basketbalistky v stredu 11. októbra o 18:30 hod., keď v rámci úvodného kola skupinovej fázy EuroCupu nastúpia v Rige.

V domácej súťaži Liptáčky najbližšie vyzvú CBK Košice, a to v sobotu 14. októbra, pričom opätovne sa predstavia pred vlastnými fanúšikmi.

Výsledky 3. kola Niké extraligy žien:

MBK Ružomberok – Young Angels Košice 76:65

CBK Košice – Slávia Banská Bystrica 66:109

ŠBK Šamorín – BK ŠK UMB Banská Bystrica 75:48

Piešťanské Čajky – BK AS Trenčín 126:23

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.