Cenný skalp ružomberských basketbalistiek. Zdolali premožiteľky majstrovských Piešťan

Ružomberčanky rozhodli o svojom triumfe v prvom polčase. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok vyhrali v sobotu 7. októbra v rámci 3. kola Niké extraligy žien nad Young Angels Košice 76:65. Liptáčky si pripísali druhú výhru v sezóne.

Zverenkyne Juraja Suju čakal po súboji so Sláviou Banská Bystrica (57:66) v krátkom slede ďalší náročný protivník. Košické „anjelky“ počas týždňa zdolali na svojej palubovke majstrovské Piešťanské Čajky (97:94), čím ukončili ich 32-zápasovú víťaznú šnúru v Extralige.

Liptáčky však nič nenechali na náhodu a v domácom prostredí nedali východniarkam šancu pomýšľať na prípadný úspech. Domáce hráčky predviedli v úvodnej 23-minútovke perfektný výkon, ktorým položili základ svojho triumfu. Družstvo z metropoly východu pod Čebraťom ani raz neviedlo. „Ruža“ sa tak víťazne naladila na blížiaci sa úvodný duel skupinovej fázy EuroCupu.

Po vyrovnanom úvode prišla ružomberská mašina

Ružomberčanky mali výborný vstup do stretnutia, keď v 2. minúte vyhrávali 6:0. Košičanky ale o niekoľko okamihov skresali manko na jediný bod (9:8). Vzápätí sa situácia zopakovala (11:10), avšak potom prevzali zápasové obraty Liptáčky.

Tie postupne navyšovali svoj náskok, ktorý v samom závere úvodnej časti hry zvýraznila úspešným hodom spoza perimetra Kamila Jarošová (27:16).

Do kabín s pohodlným náskokom

Aj druhá štvrtina bola v réžii Ružomberčaniek. Tie hneď v jej úvode zaznamenali sedem bodov v sérii (34:16). Liptáčky sa v ďalších minútach strelecky odmlčali, čo mierne využili hostky na zníženie skóre (38:26).

Potom si však v rozpätí 35 sekúnd pripísala Kamila Jarošová dve úspešné trojky a zverenkyne Juraja Suju boli opäť na koni (44:28). „Ruža“ do polčasu ešte zvýšila svoj náskok, vďaka čomu po úvodnom dejstve vyhrávala 51:30.

Po famóznom úvode prišiel kŕč

Aj druhý polčas začali Ružomberčanky ako z veľkej knihy, keď po necelých troch minútach viedli už o 29 bodov – 59:30. Zároveň to bol najvyšší náskok domáceho družstva v tomto stretnutí. Od tohto okamihu ale nastal ružomberský prepad a z vyhratého súboja bola takmer dráma.

„Anjelky“ v priebehu niekoľkých sekúnd zaznamenali šesť bodov a opäť boli v hre (59:36). Liptáčky sa strelecky trápili, kopili chyby, čo využili ich súperky na skorigovanie stavu.

Necelé štyri minúty pred koncom tretej časti hry bola úspešná spoza perimetra Mária Štefančová (64:38), to však bolo z domácej strany v tejto perióde všetko. Východniarky následne zaznamenali 7-bodovú šnúru a po dlhej dobe znížili stratu pod 20 bodov (64:45).

„Ruža“ nedopustila drámu

V záverečnej 10-minútovke to bolo z domáceho pohľadu ešte horšie. Košičanky postupne „odkrajovali“ z ružomberského náskoku, pričom v polovici tejto štvrtiny viedli domáce hráčky už iba o 11 bodov (66:55).

Aj v ďalšom priebehu sa hostky snažili o čo najväčšiu dramatizáciu, lenže tri minúty pred záverečným klaksónom po koši Oľgy Jackovecovej už mala „Ruža“ komfortný náskok (71:57).

V úplnom závere síce „anjelky“ skresali stratu na osem bodov (73:65), no posledné slovo v zápase mala s chuťou hrajúca Kamila Jarošová. Tá dve sekundy pred koncom úspešnou trojkou stanovila konečné skóre na 76:65 pre Ružomberok.

Výborný výkon Jarošovej

Najlepšou strelkyňou zápasu bola domáca Oľga Jackovecová, ktorá si pripísala 20 bodov. Výborný duel odohrala aj Kamila Jarošová, ktorá zaznamenala 19 bodov, pričom premenila až päť trojkových pokusov.

Košické „anjelky“ opätovne potiahlo americké duo – Caroline Littlefieldová, Hailey Leidelová a Kristina Kingová. Spomínané legionárky zaťažili konto súperiek 38 bodmi.

Hlasy trénerov

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok: „Som šťastný, že sme zdolali súpera, ktorý počas týždňa vyhral nad majstrom. Je to pre nás cenné víťazstvo. Prvých 23 minút sme hrali zrejme najlepší basketbal v sezóne. Náš následný prepad bol hlboký a dlhý, ale treba povedať, že aj taký je ženský basketbal.“

Daniel Jendrichovský, generálny manažér Young Angels Košice: „Gratulujem Ružomberku, zaslúžene vyhral. Z nášho pohľadu to boli akoby dve stretnutia. Prvé, na ktoré sme neprišli v prvom polčase. Upozorňoval som dievčatá, že pod vplyvom atmosféry a herného prejavu súpera, tu budú súboje na hrane či ďaleko za hranicou faulu. Tu sa to pískať nebude, čím nechcem povedať, že rozhodcovia ovplyvnili zápas. Nastavili trend na obe strany. My sme sa s tým vyrovnali až v druhom polčase, a hneď to bolo vidieť. Ružomberok mal problém, z mínus 30 sme sa vrátili na mínus osem.“

Európsky pohár začína

Najbližší duel odohrajú ružomberské basketbalistky v stredu 11. októbra o 18:00 hod., keď v rámci úvodného kola skupinovej fázy EuroCupu nastúpia v Rige.

V domácej súťaži Liptáčky najbližšie vyzvú CBK Košice, a to v sobotu 14. októbra, pričom opätovne sa predstavia pred vlastnými fanúšikmi.

Niké extraliga ženy – 3. kolo:

MBK Ružomberok – Young Angels Košice 76:65 (51:30)

Body za MBK Ružomberok: Jackovecová 20, Jarošová 19, Buknová 9, Štefančová 8, Mikovčáková 6, Havranová a Andělová po 5, Hadačová 4 – Young Angels Košice: Kingová 14, Littlefieldová a Leidelová po 12, Rodáková 9, Bohušová 7, Šedivá a Dulovičová po 4, Szmereková 2, Blanárová 1. Trojky: 8-3. Diváci: 400. Úspešnosť streľby: 35 % – 35 %. TH: 18/12 – 25/20.  Rozhodovali: Zubák, Obertová, Bullo. Štvrtiny: 27:16, 24:14, 13:15, 12:20.

CBK Košice – Slávia Banská Bystrica 66:109

ŠBK Šamorín – BK ŠK UMB Banská Bystrica 75:48

Piešťanské Čajky – BK AS Trenčín 126:23