Ružomberčan žijúci v mekke skateboardingu

Hovorí, že život je príliš krátky na to, aby prokrastinoval v malom meste, napokon zakotvil na opačnej strane zemegule. S 25-ročným Jurajom Kedroňom sme sa rozprávali o živote v austrálskom Sydney, ale aj o skateboardingu, jeho najväčšej vášni.

Kým v Ružomberku ešte začiatkom marca štípe zima pod vrstvou oblečenia, v Sydney je závideniahodných 30 stupňov. Neprekáža nám ani desaťhodinový časový rozdiel, s Ružomberčanom žijúcim v Austrálii nás dokáže behom pár sekúnd spojiť mobilná aplikácia.

Juraj vraví, že mu vo veľkomeste zavoňala iná mentalita ľudí. Akýsi oveľa viac otvorenejší a multikultúrnejší ľudia. Mnoho podobných prvkov so Slovenskom nenachádza, rozhovor teda začíname témou, ktorá už viac ako rok trápi celý svet. Pandémia. Práve kvôli nej totiž ostal ,,uväznený“v Austrálii.

Život vo veľkomeste chutí inak

,,Najviac ju bolo cítiť vlani. Vo februári bol asi mesiac lockdown. Museli sa nosiť rúška v transportoch aj obchodoch. Ľudia panikárili, v každom jednom obchode bol vykúpený toaletný papier. Nikde sa nedal zohnať. To bol ten smiešny paradox,“ spomína si na obdobie spred roka Juraj Kedroň a dodáva, že ľudia brali opatrenia vážne a aj preto začali klesať čísla pozitívnych prípadov. ,,Dnes máme už asi dva mesiace stav bez žiadneho prípadu,“ hovorí o inej situácii mladý Ružomberčan.

Prvú skúsenosť so životom vo veľkomeste skúsil hneď po strednej škole v Amsterdame, kde napokon ostal štyri roky. „Prvýkrát som uvažoval, že chcem z Ružomberka odísť, keď som mal 13 rokov. Nechcel som žiť stále v tom jednom malom meste, kde stretávam tých istých ľudí. Zvolil som teda takú stratégiu, že dokončím strednú školu a pôjdem pracovať, najlepšie niekde v zahraničí,“ hovorí o svojich zahraničných snoch Ružomberčan.

Austráliu si Juraj Kedroň obľúbil. (Foto: archiv J. Kedroňa)

Po pár týždňoch v Holandsku spoznal iný svet. „Ľudia rozprávali po anglicky, no bolo to veľké multikultúrne mesto. Otvorilo mi to oči, spoznal som zrazu niečo iné. Najviac ma oslovila mentalita ľudí. Prechádzate ulicou a ktokoľvek vás pozdraví,“ začína nám približovať svoju prvú dlhšiu zahraničnú výpravu. Amsterdam však po čase mladému dolnoliptákovi prestal chutiť. „Bol to už viac menej stereotyp, kariérovo som už život v Holandsku nevidel perspektívne. Uvažoval som, že budem robiť u svojho strýka Pavla Kedroňa, ktorý má cestovnú agentúru. Tak som ho aj oslovil,“ začína naznačovať nové zahraničné dobrodružstvo Juraj.

Strýko však mladíka vystríhal pred angličtinou. Dal mu teda ponuku najskôr študovať tento cudzí jazyk v Austrálii. „Premýšľanie o ponuke trvalo takmer dva mesiace. Je to predsa diaľka, stratím kamarátov, budú mi chýbať rodičia. Potom som si povedal, že nemám čo stratiť, život je príliš krátky na to, aby som prokrastinoval v jednom meste, tak som sa rozhodol odísť,“ hovorí o svojom rozhodnutí zbaliť svoj život do hlavného mesta Austrálie.

Mladý dolnolipták v jednom zo skateparkov. (Foto: archív J. Kedroňa)

Priamo v centre Sydney už žije rok a pol. Za ten čas sa však domov nemohol vrátiť kvôli pandémii. Hovorí, že z Austrálie je síce bezproblémový odchod, možnosť vrátiť sa späť je kvôli opatreniam ťažšia. „Študoval som čisto anglický jazyk, po pol roku som sa mal vrátiť domov. Keďže situácia bola vtedy úplne iná, štúdium som si napokon predĺžil aj o odbor cestovanie a turizmus. Napokon rolu zohralo aj to, že sa mi tu zapáčilo,“ hovorí Juraj.

V Austrálii si napokon našiel aj priateľku. Ak by ste opäť čakali závan multikultúry, vyvedieme vás z omylu. „Zarozprával som sa s jedným dievčaťom. Po pol hodine prišla otázka, odkiaľ pochádzam, povedal som, že zo Slovenska. Osopila sa na mňa, že či som to nevedel povedať skôr, nemuseli sme sa rozprávať po anglicky. V tom je vlastne aj ten vtip. Musel som sa dostať na druhú stranu zemegule, aby som stretol dievča z Prievidze,“ hovorí so smiechom dolnolipták.

Krajina ponúka aj takéto výhľady. (Foto: archív J. Kedroňa)

Rekreačný skateboardista

Medzi Ružomberčanmi je Juraj Kedroň známy vďaka skateboardingu. „Sestra Zuzana mala priateľa, ktorý jazdil na skate. Páčilo sa mi to. Povedal mi, že je to štýlové, letia na to ženy. Viac mi teda nebolo treba,“ smeje sa Ružomberčan.

Rodičom sa síce nový koníček zo začiatku nepozdával, na 13. narodeniny napokon Juraj dostal vlastnú dosku. Mohol teda začať naplno. „Začali sme si na Rovni stavať prekážky, bedničky, no chodili sme aj na Námestie slobody.

Na protest sa neholil. Zabetónované fúzy má v skateparku už osem rokov

Práve tam sa organizovali mnohé súťaže aj exhibície. Spoznal som inú komunitu ľudí, medzi nimi aj Richarda Kožára, ktorý sa zaslúžil o to, aby bol na Klačne vybudovaný skatepark,“ hovorí o nových priateľstvách 25-ročný Juraj. A hoci dnes ,,skejtuje“ rekreačne, v minulosti sa zúčastňoval mnohých podujatí. Tretie miesto si odniesol zo Slovenského pohára v Skateboardingu, ktorý sa konal v Námestove. Skejterských podujatí navštívil aj v Prahe či Barcelone. Niekoľko mladých, ktorí pravidelne jazdia v ružomberskom skateparku, dokonca začalo vďaka nemu.

Svojmu koníčku ostal verný aj v Austrálii. Hovorí, že práve táto krajina je akousi mekkou skateboardingu. „Žije tu obrovská komunita skejterov, na každom rohu je vybudovaný nejaký skatepark. Tak som si aj našiel kamarátov z Čile, Brazílie, Japonska, Nepálu či Nového Zélandu,“ vyratúva skejterskú rodinu Ružomberčan a rozpovedá nám aj vtipnú, no za to nebezpečnú príhodu.

(Foto: archiviert J. Kedroňa)

„Skejtoval som jednu prekážku a kamarát ma točil na video. Ako som skočil, do cesty mi vbehol cyklista, ja som ho viac menej osedlal. Myslel som si, že som si dosť ublížil a pôjdem aj do nemocnice, napokon som si z neštandardného zážitku odniesol len niekoľko škrabancov. Mladíkovi som ale rozmlátil celý bicykel,“ hovorí o videu, ktoré dnes videlo viac ako pol milióna ľudí na celom svete Juraj Kedroň. Zlomené ešte nemal nič, no vyvrtnutých členkov by vedel zrátať na dvoch rukách.

Voľný čas v Austrálii síce najčastejšie trávi so skejtom, vraví však, že každý deň sa snaží zažiť niečo iné.
„Ľudia tu žijú strašne zdravo, je tu veľká komunita Aziatov, všade je samý ramen, sushi, rezance. Niekedy mám pocit, že žijem v Číne. Je tu veľa možností, dá sa nájsť aj dobrá práca,“ hovorí Juraj Kedroň. Vo viac ako päťmiliónovom meste odporúča vidieť známu operu, rozsiahly most Harbour Bridge, silvestrovský ohňostroj či známe Modré vrchy, kde sa nachádza aj prales.

,,Človek si vie vybrať z 50 rôznych pláži v okruhu pár kilometrov. Je tu aj krásna architektúra, nedá sa tu nudiť, Austrália je krajina neobmedzených možností,“ hovorí o svojom aktuálnom prístave 25-ročný Ružomberčan Juraj Kedroň.

Titulná fotografia: Ružomberčan Juraj Kedroň v Austrálii. Foto: archív J. Kedroňa

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.