Ružomberčania a pápež František

Za pápežom dolnoliptáci putovali, prišli aj ako pozvaní hostia do prezidentskej záhrady. Niektorí komentovali dianie pre celoštátne televízie a podieľali sa na samotnej príprave návštevy. Spolumajiteľ papierní bol prekvapivo aj na osobnej audiencii.

Pápeža na Slovensku po takmer dvadsiatich rokoch si nenechali ujsť ani Ružomberčania. Za Františkom putovali do Prešova, Košíc i Šaštína. Niektorí videli Svätého Otca  naživo už v Bratislave. Aj v prezidentskej záhrade, kde v druhý deň svojej návštevy vystúpil s príhovorom.

Osobne si ho vypočulo približne 500 pozvaných hostí. Z politickej a spoločenskej sféry. Okrem politických predstaviteľov aj akademici, vedci, lekári a zdravotníci, zástupcovia kultúrnej obce, cirkevných, náboženských a neziskových organizácií aj športoví reprezentanti. Práve v občianskej verejnosti mal svoje zastúpenie aj dolný Liptov.

Na stretnutí s pápežom aj zástupcovia ÚVN

Na stretnutie s pápežom v prezidentskej záhrade pozvali dve zdravotníčky z vojenskej nemocnice. Prednostku Kliniky infektológie Annu Lesňákovú a Katarínu Fúrovú, vedúcu sestru Kliniky anesteziológie a intenzívnej medicíny počas prvej a druhej vlny pandémie.

„Obidve dámy boli na stretnutie s pápežom Františkom pozvané priamo kanceláriou prezidentky a reprezentovali tak za našu nemocnicu všetkých zdravotníkov, ktorí denne pomáhajú pacientom v ambulanciách, stoja pri lôžkach chorých a v tomto neľahkom covidovom období odvádzajú často nadľudskú prácu,” informovala vojenská nemocnica.

V prezidentskej záhrade rehoľná sestra Hermana (vľavo) so spolusestrou Noemi. Foto: sestra Hermana

Medzi hosťami sedela i rehoľná sestra Hermana z Ludrovej. Aktuálne pôsobí v Ružomberku, kde si robí aj doktorát zo žurnalistiky. Známa je ako jedna z prvých blogujúcich rehoľníkov na Slovensku, jej zamyslenia už dlhodobo publikuje časopis týždeň.

Pozvanie prijali napr. bývalí prezidenti Andrej Kiska či Rudolf Schuster, expremiérka Iveta Radičová, verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, vedec Pavol Čekan, športovec Matej Tóth, rodičia Jána Kuciaka či disident a niekdajší predseda Národnej rady František Mikloško.

Niektorých miestnych sme mohli počas návštevy vidieť aj na televíznych obrazovkách. Takého cirkevného analytika Imricha Gazdu, ktorý komentoval dianie pre celoštátnu televíziu po boku moderátorky Zlatice Puškárovej. Redaktor denníka Postoj žijúci v Ružomberku poskytol vyjadrenie aj pre súkromnú televíziu JoJ.

V štúdiu verejnoprávnej televízie RTVS a spravodajskej stanice TA3 sedela už spomínaná sestra Hermana, ktorá sa navyše podieľala na samotnej organizácii návštevy Svätého otca. Ružomberčania za ním putovali skupinovo aj individuálne.

Nesmiem toľko plakať, aby som toho pápeža aj videl

Spred cirkevného Gymnázia sv. Andreja mierilo na východ 65 veriacich. Naplnili celý autobus aj dve deväťmiestne autá. Posádku tvorili učitelia, študenti, ich rodičia, absolventi školy, ale aj účastníci zo strednej zdravotníckej školy.

Dve miesta ostali voľné, čo sa ukázalo ako prezieravé. Ponúkli ho jednému pútnikovi, ktorého autobus omylom nechal v Prešove. Práve tam dopravu na vyše trištvrte hodinu zastavili, Ružomberčania sa preto obávali, či program vôbec stihnú. Nakoniec sa na košický štadión Lokomotíva dopravili načas.

Púť na košický štadión Lokomotíva zabezpečil riaditeľ cirkevného Gymnázia sv. Ondreja Kamil Nemčík. Foto: Kamil Nemčík

„Počas hlavného programu sme ani nevedeli, ako plynie čas. Nebolo to katechizmové, ale veľmi ľudské. Príbehy boli silné, keď mladí rozprávali, bolo v publiku ticho,“ hodnotí riaditeľ cirkevného gymnázia Kamil Nemčík podujatie, ktoré mu atmosférou pripomínalo Svetové dni mládeže v malom.

Vyzdvihuje i spontánnosť pápeža Františka, o čom svedčilo jeho odbočenie od pripraveného prejavu. „Museli dopĺňať jeho slová na veľkoplošnej obrazovke, keď začal komunikovať s publikom. Doslova si pýtal reakcie mladých a tí vedeli reagovať, bolo to naozaj bezprostredné,“ dopĺňa Nemčík.

Návšteva Svätého Otca vyvolala radosť, ktorá sa prejavila aj v slzách, mnohí boli dojatí. Slzy zastierali pohľad aj mladíkovi v sektore, okolo ktorého prešiel pápež dvakrát. Keď sa papamobil blížil druhý raz, napomenul sa, že nesmie plakať, aby pápeža aj videl, sprostredkúva nám riaditeľ silné zážitky.

„Atmosféra vyplývala aj z očakávania vzácneho hosťa. A keď prišiel, tak sa len uvoľnil ventil a každý to mohol prežívať,“  poznamenal Nemčík aj na margo emócií a stiahnutého hrdla.

Košické podujatie bolo určené najmä mladým, no pritiahlo aj staršie ročníky. Od deviatej rána vpredu čakal aj 60-ročný pán. Dosiaľ bol maximálne na levočskej púti, aj to v roku 1998. Teraz Svätého otca stretol prvýkrát, ostal dokonca na celom programe. Aj na dôchodku sa mu oplatilo ísť na stretnutie s mladými, vraj ešte nezažil, že by ho niečo takto oslovilo.

Veriaci z Ružomberka boli medzi vyše 50-tisíc pútnikmi v Šaštíne.

„Fascinovalo ma, že si vybral nás. Myslím si, že sme ešte nenaplnili slová pápeža Jána Pavla II o našom význame, možno to chcel František pripomenúť. Ako povedal, Slovensko je jedna báseň, to je pravda, ale myslím, že v mnohých veciach sa vieme rýchlo rozhádať a vytvoriť dva tábory, ktoré idú proti sebe,“ zamýšľa sa Nemčík, podľa ktorého pápež František adresoval jasné odkazy, nebál sa ani ťažších tém.

„Či už v otázke biskupa Bezáka, ktorý koncelebroval svätú omšu v Šaštíne, pre niektorých nepredstaviteľné. Alebo pripomenul Slovákom režim Slovenského štátu, tragédiu holokaustu, máme politikov, ktorí ho popierajú. Vrátil sa k tomu, vyhodnotil to ako nekresťanskú záležitosť,“ pokračuje riaditeľ.

Zo stretnutia mládeže odchádzali Ružomberčania takmer poslední, ostali do konca programu. Ku večeru, v prítmí sa dostali aj ku občerstveniu a káve, na ktorú sa im počas dňa nepošťastilo ani po dvojhodinovom čakaní v rade. „Vrátili sme sa domov bez problémov, celý deň prebiehal aj z organizačného hľadiska pokojne,“ hovorí Nemčík, ktorého hlavnou motiváciou bolo sprístupniť stretnutie so Svätým Otcom všetkým, čo budú mať záujem.

Pre neho samotného nešlo o prvú skúsenosť s hlavou katolíckej cirkvi. Pápeža Františka už videl v Ríme, silný zážitok sa mu spája aj s pápežom Jánom Pavlom II počas veľkonočných sviatkov, kedy sa ho aj dotkol. „Šiel okolo na svätú omšu, vial mu červený ornát, mal som dlhé ruky,“ vtipkuje riaditeľ gymnázia, v ktorom chcú pápežovo posolstvo „byť zakorenení, ale otvorení“ pretaviť aj do programovej vízie na školský rok.

Do Šaštína meškali, ale pápeža uvideli zblízka

Ružomberčania, ktorí sa vybrali do Šaštína, si budíčky nastavovali skoro ráno. Odchod mali o pol štvrtej, niektorí nešli spať vôbec. Pre kolóny sa skupina farníkov v dvoch zaplnených autobusoch dostala do cieľovej rovinky tesne pred začiatkom svätej omše. Ale meškanie prinieslo aj pozitíva – dobrý výhľad na pápeža Františka v papamobile. Na podujatí, kde prišla masa vyše 50-tisíc ľudí, celkom vzácnosť.

Ružomberčania, ktorí sa vybrali za pápežom Františkom do Šaštína, sa naskytol pohľad zblízka.

„Tým, že sme prišli neskôr, videli sme ho bezprostredne,“ vraví pre naše noviny jeden z účastníkov farskej púte. Pápeža Františka zažil naživo po prvýkrát, videl však aj jeho predchodcov. Benedikta XVI niekoľkokrát, v Londýne a v Čechách. Jána Pavla II na Slovensku.

Oslovil ho priebeh i veľkoleposť záverečnej omše. V pamäti mu z príhovoru utkvelo, aby sa viera neredukovala na cukor, ktorý osladzuje život. Mladý muž poukázal aj na humor pápeža Františka a na ukážku vyťahuje vtip, ktorý predniesol v Maďarsku. „Prečo sa v nebi používa maďarčina? Lebo naučiť sa tento jazyk trvá večnosť.“

Spoluvlastník papierní na osobnom stretnutí

Svätý Otec mal niekoľko zastávok aj mimo oficiálne zverejneného programu. Mimo kamier a priameho prenosu prijal na košickom arcibiskupstve na osobnej audiencii aj podnikateľa Milana Fiľa.

Spolumajiteľ Mondi SCP odovzdal pápežovi dar v podobe slovenského krištáľu. Symbolizovať mal najvyššiu čistotu, vyrobili ho slovenskí sklári v Lednických Rovniach, kde má remeslo takmer 130-ročnú tradíciu. Informovala o tom hovorkyňa spoločnosti Eco-Investment Petra Greksová.

S pápežom Františkom sa na osobnej audiencii stretol aj Milan Fiľo. Foto: Petra Greksová

„Osobné stretnutie so Svätým otcom je veľká česť a hlboko si jeho prijatie vážim. Pápežovi som zaželal najmä zdravie, veľa síl pri napĺňaní poslania prinášať lásku a nádej miliónom veriacich na celom svete,“ povedal prezident spoločnosti ECO-Investment Milan Fiľo.

RK Magazín sa zaujímal o podrobnosti tohto stretnutia. Kto ho inicioval, za akých podmienok sa môže niekto z občianskej verejnosti zúčastniť pri podobných príležitostiach audiencie s pápežom, pýtali sme sa aj na ďalšie osoby, ktoré sa so Svätým Otcom osobne stretli. Stanovisko nám z košického arcibiskupstva do uzávierky neposkytli, túto otázku nekomentovala ani hovorkyňa spoločnosti ECO-Investment.

Článok bol publikovaný v októbrovom čísle RK Magazínu. 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.