V prezidentskej záhrade sa s pápežom stretli aj zdravotníčky ÚVN a rehoľná sestra z Ludrovej

Aktualizácia o 15:30. Medzi 500 pozvanými hosťami z politickej a spoločenskej sféry boli aj Anna Lesňáková a Katarína Fúrová pôsobiace vo vojenskej nemocnici i rehoľná sestra Hermana. 

Druhý deň návštevy Slovenska začal Svätý Otec v Prezidentskom paláci v Bratislave. Po oficiálnom privítacom ceremoniáli a zdvorilostnej návšteve v „Zlatom salóne“ sa hlava Katolíckej cirkvi stretla v záhrade s predstaviteľmi štátu, diplomatického zboru a občianskej spoločnosti.

Pozvaných bolo približne 500 hostí. Okrem predstaviteľov štátu i zástupcovia verejných inštitúcií, akademikov, vedcov, lekárov, zdravotníkov, kultúrnej obce, cirkevných, náboženských a neziskových organizácií i športoví reprezentanti.

Na stretnutie s pápežom Františkom v prezidentskej záhrade pozvali aj rehoľnú sestru Hermanu z Ludrovej. Vlastným menom Jaroslava Matláková aktuálne pôsobí v Ružomberku, kde si aj robí doktorát zo žurnalistiky. Známa je aj ako prvá blogujúca rehoľníčka, ktorá prispieva i do časopisu týždeň.

Medzi hosťami boli aj dve zdravotníčky vojenskej nemocnice v Ružomberku. Prednostka Kliniky infektológie Anna Lesňáková a Katarína Fúrová, ktorá bola počas I. a II. vlny pandémie vedúcou sestrou Kliniky anesteziológie a intenzívnej medicíny.

Rehoľná sestra Hermana so spolusestrou Noemi v záhrade Grasalkovičovho paláca na stretnutí s pápežom. Foto: sestra Hermana

“Obidve dámy boli na stretnutie s pápežom Františkom pozvané priamo kanceláriou prezidentky a reprezentovali tak za našu nemocnicu všetkých zdravotníkov, ktorí denne pomáhajú pacientom v ambulanciách, stoja pri lôžkach chorých a v tomto neľahkom COVID-ovom období odvádzajú často nadľudskú prácu,” informuje vojenská nemocnica na svojom fb profile.

Okrem rehoľnej sestry Hermany a lekárok ÚVN pozvala prezidentka Zuzana Čaputová aj kazateľa Cirkvi bratskej Daniela Pastirčáka, športovca Mateja Tótha, ombudmanku Máriu Patakyovú, vedca Pavla Čekana i rodičov Jána Kuciaka a Zlaticu Kušnírovú.

Pozvanie na stretnutie, na ktorom vystúpi s príhovorom aj prezidentka, prijali aj bývalí prezidenti Andrej Kiska a Rudolf Schuster, niekdajší predseda parlamentu František Mikloško či bývalý predseda KDH Alojz Hlina.

Na stretnutí s pápežom mali medzi 500 pozvanými hosťami zastúpenie aj zdravotníčky z vojenskej nemocnice. Reprofoto RTVS.

Pondelok strávi pápež v hlavnom meste postupne v spoločnosti najvyšších ústavných činiteľov, biskupov, kňazov, zasvätených osôb aj židovskou komunitou.

Verejnosť ho môže ísť pozrieť nasledovné dva dni návštevy. V utorok má naplánované stretnutie s rómskou komunitou na košickom Luníku IX i príhovor mladým na štadióne Lokomotíva, v stredu privíta pútnikov na slávnostnej sv. omši v Šaštíne.

Titulná fotografia: Reprofoto RTVS počas priameho prenosu stretnutia pápeža Františka zo záhrady Prezidentského paláca. 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.