Ružomberčania opäť fotografovali

Slávnostné vyhodnotenie súťaže sa konalo v priestoroch ružomberskej synagógy. Foto: Štefan Ižo
Siedmy ročník domácej fotografickej súťaže Ružomberčania fotografujú vyvrcholil na galavečere v synagóge. Do súťaže sa zapojilo 31 autorov s 260 fotografiami.

Fotografická súťaž Ružomberčania fotografujú, ktorej organizátorom je združenie Fotoklub RK 1924, sa teší obľube domáceho publika. Do súťaže sa môžu každoročne zapojiť amatérski fotografi, ktorí sú akýmkoľvek spôsobom spätí s Ružomberkom, či už prácou, štúdiom, bydliskom alebo pôvodom. Vítaní sú všetci, ktorých napĺňa zachytávať jedinečné momenty okolo seba.

,,Cieľom súťaže Ružomberčania fotografujú je vytvoriť priestor pre fotografickú amatérsku komunitu na prezentovanie svojej fotografickej tvorby vo verejnom priestore,“ hovorí Štefan Ižo, organizátor podujatia a zároveň predseda Fotoklubu RK 1924. Ďalšou dôležitou myšlienkou je aj posilňovať spolupatričnosť a puto k Ružomberku, zvyšovať záujem o mesto, o jeho okolie či život v ňom.

Autori posielajú fotografie pár hodín pred uzávierkou

Do súťaže sa tento rok zapojilo 31 amatérskych fotografov, ktorí prihlásili 260 fotografií. Podľa Štefana Iža je za nižšou účasťou podpísaná pandemická izolovanosť, na ktorú si niektorí zvykli a ťažšie precitajú do reality. Napriek tomu sa vo fotoklube tešia, že je stále záujem o domácu fotografickú súťaž.

Súťažilo sa v troch kategóriách: 1. Moje mesto Ružomberok, 2. Moja práca, rodina, dovolenka, 3. Môj najlepší záber. V každej z nich ocenili tri najlepšie fotografie a ich autorov. Každý mohol poslať fotografie do všetkých troch tém, no napriek tomu si niektorí autori na to netrúfli a svoje práce poslali len do vybraných tém.

,,Celkovo možno hodnotiť úroveň zaslaných fotografií ako slušnú a v niektorých prípadoch veľmi dobrú a inšpiratívnu, čo kvitovala aj porota. U niektorých autorov sa vo fotografickej tvorbe prejavuje systematickosť, čo je znakom hlbšieho a vážnejšieho záujmu o fotografiu,“ priblížil zaslané fotografie Š. Ižo.

Predseda Fotoklubu RK 1924 priznal, že veľké problémy im spôsobuje, keď pár dní pred uzávierkou ešte nevedia, koľko autorov a fotografií sa v súťaži objaví. ,,Fotky začnú pribúdať v posledných dňoch, ba dokonca v posledných hodinách pred uzávierkou. Pár autorov poslalo fotografie vo veľmi nízkom rozlíšení, čo komplikuje tlač na veľký formát. Aj keď je fotografia veľmi dobrá, z technických príčin ju do tlače nemôžeme zaradiť,“ opísal organizátor akcie.

Bohužiaľ, aj tento rok evidujú podobný prípad, kedy ocenená fotografia nemohla byť vystavená medzi ostatnými. Kvalita zaslanej fotografie bola totiž veľmi nízka. Vyskytlo sa aj pár ďalších prípadov, kedy autor poslal fotografie nevhodné pre danú tému. A tak sa stalo, že jednému z nich nemohli priznať ocenenie. ,,Chcel by som vyzvať všetkých, aby v budúcnosti venovali vyššiu pozornosť tomuto kroku,“ dodal Ižo.

V Liptovskom múzeu je vystavených 119 fotografií od ružomberských autorov. Foto: Štefan Ižo

Galavečer v synagóge

Zaslané práce následne hodnotila trojčlenná medzinárodná porota, ktorá určila víťazov jednotlivých tém. Udelili aj cenu Fotoklubu RK 1924 i cenu portálu FotoTime.sk. Porotu tvorili renomovaní fotografi: Ľubica Kremeňová z Fotoklubu Nova Košice, Martin Sprušanský z Fotoklubu pri LKS Liptovský Mikuláš a Lenka Malinová z Fotoklubu Příbor v Česku.

Slávnostné vyhodnotenie súťaže sa konalo 16. októbra v ružomberskej Synagóge pod taktovkou Stanislava Surového. Jeho scenár s názvom S ružou v srdci potešil divákov i účinkujúcich. Podujatie moderovala Monika Gazdaricová.

Viaceré fotografie, ktoré autori zaslali do súťaže, sú dostupné k prezretiu v sídelnej budove Liptovského múzea v Ružomberku na prvom poschodí. Na výstavu organizátori vybrali 119 fotografií, ktoré sú vytlačené a nainštalované v múzeu. Každý autor, ktorý sa do súťaže zapojil, je na výstave zastúpený aspoň jednou fotografiou. Výstavu fotografií od amatérskych fotografov si môžete pozrieť do 8. januára 2023 v rámci otváracích hodín Liptovského múzea.

Na záver sa Ižo poďakoval aj podpore mesta Ružomberok, vďaka ktorému sa súťaž mohla realizovať.

Ocenené fotografie

Téma: Moje mesto Ružomberok

  1. miesto – Bartošová Dáša/Na stračej nôžke
  2. miesto – Dlutko Ján/Prší
  3. miesto – Volek Peter/Jarný pohľad na Čebrať

Téma: Moja rodina, práca, dovolenka

  1. miesto – Kmeťová Štefánia/O smutnej žirafe
  2. miesto – Janecová Ľubica/Jednoducho láska
  3. miesto – Kontúrová Eva/Pre toto chodím do hôr

Téma: Môj najlepší záber

  1. miesto – Fatinová Tatiana/Vrcholky v objatí
  2. miesto – Ondrek Pavel/Siedmy deň
  3. miesto – Krno Vladimír/Portrét

Cena Fotoklubu RK 1924

Potočková Radka – Metro

Cena FotoTime

Baran Mojmír – Hra s morom

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.