Štvornásobný úspech fotografa z Ružomberka

Z medzinárodnej fotografickej súťaže si odniesol Jaroslav Moravčík až štyri ocenenia. Porotu zaujala tatranská líška, modliace sa ruky, dym z ružomberských papierní, ale aj zviazaná žena.

Tretí ročník medzinárodnej fotografickej súťaže FADO 2022 sa konal ešte koncom minulého roka. Súťažiaci (profesionáli aj amatéri) z celého sveta mohli poslať maximálne štyri fotografie do šiestich kategórií: Music, Nature, Photo Travel, Portrait, Open Color a Open Monochrome. Podmienkou bolo, aby boli účastníci autormi diel, ktoré prihlásia.

Do súťaže poslal svoju tvorbu aj Jaroslav Moravčík, vášnivý fotograf pôsobiaci v Ružomberku, ktorému sa podarilo uspieť hneď v štyroch kategóriách. S fotografiami nášho bývalého kolegu sa stretávali čitatelia mesačníka RK Magazín a webu rkmagazin.sk.

Jaroslav Moravčík berie svoj fotoaparát aj na potulky po okolitej prírode. Foto: Jaroslav Moravčík

,,Keď zverejnili výsledky z posledného minuloročného fotosalónu, na ktorom som sa zúčastnil, nechcel som veriť vlastným očiam. Nie jednu, nie dve, nie tri, ale rovno štyri ceny si odniesli moje fotografie z portugalského salónu Fado 2022. Také niečo sa mi veru ešte nepodarilo (a ktovie, či ešte podarí),“ uviedol ocenený fotograf na svojej webovej stránke.

Jaroslav nie je nováčik na fotografickej scéne, jeho kariéra je bohatá. Pravidelne sa zúčastňuje rôznych fotografických súťaží či výstav, jeho diela sú vystavované na domácich, ale aj zahraničných fotosalónoch (Albánsko, Anglicko, Bosna a Hercegovina, Čile, Čína, India, Irán, Kirgizsko, Nepál, Rusko, Srí Lanka, Škótsko, Ukrajina, USA, atď.).

„Vymodlil“ si zlatú medailu

Osudnou sa mu stala fotografia s názvom Pray, ktorá zachytáva modliace sa ruky spínajúce ruženec. Vďaka nej získal zlatú medailu v kategórii Open monochrome.

Rosary in praying hands of senior. Black and white photography. Foto: Jaroslav Moravčík

Dve bronzové medaily získal v kategórii Nature za fotografiu známej tatranskej líšky pod názvom Model fox in High Tatras a taktiež v kategórii Portrait za snímku Dominika, ktorá zobrazuje ženu zviazanú reťazou.

Čestné uznanie získal záber so zadymenými ružomberskými papierňami s názvom Good morning Ružomberok v kategórii Open color.

Slovensko reprezentoval ako jediný

Tohtoročného medzinárodného fotosalónu sa zúčastnili fotografi z 37 krajín, ako napríklad Japonsko, Čína, Austrália, Južná Kórea, India, Irán, Holandsko, Francúzsko, ale aj Poľsko, Maďarsko a Česká Republika. Vďaka Jaroslavovi malo zastúpenie i Slovensko.

Fotosalón v portugalskom Lisabone funguje pod záštitou Medzinárodnej federácie umeleckých fotografov FIAP – Fédération Internationale de l’Art Photographique už niekoľko rokov. Pod jej taktovkou sú po celom svete každoročne organizované stovky podobných fotografických súťaží  (približne 600 až 700 súťaží – pozn. red.).

,,Účasť na podobných salónoch mi dáva predovšetkým možnosť porovnať svoju tvorbu so svetovou konkurenciou a získať spätnú väzbu od poroty na fotografie, s ktorými som sa fotosalónu zúčastnil. A keď sa podarí takáto vec, ako naposledy na portugalskom salóne, tak to dáva akýsi význam mojej práci a pocit, že čo robím, snáď aj dobre robím,“ povedal s úsmevom J. Moravčík pre RK Magazín.

Fotosalóny sa od seba líšia, napríklad, súťažnými kategóriami. Niektoré prijímajú fotografie v digitálnej forme, iné len v klasickej, printovej forme. Ďalšie vyberajú od fotografov účastnícky poplatok, iné nie. Podľa Jaroslava je rozdielov od salónu k salónu množstvo. ,,Fotograf si má určite z čoho vyberať, keď chce fotografie poslať do fotosúťaže a ukázať svetu svoju tvorbu,“ skonštatoval ocenený fotograf.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu. Počas školy som pôsobila ako moderátorka v lokálnom rádiu, kde som mala svoju reláciu. Okrem rozprávania do mikrofónu a písania príbehov, rada pomáham aj "handmade" výrobcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk. Milujem dobrodružné cestovanie, prechádzky v prírode, varenie a dobrú knihu pri káve.