Ružomberčania sa zatiaľ na verejnú WiFi v meste nepripoja

Verejné pripojenie na internet v meste nie je. Túto možnosť ponúkajú predovšetkým rôzne kaviarne či reštaurácie.

Verejné prístupné WiFi pripojenie poskytované mestom Ružomberok je len v budove Mestského úradu. Mestská knižnica však v spolupráci s mestom spustila aj prevádzku verejnej WiFi siete v priestoroch knižnice.

V Ružomberku uvažujú nad spustením verejných WiFi Hot spotov už niekoľko rokov. Do úvahy pripadajú lokality: Železničná stanica, Hrabovo, Mostová, Podhora, Bernolákova, Madačova, Nám. A. Hlinku, Mariánske námestie či Nám. Š. N. Hýroša. Pri realizácii môžu pomôcť aj zdroje Európskej únie (projekt Wifi4EU), prípadne z národného projektu WiFi pre Teba.

Mesto sa doteraz zameriavalo na rozširovanie metropolitnej optickej siete. Tá slúži na pripojenie kamerového systému mesta, škôl a ďalších neziskových organizácií, ale umožní aj prepojenie jednotlivých Hot spotov.

WiFi vraj nie je nutná

,,Verejná sieť nemá primárne slúžiť pre obyvateľov mesta a nemá vytvárať konkurenciu komerčným poskytovateľom internetu. Veď dnes už nie je problém za pár eur získať mobilné dátové pripojenie,“ vysvetlil Martin Žabenský z referátu IT mestského úradu. Dodal, že verejná sieť by mala slúžiť prevažne návštevníkom na vyhľadanie potrebných online informácii o meste, ubytovaní a doprave, prípadne na získanie pripravovanej aplikácie o Ružomberku.

Pri verejných sieťach je riziková najmä bezpečnosť. Cez takéto nebezpečné pripojenie treba brať ohľad na prenos citlivých údajov, medzi ktoré patria osobné údaje a heslá.

„Je pravda, že v dnešnej dobe má už každý internet v mobile, no aj to je obmedzené. Pre mňa ako študentku by bolo omnoho jednoduchšie, keby sa dalo pripojiť kdekoľvek v meste,“ prezradila gymnazistka Martina.

Pokusy o WiFi pripojenie v minulosti

Ružomberok však už verejnú wi-fi sieť v minulosti mal. Od februára 2011 ju v centre mesta, pri „vajci“ prevádzkovala súkromná spoločnosť Profi-net. Vlani však túto službu zrušili. Nemá to vraj už význam.

„V minulosti sme poskytovali free WiFi, napríklad priamo na námestí, no koncom minulého roka sme to pre nevyužívanie systému zrušili,“ vysvetlil správca internetovej spoločnosti Ivan Daráni. Povedal aj to, že s mestom síce nespolupracujú, no pokiaľ by ich oslovilo pri budovaní WiFi siete, nemajú najmenší problém takúto sieť bezplatne postaviť, ak by tam boli dostupné ich služby.

,,Ako jediný spomedzi poskytovateľov internetového pripojenia v Ružomberku vieme, napríklad v mestskej časti Polík, ponúknuť rýchlosť pripojenia až 1 Gbit/s. Aj to svedči o tom, že kapacity sú dnes tak vysoké, že málokto bude vyhľadávať verejnú WiFi,“ povedal Daráni.

Bezplatný internet vo Vlkolínci

V roku 2016 bola spustená verejná WiFi v mestskej časti Ružomberka, vo Vlkolínci. V svetoznámej lokalite, ktorá bola zapísaná do svetového dedičstva UNESCO v roku 1993, môžu návštevníci využívať prístup k internetu zadarmo. Po dobudovaní Domu UNESCO bude WiFi zóna pripojená na rýchlejšiu sieť, čím sa zvýši kvalita pripojenia návštevníkov.

,,Po spustení siete sme sa stretli s pozitívnymi aj negatívnymi ohlasmi. Pozitívne vítali návštevníci možnosť vyhľadať si informácie o Vlkolínci aj online, prípadne podeliť sa o fotografie a zážitky elektronickým spôsobom priamo z Vlkolínca,“ spresnil Martin Žabenský z referátu IT mestského úradu. Doplnil, že práve negatívne ohlasy upozorňovali na určité narušenie koloritu osady a odpútanie pozornosti hlavne mladších návštevníkov od podstaty Vlkolínca.

Situácia v iných mestách

Oslovili sme dve, veľkosťou podobné mestá Ružomberku, ktoré sa tiež vo zvýšenej miere venujú cestovnému ruchu. Mesto Piešťany v súčasnosti neprevádzkuje verejnú WiFi sieť. Plánuje sa však zapojiť do projektu grantového programu verejných WiFi, ktorý by sa mal realizovať v blízkej budúcnosti. ,,Pokryť by sme chceli najmä centrum mesta,“ prezradil Peter Mihalik, vedúci oddelenia IT a majetkových služieb.

Celkom iná situácia je v Liptovskom Mikuláši. Práve tu bola WiFi zóna spustená už v januári 2016. Financovaná je cez Informačné centrum mesta a sprostredkovala ju tiež súkromná spoločnosť. ,,Pokrýva Námestie osloboditeľov v historickom jadre mesta,“ vyjadril sa pre Ružomberský magazín Ján Sokolský z mestského úradu v Liptovskom Mikuláši. Zároveň vysvetlil, že zatiaľ nemajú žiadne plány ohľadom rozšírenia pripojenia do iných častí mesta.

Anna Zábojníková 

Ilustračná fotografia: autorka 

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.