Ružomberčania spoznali meno súpera v Slovnaft Cupe

Hráči MFK Ružomberok nastúpia v 2. kole slovenského pohára proti Liptovskej Teplej. Fotografia: Rudolf Maškurica
Futbalisti MFK Ružomberok nastúpia v 2. kole slovenského pohára proti OŠK RENOP Liptovská Teplá. Zápasy 2. kola Slovnaft Cupu sú predbežne naplánované na 23. a 24. augusta.

O súperovi Ružomberka rozhodlo víťazstvo Liptovskej Teplej nad Liptovskou Štiavnicou, ktorá zdolala minuloročného treťoligistu 1:0. O jediný gól stretnutia a postup Teplanov sa v 32. minúte postaral Martin Matula. Liptovská Teplá vyhrala v uplynulej sezóne VI. ligu Liptovského futbalového zväzu (LFZ), vďaka čomu získala ligový primát.

Zásluhou postupu do vyššej súťaže sa mohli Teplania premiérovo zúčastniť Slovnaft Cupu. Tohtoročnej edície národného pohára sa zúčastní až 255 mužstiev, čo je najviac v jeho doterajšej histórii.

Liptovská Teplá má za sebou úspešný štart do novej sezóny, keď v pozícii nováčika VI. ligy vyhrala v 1. kole nad Turčianskou Štiavničkou hladko 4:0. Zásluhou triumfu v VI. lige LFZ si Teplania zaistili účasť aj v prezidentskom pohári, ktorý je vyraďovacou súťažou oblastných majstrov (víťazov šiestych líg) na Slovensku.

Úspešné obdobie Teplanov

Prvé kolo prezidentského pohára zvládli lepšie Teplania, keď na pôde Blatnice remizovali v riadnom hracom čase 1:1. V následnom penaltovom rozstrele bolo úspešnejšie mužstvo z Liptova, ktoré ho ovládlo v pomere 4:2 a postúpilo medzi šestnásť najlepších tímov. Druhé kolo prezidentského pohára odohrá Liptovská Teplá 31. augusta na domácom ihrisku proti TJ Snaha Zborov nad Bystricou.

Naopak, TJ Družstevník Liptovská Štiavnica momentálne nezažíva najlepšie obdobie. Kvôli reorganizácii amatérskych krajských súťaží vypadlo mužstvo do novovytvorenej IV. ligy (Majstrovstvá regiónu), napriek tomu, že v minulom ročníku obsadilo v III. lige predposledné 15. miesto.

Káder Štiavničanov aktuálne prechádza turbulentnými zmenami, čo sa podpísalo aj na zápase 1. kola IV. ligy, na ktoré Liptovská Štiavnica kvôli nedostatku hráčov nenastúpila a kontumačne ho prehrala.

Skorý koniec v slovenskom pohári

Ružomberčania majú s národným pohárom bohaté skúsenosti. V uplynulom ročníku Slovnaft Cupu skončili Liptáci už v osemfinále. V 1. kole nastúpili na pôde Oravského Veselého, kde vyhrali hladko 3:0. V 2. kole čakalo na zverencov Petra Struhára Kysucké Nové Mesto, ktoré zdolali vysoko 6:0. Šestnásťfinále odohrali Liptáci proti treťoligovým Lipanom, ktoré ich poriadne potrápili, ale po výhre 1:0 postúpila „Ruža“ do osemfinále slovenského pohára.

V ňom Ružomberčania nastúpili proti najťažšiemu možnému súperovi – Slovanu Bratislava. Liptáci držali s favoritom krok a dokonca sa mohli ujať vedenia v stretnutí, ale stredopoliar „Ruže“ Matej Kochan za bezgólového stavu nepremenil pokutový kop.

Bratislavčania v druhom polčase zásluhou dvoch gólov Andreho Greena definitívne zlomili odpor Liptákov a po výhre 2:0 ukončili ružomberskú púť v Slovnaft Cupe. Slovanisti napokon dokráčali až do finále, v ktorom bol nad ich sily trnavský Spartak, ktorý zvíťazil 2:1 po predĺžení.

Liptáci doposiaľ vyhrali slovenský pohár iba raz a to v nezabudnuteľnej sezóne 2005/2006, kedy okrem národného pohára vyhrali aj premiérovo a naposledy najvyššiu slovenskú súťaž. V rokoch 2001, 2018 a 2020 sa Ružomberčania prebojovali až do finále Slovnaft Cupu, ale zakaždým sa museli uspokojiť len so ziskom strieborných medailí.

Náročný program „Ruže“

Okrem slovenského pohára čaká Ružomberok v najbližšom období poriadne nahustený program. Najbližší duel odohrajú zverenci Petra Struhára v sobotu 13. augusta o 18. hodine, keď na domácom štadióne nastúpia proti Trenčínu. Následne sa Liptáci predstavia v Zlatých Moravciach (20. augusta). Potom ich čaká spomínané stretnutie 2. kola Slovnaft Cupu proti OŠK RENOP Liptovská Teplá.

Po pohárových povinnostiach čaká na „Ružu“ domáci duel proti majstrovskému Slovanu Bratislava (28. augusta) a augustový program ukončí v Michalovciach (31. augusta). Aj začiatok septembra budú mať Ružomberčania nabitý, pričom ich čakajú hneď dva domáce súboje.

Septembrový program otvoria Liptáci v nedeľu 4. septembra proti Trnave. Náročné obdobie ukončí „Ruža“ v sobotu 10. septembra, keď na vlastnom štadióne privíta MŠK Žilina. Následne čaká na Ružomberčanov zaslúžená pauza. Po prestávke odohrajú zverenci Petra Struhára najbližší ligový duel až 1. októbra, keď opätovne na domácom ihrisku nastúpia proti nováčikovi zo Skalice.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.