Ružomberčania ukončili svoje sústredenie v Maďarsku remízou

Ruža ukončila sústredenie v Maďarsku remízou 2:2. Foto: Rudolf Maškurica.

Futbalisti MFK Ružomberok remizovali v sobotu 21. februára v poslednom prípravnom zápase na sústredení s tímom najvyššej maďarskej súťaže Szombathelyi Haladás 2:2.

Lepšie do úvodu vstúpili hostia z Ružomberka, keď si v ofenzívnej pasáži hry vypracovali niekoľko príležitostí, ktoré však nedokázali využiť. Po sérii nevyužitých šancí na otvorenie skóre sa kormidla chytili domáci hráči, keď otvorili skóre zápasu z kopačky Nyíriho v 14. minúte – 1:0.

Efektívny bol o tri minúty neskôr aj ďalší hráč maďarského celku Csernik, ktorý zvýšil na 2:0. Gólová rošáda v rozmedzí osemnástich minút videla ďalší gól. Medzi strelcov sa zapísal aj ružomberský futbalista Adrián Macejko, ktorý znižoval skóre stretnutia na 2:1.

V druhom polčase vyvinuli hostia z Ružomberka na domácich futbalistov tlak, ktorý bol v 62. minúte úspešný v podobe vyrovnávajúceho gólu z kopačky hráča Haladásu – 2:2.

V príprave stále bez výhry

Zápas sa po deväťdesiatich minútach skončil 2:2 a ružomberskí futbalisti si pripísali na svoje konto v zimnej príprave už druhú remízu. Okrem spomínaných remíz prehrali na úvod sústredenia v Maďarsku so ZTE Zalaegeszeged.

Ružomberok má veľký problém v koncovej fáze hry, čo potvrdil aj tréner Peter Struhár. „Povedal by som, že vo všetkých troch zápasoch sme mali veľmi dobré polčasy. Bol veľmi dobrý prvý polčas s Považskou Bystricou, druhý polčas so Zalaegerszegom a aj druhý polčas s Haladásom. Škoda, že ten výkon nevieme udržať počas celého zápasu a trápime sa stále v koncovke,“ zhodnotil lodivod Ružomberčanov v zimnej príprave.

Dorastenci v Áčku

S A-tímom sa na zimnom sústredení pripravovali aj starší dorastenci z akadémie, ktorí boli v jesennej časti stabilnou oporou ružomberskej kategórie do 19 rokov (U-19). Okrem zápasu s Považskou Bystricou si tak mohli vyskúšať odohrať prvé medzinárodné zápasy v mužskej kategórii.

Novicmi v tíme Struhára sa v príprave stali Kevin ŠvehlaGiuliano Antonio Marek. Do zimnej prípravy pribudol aj Matúš Matej, ktorý sa pripravoval s ružomberským seniorským tímom už minulý rok na sústredení v Turecku.

Tréner Struhár ich zápasové nasadenie zhodnotil ako zaujímavé, čo sa týka budúcnosti týchto mladých futbalistov, ktorí sú oporným pilierom v úspešnom ťažení trénerov Ondreja Vilnera, Miroslava Droppu a ich kategórie U-19.

Zranení hráči sa pomaly vracajú

Do zápasovej praxe sa vrátil ofenzívne ladený futbalista Samuel Šefčík, ktorý sa zranil na minuloročnom sústredení v Turecku. „Nie je ľahké sa po roku dostať do zápasu. Volili sme to tak, aby mal v každom zápase čoraz väčšiu minutáž a aby aj ten strach, ktorý určite má, odbúral každou jednou minútou. Myslím si, že každým zápasom to bude len a len lepšie,“ povedal Struhár.

Dlhodobo zranení DomonkosKochan by sa mali do tréningového procesu dostať už čoskoro. „Nik sa nám vážnejšie nezranil. Takže to je veľké pozitívum. Martin Boďa sa pomaly dáva dokopy. Od budúceho týždňa bude viac zapojený v hernom tréningu. Na Kristófa Domonkosa a Mateja Kochana si ešte nejaký ten týždeň počkáme,“ priblížil lodivod MFK Ružomberok.

Ešte dva prípravné zápasy s Poliakmi

Ružomberskí futbalisti sa pred ostrým štartom jarnej časti Fortuna ligy stretnú v medzinárodnej konfrontácii s dvoma poľskými klubmi. V sobotu 28. januára vycestuje družina trénera Petra Struhára do Poľska, kde sa prípravnom dueli stretne so Zaglebie Sasnowiec.

Generálku pred ostrým ligovým štartom odohrajú Ružomberčania 4. februára na hlavnom ihrisku v Ružomberku proti poľskému druholigistovi MKS Puszcza Niepołomice.

Následne otvoria futbalisti spod Čebraťa jarnú ligovú časť dôležitým zápasom. Pre Ružomberčanov pôjde o mimoriadne ťažký duel hneď na úvod, kedy sa 14. februára stretnú na domácom štadióne s MFK Zemplín Michalovce.

Skupina o titul nie je zaručená

Aj napriek tomu, že sa ružomberskí futbalisti nachádzajú na 5. priečke zaručujúcej skupinovú nadstavbu o titul, všetky miestenky ešte rozdané neboli. Do konca základnej časti ostávajú ešte štyri kolá, čo znamená, že v hre je ešte dvanásť bodov, ktoré môžu byť mimoriadne dôležité pre všetky tímy a ich ambície v skupine o titul.

Medzi piatou a desiatou pozíciou je rozdiel iba piatich bodov. Do skupiny, ktorá chce zabojovať o vrchnú šestku sa zapojí určite aj prvý jarný ligový súper MFK Zemplín Michalovce, ktorý stráca na futbalistov Ružomberka iba tri body a zimnú pauzu prezimoval na 8. priečke.

Následne čaká 17. februára  na ružomberských futbalistov ligový duel v Trnave proti Spartaku a 26. februára krajské derby s MŠK Žilina. Základnú časť uzavrú Ružomberčania domácim zápasom s DAC Dunajská Streda 4. marca. Následne sa ligová tabuľka rozdelí na dve skupiny – skupina o titul a skupina o udržanie, kde sa jej účastníci stretnú v dvojkolovom systéme každý s každým.