Ružomberčanky otvorili nový rok vysokým víťazstvom

Ružomberské basketbalistky deklasovali Banskú Bystricu na jej palubovke. Foto: Rudolf Maškurica

Basketbalistky MBK Ružomberok zvíťazili v sobotu 7. januára v rámci 14. kola Niké extraligy žien nad BK ŠK UMB Banská Bystrica 93:29. Liptáčky potvrdili pozíciu favorita a do nového kalendárneho roka vstúpili úspešne.

Ružomberčankám sa v prebiehajúcom ročníku basketbalovej Extraligy mimoriadne darí, keď v 12-tich zápasoch zaznamenali až 10 výhier a dve prehry, ktoré utrpeli s majstrovskými Piešťanmi.

Naopak, Banskobystričanky sa nachádzajú na chvoste tabuľky, keď v 13-tich dueloch zaznamenali len dve výhry a až 11 prehier. Vzhľadom na formu jednotlivých družstiev boli jednoznačným favoritom stretnutia Liptáčky.

Slušný úvod vicemajstra

V zápase pod Urpínom nastúpila za Ružomberok aj jeho nová akvizícia Soňa Svetlíková, ktorá posilnila káder vicemajstra koncom uplynulého roka. Liptáčky od začiatku duelu potvrdzovali úlohu favorita a stretnutie so „sovičkami“ bez problémov ovládli.

Úvodne body duelu zaznamenala Ružomberčanka Andrea Andělová  úspešným trojkovým pokusom (0:3). Vicemajsterky v ostatnom priebehu prvej štvrtiny postupne zvyšovali svoj náskok, pričom v jej polovici viedli 11:4. V závere prvej časti hry Ružomberčanky navýšili svoje vedenie a úvodnú 10-minútovku vyhrali 20:8.

Prvý polčas jednoznačne ovládli Liptáčky

Druhá štvrtina bola jednoznačnou záležitosťou „Ruže“. Liptáčky mali perfektný vstup do tejto časti hry, keď od stavu 20:8 zaznamenali 10-bodovú šnúru, vďaka čomu viedli v 14. minúte už 30:8. Ružomberčanky napriek náskoku nepoľavovali v hre a druhú 10-minútovku vyhrali vysoko 24:6.

Po polčase viedli zverenkyne Juraja Suju nad Banskou Bystricou 44:14 a pred druhým dejstvom bolo o víťazovi duelu definitívne rozhodnuté. Za povšimnutie stojí výkon novej posily vicemajstra Soni Svetlíkovej, ktorá mala po polčase na svojom konte 10 bodov.

Ružomberská kanonáda v tretej štvrtine

V tretej 10-minútovke Liptáčky korunovali svoj fantastický výkon absolútnou dominanciou. Banskobystričanky v tejto časti hry dali len tri body, pričom Ružomberčanky ich nasúkali až 35! „Ruža“ zaznamenala výborný vstup do druhého dejstva, keď od stavu 44:14 dala 11 bodov v rade, vďaka čomu svoje vedenie navýšila na rozdiel 41 bodov (55:14).

Po troch bodoch domáceho tímu však prišla ďalšia výborná pasáž vicemajstra, ktorý od stavu 55:17 zaznamenal neuveriteľných 24 bodov v rade! Liptáčky tak túto časť hry ovládli drvivým pomerom 35:3 a do poslednej periódy išli mužstvá za stavu 79:17.

Vysoká výhra vicemajstra

V záverečnej štvrtine už Ružomberčanky zmiernili tempo, no napriek tomu ešte mierne navýšili svoj obrovský náskok. V polovici tejto časti hry dali Liptáčky jubilejný 90. bod v zápase zásluhou Soni Svetlíkovej (21:90). Vytúženú stovku síce „Ruža“ nezaznamenala, no nebola od nej ďaleko.

Liptáčky v samotnom závere duelu poľavili, vďaka čomu „sovičky“ mierne skresali ich vedenie. Napriek tomu Ružomberčanky zvíťazili nad Banskou Bystricou vysoko 93:29 a zaznamenali nad ňou druhú výhru v ročníku.

Skvelý debut Svetlíkovej

Najlepšou strelkyňou duelu bola Ružomberčanka Viktória Havranová, ktorá svoj výborný výkon korunovala 24 bodmi. Skvelo jej sekundovala kapitánka „Ruže“ Alexandra Buknová, ktorá zaťažila konto súpera 18 bodmi.

Trojicu najúspešnejších hráčok v hosťujúcom družstve uzatvorila Dominika Urbanová, autorka 15 bodov. Vo veľmi dobrom svetle sa predviedla aj Soňa Svetlíková, ktorá pri svojej premiére v oranžovom drese dala 14 bodov.

Bystrické „sovičky“ sa mohli spoľahnúť predovšetkým na svoju kapitánku Gabrielu Turčanovú, ktorá zaznamenala 7 bodov. Zaujímavosťou stretnutia bol fakt, že Ružomberčanky v ňom premenili až 11 trojkových pokusov, pričom Banskobystričanky ani jeden.

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja bol spokojný s výhrou svojho mužstva. Mierne ho však mrzela záverečná 10-minútovka, v ktorej jeho tím zvoľnil tempo. „Tri štvrtiny to bolo z našej strany fajn. V poslednej časti hry nám trochu odišla koncentrácia. Prestali sme hrať basketbal a možno hráčky podľahli aj nejakým provokáciám, či diskutabilným veciam. Musíme hrať celých štyridsať minút. Po dlhej zápasovej prestávke odohrali dievčatá dobrý zápas.“

Náročný program „Ruže“

Liptáčky si vďaka jedenástej výhre v sezóne upevnili 2. miesto v tabuľke za suverénnymi Piešťanmi. BK ŠK UMB Banská Bystrica ostala na poslednom mieste tabuľky. Najbližší duel odohrajú zverenkyne Juraja Suju v stredu 11. januára v Poprade. Duel pod Tatrami, ktorý bude dohrávkou 10. kola, bude zároveň pre Liptáčky posledný v rámci základnej časti Extraligy.

Následne sa ligová tabuľka rozdelí na dve polovice. Prvé štyri tímy po základnej časti budú bojovať v skupine o titul a zvyšná štvorica mužstiev si to „rozdá“ v skupine o záchranu. Úvodné duely týchto skupín sú na programe 14. januára, pričom Ružomberčanky odohrajú prvý zápas skupiny o titul na domácej palubovke proti Slávii Banská Bystrica.

Potom čaká zverenkyne Juraja Suju Slovenský pohár, ktorý sa v termíne od 20. – 22. januára uskutoční v Diplomat aréne v Piešťanoch. Piešťanské Čajky MBK Ružomberok sa ako dva najlepšie tímy po základnej časti Extraligy predstavia priamo v semifinále, pričom Liptáčky odohrajú semifinálový zápas proti víťazovi stretnutia Slávia Banská Bystrica/Young Angels Košice (U23).

Niké extraliga žien – 14. kolo:

BK ŠK UMB Banská Bystrica – MBK Ružomberok 29:93 (14:44)

Body za BK ŠK UMB Banská Bystrica: Turčanová 7, Háberová, Ďurjaková a Šimčíková po 4, Matejčíková, Slavíková, Mrváňová, Villányiová, Benková po 2. – MBK Ružomberok: Havranová 24, Buknová 18, Urbanová 15, Svetlíková 14, Jarošová 10, Andělová 8, Štefančová a Dovčíková po 2. Trojky: 0-11. Diváci: 50. Úspešnosť streľby: 20 % – 47 %. TH: 10/7 24/18. Rozhodovali: Sirocký, Stopka, Cibulka. Štvrtiny: 8:20, 6:24, 3:35, 12:14.

Slávia Banská Bystrica – CBK Košice 114:49

Piešťanské Čajky – ŠBK Šamorín 93:42

Young Angels Košice – BAM Poprad 76:45