Ružomberok dejiskom umeleckého festivalu študentov

Medzinárodný multižánrový festival UNIUM Ružomberok je vytvorená platforma pre tvorivú činnosť mladých ľudí, jej konfrontáciu a prezentáciu. Foto: archív KU
Medzinárodný študentský multižánrový festivalu Akademický Ružomberok – UNIUM 2022 sa uskutoční v dňoch 26.- 28. apríla v Ružomberku. Bude to jeho druhý ročník, ktorého organizátorom je Katolícka univerzita (KU).

„Ide o vytvorenie platformy pre tvorivú činnosť mladých ľudí, jej konfrontáciu a prezentáciu,“ uviedol Martin Pinkoš, PR manažér KU. Ako povedal, podujatie má dve kľúčové zamerania: poskytnúť priestor študentom slovenských a zahraničných univerzít na festivalovo-súťažnú prezentáciu umeleckej a vedeckej tvorby, a zároveň prezentovať Katolícku univerzitu v  meste Ružomberok, v regióne Liptov, aj v rámci Žilinského samosprávneho kraja, Slovenska i zahraničia.

„Konfesijné zameranie Katolíckej univerzity predstavuje v štruktúre vysokých škôl špecifikum, ktoré chce festival zvýrazniť, ale aj poukázať na rozmer nadkonfesionálnej spolupráce a rešpektovanie akademickej slobody,“ dodal M. Pinkoš. Snahou organizátorov je každoročne prilákať do mesta najmä mladých ľudí, ale aj všetkých nadšencov umenia a vedy. Ponúknuť to najlepšie z výskumu a činnosti Katolíckej univerzity študentom a obyvateľom mesta.

Program a akcie festivalu aj v online priestore

Jednotlivé činnosti festivalu a program budú prezentovať aj v online priestore. Súčasťou  festivalu budú koncerty, súťaže, umelecké a vedecké semináre. Taktiež besedy s umelcami a osobnosťami verejného života, výstavy a sprievodné aktivity Univerzitného pastoračného centra Jána Vojtaššáka.

„UNIUM v názve odkazuje na univerzitu ako srdce podujatia, ale aj na umenie a ľudský um, a tiež univerzum, ktoré nás spája, spoločne ho vytvárame a chránime. Je predpoklad, že podujatie sa stane fórom, ktoré bude mať povahu hodnotovej a intelektuálnej formácie mladých ľudí,“ dodal M. Pinkoš.

Program festivalu nájdete TU.

 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Vyštudovala som publicistiku a masmediálnu komunikáciu. Vyše dvadsať rokov pôsobím v médiách ako redaktorka a manažérka marketingu. V poslednom období pomáham klientom zviditeľniť sa v online svete, cez digitálny marketing. Najviac je pre mňa moja rodina. Vychutnám si chvíle pri dobrej a voňavej káve či knihe. Snažím sa čo najviac hýbať, mám rada bicyklovanie, turistiku a beh na lyžiach.