Ružomberské basketbalistky prehrali proti favoritovi, no oslavujú postup

V stredu 1. decembra prehrali ružomberské basketbalistky  v rámci 6. kola FIBA Eurocupu proti španielskemu Estudiantes Madrid.

Skóre zápasu otvorila Chorvátka Burová ďalekonosnou strelou za dva body. Tejto vysokej podkošovej hráčke sa podarilo presadiť aj druhý krát, čím si Ružomberčanky zaistili výhodu o 4 body. Následná rýchla trojka a strela za dva body zabezpečili Španielkam mierny náskok. Vinou viacerých chýb v útočných fázach Ružomberčaniek sa začali dostávať do čoraz väčšieho trháku hostky z Madridu. Mnoho nevyužitých šancí a zbytočné straty lôpt v prvej štvrtine znamenalo skóre 14:26 v neprospech „Žabiek“.

Do druhej štvrtiny už museli ísť Ružomberčanky s rozvážnejšou obranou. 15 bodov im strelila hráčka Estudiantes Carterová, s ktorou mali hráčky MBK Ružomberok v obrane veľký problém. Vývoj zápasu sa nezmenil ani trojkou Graysovej, ktorá znížila náskok Španielok na 11 bodov. Niekoľko minút robili pred domácimi košmi hráčky Estudiantes prievan, no svoje šance nevyužili. Chyby v útokoch Španielok však Ružomberčanky  tiež nevyužili a v polovici zápasu svietilo na svetelnej tabuli skóre 34:48.

Ani v tretej štvrtine sa obraz zápasu nezmenil, Ružomberčankám sa prvé dve minúty nepodarilo streliť ani jeden kôš, zatiaľ čo hráčky Estudiantes pridali 6 bodov. Vinou zbytočných strát Ružomberčaniek v útočnej fáze sa im nepodarilo znížiť skóre súperiek a tak zápas zdramatizovať. Slabá strelecká efektivita „Žabiek“ mala za následok veľké prehĺbenie náskoku hráčok Estudiantes. Pred záverečnou štvrtinou bolo skóre nedostihnuteľné – 42:66.

V štvrtej štvrtine už takmer o nič nešlo. Nedostihnuteľný náskok mohli však hráčky „Ruže“ skresať na možné minimum, čo sa im veľmi nepodarilo. Proti silnejším súperkám prehrali aj poslednú štvrtinu a zápas skončil 53:85. Aj napriek vysokej prehre nemusia Ružomberčanky smútiť, pretože postúpili do vyraďovacej fázy FIBA Eurocupu.

Prehra s kvalitnejším súperom nemusí mrzieť

Aj napriek výhre v Madride sa Ružomberčankám nepodarilo zvíťaziť aj na domácej palubovke proti Estudiantes. Súper ukázal veľmi kvalitnú hru, v ktorej sa nevedeli Španielkam vyrovnať: „Treba rešpektovať kvalitu súpera. Asi až teraz všetkým dochádza, čo sme dokázali, keď sme na ich palubovke vyhrali. Vidno, akú kvalitu dokáže Madrid produkovať, či už po fyzickej stránke, alebo úspešnosťou streľby či sústredením na zápas,“  povedal k súperovi tréner Juraj Suja.

Medzi hráčkami „Ruže“ a Estudiantes bol markantný rozdiel, či už v úspešnosti streľby alebo celkovým výkonom. „Naše individuálne výkony neboli veru žiadny ani nadpriemer, úplne nás súper odrezal od úspešného výsledku. Nie som spokojný s výkonom a prezentáciou mojich hráčok, pretože neviem prečo, ale zmenili sme myslenie a domnievali sme sa, že ideme Madrid prestrielať,” dodal k stredajšiemu zápasu Suja.

Najbližší zápas proti poslednému tímu v tabuľke

Ružomberské basketbalistky odohrajú najbližší zápas už v sobotu 4. decembra na domácej palubovke proti vysokoškoláčkam z UMB Banská Bystrica. Do konca kalendárneho roka ich čaká aj dvojzápas vyraďovacej časti FIBA Eurocupu.

MBK Ružomberok – Movistar Estudiantes Madrid (ESP) 53:85 (14:26, 34:48, 42:66). Burová 13, Motleyová 11, Praženicová 9, Stašová 8, Havranová 4, Turudićová a Graysová po 3, Buknová 2 – Carterová 25, Fingallová 21, Quevedová 9, Gretterová 8. Štvrtiny: 14:26, 20:22, 8:18, 11:19. TH: 15/10 – 17/14. Trojky: 3-9.

Titulní fotografia: Rudo Maškurica.