Ružomberské futbalistky: Nepočítali s nami, našťastie však hráme ďalej

To, že ich klub MFK Ružomberok neprihlásil do nasledujúceho ročníka ženskej ligy, sa dozvedeli deň po odovzdaní prihlášok. Nakoniec sa s klubom dohodli a okrem ligy štartujú aj v Slovenskom pohári.

Je sobota, pár hodín po uzávierke prihlášok do ženských futbalových líg. Ženy MFK Ružomberok chýbajú v zozname družstiev nasledujúcej sezóny. „Keď som sa to dozvedel, tak neviem, či som bol viac nahnevaný alebo sklamaný,“ opisuje 46-ročný tréner a vedúci družstva ružomberských žien Ľuboš Žihlavník.

Zaskočené hráčky

 
 

RK Magazín je už tri roky súčasťou ružomberských médií a stále pokračuje vo víziách svojich zakladateľov. Našim cieľom je robiť kvalitnú lokálnu žurnalistiku. Aby sme mohli naďalej slobodne tvoriť, potrebujeme aj vašu podporu.

 
 

„Bola to rana pod pás. Dievčatá tvrdo dreli každý jeden tréning, aby boli na zápasoch stopercentné a takto to dopadne,“ hovorí futbalistka Dominika Ondrejková, ktorá však kvôli zraneniu už za Ružu hrávať nebude. Podobne prekvapená bola aj hráčka Lucia Droppová. „Doteraz sme reprezentovali klub vždy so cťou a dobrými výsledkami. Mrzí nás, že nám neprihlásenie oznámili až po uzávierke,“ spomína Droppová.

Dievčatám bolo z verdiktu do plaču. „Moje prvé myšlienky smerovali k tomu, čo bude ďalej. Kde budem teraz hrávať a čo bude s ostatnými babami,“ opisuje hráčka Rebeka Žihlavníková.

Hráčky sa snažili zistiť ako sa dodatočne prihlásiť. Iniciatívu v riešení vyvinul aj tréner Ľuboš Žihlavník. „Veľmi nám pomohol poslanec Ľubomír Kubáň, ktorý vybavil stretnutie s Ľubomírom Golisom,“ priznal Ľuboš Žihlavník. Ľubomír Golis je generálnym riaditeľom a predsedom predstavenstva MFK Ružomberok.

Ružomberčanky pred ligovým zápasom v Liptovskom Mikuláši. Foto – Monika Adamčiaková

Bol to futbalový klub, ktorý ženský tím pre financie do nového ročníka neprihlásil. Podobne dopadlo aj B-mužstvo mužov. „Hoci si uvedomujeme, že zo športového hľadiska nie je toto rozhodnutie optimálne, klub si vzhľadom na danú situáciu nevyhnutne musel určiť priority,“ písalo sa v stanovisku klubu, ktorý nepodal prihlášky kvôli financiám.

„Pan Golis nás prijal veľmi ochotne a nakoniec sme sa dohodli, že polovicu nákladov na chod ženského tímu bude znášať klub a druhých 50 percent si pokryjeme sami,“ zreprodukoval Ľuboš Žihlavník, ktorý sa svojich trénerských odmien vzdá v prospech ženského tímu.

„Po debate s trénerom bola ženám prisľúbená aj finančná podpora,“ zareagoval generálny riaditeľ MFK Ružomberok Ľubomír Golis pre naše noviny.

Prihlásené po termíne

Po finančnej otázke museli vyriešiť aj otázku prihlásenia sa do súťaže. „Nevedeli sme, či sa dá prihlásiť dodatočne. Pomohli nám s tým Erik Kendera a Peter Tomko, ktorí vybavili, že nás do súťaže prijali aj po termíne, a tiež nám zabezpečili účasť v Slovenskom pohári žien,“ povedal Žihlavník s tým, že do zápasového kolotoča vstúpia Ružomberčanky pohárovým zápasom 23. augusta, keď bude ich súperom družstvo zo Zlatých Moraviec. O týždeň neskôr si v II. lige žien zahrajú 29. augusta s Oravským Podzámkom, 6. septembra s Košicami či 12. septembra proti Michalovciam.

Ženy trénujúce po koronapauze štyrikrát za týždeň chodievali na tréningy samé, aby čo najviac šetrili rozpočet. „Tie staršie vozili na svojich autách tie mladšie, klub v tomto smere nemal s nami žiadne náklady, keďže ešte aj oddiel v Hubovej nám umožnil trénovať v ich areáli bezodplatne,“ poznamenal s vďakou Žihlavník.

Aj napriek tomu, že klub spočiatku so ženami nepočítal, nakoniec sú v klube radi, že sa ženský tím v Ružomberku zachoval. „Dôležité je, že ženy v tejto novej sezóne štartovať budú,“ povedal Golis.

„Sme neskutočne rady a vážime si, že nás podporili hlavne ľudia v okolí a aj klub,“ povedala Droppová, keď už bolo isté, že ružomberské futbalistky budú štartovať v lige aj pohári.

Ciele majú nastavené vysoko. „V lige chceme hrať o postup do prvej ligy a v Slovenskom pohári by sme si konečne chceli zahrať semifinále,“ povedala Žihlavníková. Minulú sezónu Ružomberčanky do semifinále postúpili, no kvôli koronakríze sa zápasy zrušili a neskôr sa už nedohrali.

Tréner Žihlavník na záver dodal, že radi medzi sebou privítajú aj nové dievčatá a zároveň ďakuje všetkým sponzorom, ktorý družstvo finančne podporili.

Titulná fotografia – Družstvo ružomberských žien. Foto – Nikola Vrabková

Článok bol publikovaný v augustovom čísle RK Magazínu.

Študujem žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Mám za sebou stáž v časopise .týždeň a pre kresťanské Rádio Lumen pripravujem spravodajské a publicistické reportáže z okolia Žiliny a Ružomberka.