Ružomberskí fotografi vystavujú v Liptovskom múzeu

Členovia Fotoklubu RK 1924 vo štvrtok 8. septembra zorganizovali vernisáž výstavy s názvom Na prahu stovky, ktorá zdobí priestory Liptovského múzea v Ružomberku.

Umenia nie je nikdy dosť. Svoje o tom vedia fotografi a členovia občianskeho združenia Fotoklub RK 1924, ktorí si pre návštevníkov Liptovského múzea aj tento rok pripravili súbornú výstavu z ich novších prác. Názov výstavy napovedá, že ružomberský fotoklub čoskoro oslávi sté výročie svojho fungovania.

 Pestrá škála fotografií

Vďaka šikovným fotografom tak prvé poschodie múzea zdobia inscenované, krajinárske, reportážne či štylizované fotografie, no pri detailnom prezretí všetkých prác nájdeme aj portréty a intímne autorské výpovede.

„Aj napriek ťažkým skúškam okolo nás a turbulentnej situácii v našej spoločnosti našli členovia fotoklubu chuť a pripravili súbornú výstavu fotografií, ktorá je pre nich radosťou,“ povedal na úvod vernisáže Štefan Ižo, predseda Fotoklubu RK 1924.

Aktuálna výstava predstavuje výpoveď jednotlivých členov fotoklubu, čo ich vo fotografovaní baví a čo sa im za posledné obdobie podarilo. Kultúrnou vsuvkou podujatia bol koncert ukrajinského gitaristu menom Kosťa, ktorý študuje na Katolíckej univerzite v Ružomberku.

Fotografie pápeža aj rodného kraja

Na expozícii sa podieľa 22 fotografov, dokopy tak výstavu tvorí približne 150 fotografií. Jeden z panelov patrí spomienke na zosnulého dlhoročného člena Fotoklubu Štefana Kňazovického.

Ďalším vystavujúcim je Štefan Kőnőzsi, členom Fotoklubu RK 1924 je desať rokov. Na svojom paneli prezentuje päť fotografií, ktoré najviac vystihujú jeho hodnoty.

,,Mal som tú česť byť ako jediný fotograf bližšie pri pápežovi Františkovi, keď bol na Slovensku v Šaštíne a nafotil som ho. Práve tieto pamätné fotografie som vybral do aktuálnej výstavy,“ povedal k svojmu výberu záberov Štefan, ktorý pochádza zo slovenskej obce pri maďarských hraniciach. Študentský život však zasvätil Ružomberku.

Výber Štefanových fotografií dopĺňajú zábery z lietadla, ktoré mapujú maďarské mestečko Ostrihom a fotografovu rodnú dedinu Obid. Foto: Patrícia Kurpašová

Každý má svoj jedinečný príbeh

Členom fotoklubu a zároveň aj jeho predsedom je Štefan Ižo, ktorý do svojho výberu fotografií zaradil šesť detailných snímok historického automobilu. K výberu má svoj príbeh.

,,Keď som prišiel z vojny, túžil som po aute. Na internete som našiel inzerát, kde jeden pán predával Tatru 57 kabriolet. Bola v dezolátnom stave, no dal som ju svojpomocne do poriadku. Jeden podvečer som sa vracal z Liptovskej Mary, no mal som v nádrži málo benzínu. Brat mi pomohol a doniesol benzín v kýbli, ktorý sme do auta liali bez lieviku. Nádrž však bola nad motorom, takže to natieklo do zotrvačníka a keď som naštartoval, zrazu auto buchlo a zhorelo,“ rozpovedal svoj príbeh lásky k veteránom predseda Fotoklubu RK 1924.

Láska k veteránom ostala fotografovi dodnes. Foto: Patrícia Kurpašová

Výstava v Liptovskom múzeu v Ružomberku potrvá do 29. septembra 2022.

Fotogaléria

 

Foto: Patrícia Kurpašová

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu. Počas školy som pôsobila ako moderátorka v lokálnom rádiu, kde som mala svoju reláciu. Okrem rozprávania do mikrofónu a písania príbehov, rada pomáham aj "handmade" výrobcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk. Milujem dobrodružné cestovanie, prechádzky v prírode, varenie a dobrú knihu pri káve.