
Noc múzeí a galérií, ktorá ponúkne jedinečnú nočnú atmosféru múzea, možnosť zabaviť sa a zároveň sa niečo nové naučiť, je na programe v sobotu 17. mája.
Ako nás informovala Silvia Vančová, Liptovské múzeum pozýva do dvoch svojich expozícií, ktoré pre túto výnimočnú príležitosť pripravili bohatý a inšpiratívny program.
Múzeum Čierny orol v Liptovskom Mikuláši: Výročie Liptovskej Mary a poklady secesie
Múzeum Čierny orol v Liptovskom Mikuláši oslávi Noc múzeí a galérií pripomienkou 50. výročia spustenia vodného diela Liptovská Mara. Kurátorka Liptovského múzea Viera Kunová, ktorá sama zažila vysťahovanie obyvateľov zo zatopených obcí, predstaví jedinečnú virtuálnu prezentáciu dokumentujúcu život v zátopovom území.
Okrem toho budú mať návštevníci možnosť nazrieť do sveta secesie prostredníctvom výstavy, ktorú osobne predstaví kurátorka Simona Sliacka. Pripravený je tiež sprievodný program plný zábavy, ktorý si užijú návštevníci každého veku.
Múzeum Čierny orol počas podujatia Noc múzeí a galérií v Liptovskom Mikuláši doplnia aj Múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, Múzeum Janka Kráľa a Galéria P. M. Bohúňa, ktoré spolu ponúknu pestrú paletu zážitkov pre milovníkov histórie, kultúry a umenia.
Národopisné múzeum Liptovský Hrádok: Lampióny, remeslá a história v pohybe
V Národopisnom múzeu v Liptovskom Hrádku čaká návštevníkov skutočne pestrý večer. V spolupráci s mestom Liptovský Hrádok sa môžu tešiť na pátraciu hru inšpirovanú históriou mesta, remeselné dielne, lesnú pedagogiku, retro fotokútik či premietanie historických filmov.
„Našim cieľom je, aby návštevníci zažili múzeum ako živé miesto plné príbehov. Spoločne s mestom sme vytvorili atraktívny program, ktorý zábavným spôsobom odhalí miestnu históriu,“ povedala Silvia Vančová, vedúca oddelenia programov a marketingu Liptovského múzea.
Noc v múzeu odštartuje už v piatok, keď si miestni žiaci vlastnoručne vyrobia masky a lampióny, s ktorými sa nasledujúci večer zapoja do nočného lampiónového sprievodu mestom. Sprievod povedie etnológ Roman Brezina ako „nočný vartáš mesta“, ktorý deťom aj dospelým priblíži históriu Liptovského Hrádku a ukáže, že aj mesto samotné môže rozprávať svoje príbehy. Sprievod vyvrcholí ohňovou show na Wisnerovom námestí.
„Spolupráca s Národopisným múzeom je pre mesto Liptovský Hrádok dôležitá, pretože pomáha rozvíjať kultúrne povedomie obyvateľov a návštevníkov, posilňuje komunitného ducha a prispieva k zachovaniu historického dedičstva,“ povedala Zuzana Kováčová, vedúca odboru kultúry mesta Liptovský Hrádok.
Galéria Rozeta v Ružomberku: Spomienkový večer na filmovú tvorbu Juraja Töröka
Noc múzeí a galérií si pripomenú aj v Galérii Rozeta v Ružomberku. V jej priestoroch je v nedeľu 18. mája o 18:00 h na programe večer s dokumentárnymi filmami v réžii Juraja Töröka. Ako hosť sa na podujatí v diskusii zúčastní aj režisér a jeho priateľ Miro Remo st.
Podujatím, ktoré organizujú Občianske združenie Fotobežka a Kade Tade film v spolupráci s Rodinnými archívmi a Mestom Ružomberok, si pripomínajú nielen Medzinárodný deň múzeí a galérii, ale aj 50. výročie Liptovskej Mary.
Ilustračné foto – Liptovské múzeum, foto v texte – Liptovské múzeum a Mesto Ružomberok
Podporte kvalitný nezávislý obsah
Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.