Ružomberský magazín má stále potenciál. Hlásnych trúb je v meste dosť

Po dva a pol ročnej práci opúšťajú redakciu Ružomberského magazínu jeho spoluzakladatelia Imrich Gazda a Peter Kravčák.

Prečo ste sa rozhodli odísť z redakcie?

Nie je na to banálnejšia odpoveď, ako tá, že to priniesol život. S vydavateľom Robom Kolárom sme si vybudovali za ten čas férový vzťah, prežili pekné aj búrlivejšie obdobia a vždy si všetko dokázali do poslednej chvíle vyjasniť. Napriek tomu sme cítili, že naše pohľady na magazín sa postupom času v pre nás zásadných veciach nestretávali. A zavádzali by sme, ak by neodznelo, že všetko urýchlili aj iné pracovné ponuky, ktoré prišli do cesty.


S akými víziami ste zakladali Ružomberský magazín? Podarilo sa ich za tie necelé tri roky fungovania naplniť?

 Keď sme vznikali, v Ružomberku a okolí úplne absentovalo informačné webové pokrytie. Takmer všetky médiá ovládalo mesto alebo na ne aspoň malo citeľný vplyv – to sa viac-menej nezmenilo. Nuž a tretí dôvod bol pokúsiť sa o trochu iný typ žurnalistiky a pohľadu na veci, ako Ružomberčania poznali. My sme to odvážne nazvali, že chceme robiť kvalitnú lokálnu žurnalistiku. Či sa to podarilo, musia zhodnotiť čitatelia. Okrem toho, že sme nedokončili niekoľko občianskych tém, ktoré zostali na stole, odchádzame s čistým svedomím. Možno ešte príde čas.

Mnohí pri zrode magazínu hovorili, že bude „hlásnou trúbou” Róberta Kolára, ktorý v tom čase kandidoval za primátora.

V tomto sa určite budeme hádať a brániť, že sme tou hlásnou trúbou jednoducho neboli. Nakoniec, bola to aj naša podmienka a jedna z dohôd, ktorú sme s Robom Kolárom od začiatku mali, že to tak nebude. Aj vďaka nemu sa to podarilo naplniť! Ale, opäť, cez fakty to musia zhodnotiť čitatelia. Magazín vznikol pre nich. V meste je dosť naozajstných hlásnych trúb, takže sa to dá ľahko posúdiť.

Vydavateľ magazínu pripustil, že sa bude o post primátora opäť uchádzať. Dokáže si redakcia udržať nezávislosť?

Pre samotný magazín, Ružomberčanov a vôbec mesto by išlo o najlepšie riešenie. Bodaj by sa to redakcii podarilo. Vydavateľ však v tom hrá vždy kľúčovú úlohu a bude závisieť aj od jeho rozhodnutí.

Má podľa vás magazín uplatnenie aj napriek množstvu médií, ktoré v Ružomberku existujú? V čom spočíva jeho výhoda?

Ružomberok je výnimočný v mnohých veciach a jedna z nich je aj množstvo médií, ktoré tu sú. Výborné nápady a kvalitná práca sa dá vidieť v mestskej televízií, lenže ak sa rozprávame o tom, ktoré z našich médií sú naozaj slobodné v politickej tvorbe a redaktori ako-tak vzdorujú aj autocenzúre, tak sme pri MY Liptovských novinách a Ružomberskom magazíne. My Liptov sa ale dolnému Liptovu a Ružomberku venuje len veľmi okrajovo. Boli som súčasťou magazínu, možno sme neobjektívni, ale z pozitívnych reakcii a vysokej čítanosti chceme veriť, že napriek chybám, ktoré sme určite porobili, má magazín v meste pevnú a momentálne aj dôležitú pozíciu. Ľudia tu hľadajú informácie, ktoré nebudú skreslené či účelovo propagandistické. Výhoda je, že v redakcii zostal síce málopočetný, no mladý a talentovaný kolektív s výborným potenciálom vývoja a napredovania.

Titulná fotografia: Imrich Gazda (zľava) a Peter Kravčák. Foto: Nikola Marhefková

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.