Senzačná remíza v úvode vyraďovacej časti FIBA Eurocupu

Basketbalistky MBK Ružomberok úspešne zvládli na domácej palubovke úvodný zápas vyraďovacej fázy šestnásťfinále FIBA Eurocupu. Proti papierovému favoritovi Orenburgu remizovali 86:86.

Tohtoročný los FIBA Eurocupu priviedol do Ružomberka ďalšie zvučné meno, ktorým je Nadežda Orenburg. Z pohárového žrebu išlo snáď o najťažší možný los, ktorý mohli „Žabky“ do osudia dostať. Rusky boli minulú sezónu súčasťou Euroligy.

V úvode zápasu začal celkom prekvapivo vďaka dravej hre viesť Ružomberok. V úvodných minútach si vytvorili náskok 7 bodov. Potom aktivita Ružomberčaniek mierne opadla a do fachu sa dostali hráčky ruského tímu. Prvá štvrtina tak patrila basketbalistkám Orenburgu – 21:25.

Vyrovnaná hra v 2. štvrtine priniesla vyrovnanie, no opätovné vytvorenie náskoku Rusiek. Najdôležitejšie pre Ružomberčanky bolo, aby im súper neodskočil na dvojciferný rozdiel, čo sa im aj podarilo. V polovici zápasu svietilo na svetelnej tabuli skóre 43:48.

Aktívny a bodový basketbal pokračoval aj v 3. štvrtine. Ružomberským súperkám sa podarilo dostať až na náskok 14 bodov. Dobrá ofenzívna aktivita Ružomberčaniek z druhej polovice štvrtiny však zabezpečila skresanie výsledku – 63:70.

Zlá hra hostiek dostala do výhody Ružomberčanky, ktoré od úvodu tlačili na vyrovnanie nepriaznivého skóre. To sa im aj podarilo. V divokej štvrtej štvrtine dokonca vyhrávali o štyri body, no v závere sa podarilo hráčkam Orenburgu vyrovnať na 86:86.

Efektívna a bodovo aktívna Motleyová

V zápase proti Orenburgu sa ukázala Američanka Motleyová prečo prišla do ružomberského klubu. Jej 31 bodov, aktívna hra v ofenzíve, ale aj defenzíve mala veľkú zásluhu na dnešnej remíze proti papierovému favoritovi.

Do úvodných zápasov v sezóne, či už v domácej lige alebo vo FIBA Eurocupe nemohla zasiahnuť z dôvodu zranenia. Po zranení však začala v drese „Žabiek“ riadne zastávať svoju funkciu na palubovke a trénerom aj vedeniu klubu ukázala, že nemusia ľutovať jej príchod.

Tréner Suja neskrýval sklamanie z výsledku

Ružomberčanky vyhrávali krátko pred koncom zápasu o štyri body. Ruskám sa však podarilo bodovo dotiahnuť. Deväť sekúnd pred koncom mohol o výhre Ružomberčaniek rozhodnúť dvojbodový kôš Motleyovej, no dve sekundy pred koncom opäť vyrovnali.  “Treba pogratulovať môjmu družstvu za remízu s Nadeždou Orenburg. Aj keď, musím priznať, som sklamaný, myslím si, že sme to mohli a mali vyhrať. Bolí ma to, že sme nepremenili osem trestných hodov. O to viac, keď som videl, akú kvalitu vieme na palubovke vyprodukovať. Taký je basketbal, dali sme ťažké strely, 11 trojok, no nedali sme veľa trestných hodov,“ povedal pre web MBK Ružomberok tréner Juraj Suja.

Orenburgu sa nepodarilo v dnešnom zápase zvíťaziť, aj keď je v ich tíme viacero hráčok svetového formátu. Disponujú fyzickým a dobre pripraveným tímom. V odvetnom zápase budú musieť prispôsobiť svoju hru. „Je mimoriadne ťažké zastaviť Orenburg, dobre strieľajú, majú obrovskú palebnú silu. Musíme niečo zmeniť, uvidíme, či to pôjde, verím, že percento ich streľby stlačíme v odvete dole,” dodal Juraj Suja.

Prekvapivý výsledok a sklamanie trénera hostiek

Asistent trénera Orenburgu Oliver Munoz neskrýval sklamanie zo zápasu so slovenským majstrom. Prišli do Ružomberka vyhrať, čomu prispôsobili aj svoje plány v tréningovom procese. “Celý týždeň sme sa na tento zápas pripravovali. Hráčky vedeli, že Ružomberok hrá veľmi tvrdo, výborne v obrane. Agresívna defenzíva súpera nám robila po celý zápas veľké problémy. Musíme tento zápas hodiť za hlavu, všetko je otvorené, o týždeň nás čaká nový zápas a ideme od nuly,“ povedal pre web MBK Ružomberok k zápasu Nunoz.

V sobotu čaká Ružomberčanky derby v domácej lige

Aj napriek povinnostiam v pohárovej Európe nemôžu ružomberské basketbalistky zabudnúť na domácu súťaž. Ťažký los FIBA Eurocupu im okorenil aj víkendový súper z Piešťan. Záverečný zápas základnej časti tak odohrajú „Žabky“ na palubovke už túto sobotu 18. decembra v Diplomat Aréne.

Odveta proti ruskému celku sa odohrá v stredu 22. decembra o 15:00 v Orenburgu. Ružomberčanky čaká dlhá, takmer 3200 kilometrová cesta lietadlom.

MBK Ružomberok – BC Nadezhda Orenburg (Rus.) 86:86 (21:25, 43:48, 63:70). Motleyová 31 (5 trojok), Praženicová 14 (3 trojky), Graysová 13, Turudićová 11, Stašová 10, Burová 5, Havranová 2 – Gatlingová 15, Zhediková 14, Linskensová 12, Elonuová a Medvedevová po 11, Hiedemanová 10, Namoková 7, Komarová 6. Štvrtiny: 21:25, 22:23, 20:22, 23:16. TH: 25/17 – 17/13. Trojky: 11-9. Bez divákov. Úspešnosť streľby: 49.2% – 53.3%.