Slovenky postúpili na Majstrovstvá Európy v basketbale

Reprezentačný tréner Juraj Suja doviedol tím basketbalistiek Slovenska k postupu na ME. Foto: Ladislav Duračka
Reprezentačný tréner Juraj Suja doviedol tím basketbalistiek Slovenska k postupu na ME. Foto: Ladislav Duračka

Reprezentantky Slovenska v basketbale v nedeľu 12. februára rozhodli o svojom postupe na Majstrovstvá Európy 2023 v basketbale žien, ktoré sa budú konať v Izraeli a Slovinsku.

Reprezentačný tím Juraja Suju zdolal v nedeľu v kvalifikačnom stretnutí svojho posledného súpera Luxembursko. Výhrou nad Luxemburskom 114:59 si zabezpečili slovenské basketbalistky postup na celkové trináste ME v basketbale žien v ére samostatnosti.

Súčasťou reprezentačnej družiny boli počas kvalifikácie na Majstrovstvá Európy okrem ružomberského trénera aj ružomberské basketbalistky.

Boj o postup na Majstrovstvá Európy žien v basketbale vrcholí

V poslednom kvalifikačnom zápase ťahali za výhrou slovenskú reprezentáciu žien najmä bývalé Ružomberčanky, ktoré svojimi bodmi prispeli pri jasnej výhre nad Luxemburskom. Najviac bodov v zápase strelila Miroslava Mištinová (25 bodov), tretia bodovo najproduktívnejšia hráčka Radka Stašová strelila 16 bodov.

Súčasné členky ružomberského ligového kádra Soňa Svetlíková, pridala v zápase bod a Alexandra Buknová dva. Do streleckej listiny sa nezapísala ako jediná Viktória Havranová. Do zápasu nenastúpila štvrtá z ružomberského kvarteta v reprezentácii Lucia Hadačová. „Veľmi sa tešíme, že sa nám opäť podarilo postúpiť na majstrovstvá Európy, pretože je čoraz väčšia konkurencia v Európe,“ povedal po zápase tréner reprezentácie Juraj Suja.

Všetko bolo v hlavách

Pre slovenské reprezentantky šlo o mimoriadne ťažký zápas, pretože už pred zápasom vedeli, že po akejkoľvek výhre budú medzi šestnástkou najlepších na ME. „Posledný krok býva ťažký, v Luxembursku to nebol jednoduchý zápas, súper kládol odpor. Mali sme rešpekt, ale dievčatá k tomu pristúpili zodpovedne, ako sa to v národnom tíme patrí. Urobili mi veľkú radosť, ako tímovo sa prezentovali,“ zhodnotil zápas Suja.

Za zmienku stojí aj to, že pred reprezentačnou prestávkou musel tréner Suja kvôli zdravotným problémom viacerých hráčok mierne prekopať káder. „Bol to rozhodne odlišný zápas ako ten v Luxembursku, prišli sem s iným družstvom. Som rada, že všetky baby si s chuťou zahrali. Bolo to plné energie od začiatku do konca,“ povedala o pocitoch v reprezentácií R. Stašová.

Trinásta účasť

Pre ženskú reprezentáciu v basketbale pôjde už o trinástu reprezentačnú účasť na Majstrovstvách Európy v ére samostatnosti.

Ukončením záverečnej kvalifikačnej časti sa slovenské basketbalistky presunú na Majstrovstvá Európy v Izraeli a Slovinsku, ktoré sa budú konať 15. – 25. júna.

Kvalifikácia EuroBasket 2023, H-skupina – 6. kolo

Slovensko – Luxembursko 114:59 (28:19, 58:30, 93:47)

Slovensko: Mištinová 25, Páleníková 22, Stašová 16, Jakubcová 15, Oroszová 9 (Martišková 13, Tarkovičová 6, Moravčíková 3, Buknová a Remenárová po 2, Svetlíková 1, Havranová 0)

Luxembursko: Etuteová a Skrijeljová po 13, Mossongová 11.

TH: 22/17 – 11/6, fauly: 18 – 18, trojky: 17 – 7, štvrtiny: 28:19, 30:11, 35:17, 21:12
Rozhodovali: Tóthová (Maď.), Stalaučinskaité (Lit.), Skorek (Poľ.), 900 divákov.

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.